Ilex x koehneana (syn. 'Castaneifolia') 'CHESTNUT LEAF'

Ilex x koehneana (syn. 'Castaneifolia')
Ilex x koehneana (syn. 'Castaneifolia') 'CHESTNUT LEAF'
cesmína Koehneova - samičí - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stálezelené cesmíny patří k našim nejoblíbenějším keřům, které, přestože v našich podmínkách výborně rostou, byly v minulosti dost zanedbávané. A to je u tak krásné a navíc užitečné dřeviny velká škoda. Cesmína Koehneova je u nás téměř neznámým, přesto překrásným hybridem pocházejícím z křížení ilex aquifolium (cesmína ostrolistá) a ilex latifolia (cesmína velkolistá). Pojmenována byla po německém profesorovi botaniky jménem Bernard Koehne.

Chestnut Leaf je můj osobní favorit mezi cesmínami. Důvodů je hned několik a tím nejdůležitějším je její neuvěřitelná elegance až lehkost v kombinaci s velkým listem, což není zrovna jednoduché – je to tak trochu jako nalézt ladnost v pohybu medvěda velikosti těsně před zimním spánkem, když baletí na Labutí jezero. Ale vážně, Chestnut Leaf znamená 'Kaštanový list' a úplně přesně se jedná o podobnost listu s kaštanovníkem. Je neopadavý, kožovitý, sytě zelený, široce elipčitý, dlouhý až 15 cm a po stranách nápadně pilovitý. Není zvlněný a po celé rostlině tvoří pěkný plášť. Jedná se o samičí odrůdu, která po opylení samčím kultivarem (téměř jakéhokoli druhu) nese sytě červené plody přisedlé pevně k větvičkám těsně pod nejnovějšími listy.

Mladé rostliny rostou rychle a jakmile se vytvoří koruna, přirůstá spíše pomalu a hustě do zaobleného, úzce kuželovitého tvaru. Běžnou výšku v zahradách kolem 5m lze očekávat za mnoho desítek let. V parcích a arboretech s neomezeným prostorem na kořeny umí o několik metrů více. Dá se výborně tvarovat a omezovat velikost řezem s následným vydatným hnojením. Jarní střih v dubnu podporuje větvení, letní – do konce července – je vhodný ke tvarovaní. Neřežte ji do staršího dřeva.

Stromové formy stálezelených dřevin si získávají čím dál větší oblibu, neboť nabídnou stálezelené clony například naproti oknům protilehlého domu a zajištění pocitu většího soukromí ve vaší zahradě. Jako každý strom potřebuje na nejméně první tři roky upevnit do opory (trojnožky). U většiny stromů v prodeji bývá u kmene bambusová tyč, která zajišťuje rovnost kmene, ale při vyvazování do opory na zahradě se již odstraňuje.

Pěstujte cesmíny na plném slunci nebo v polostínu, přednostně v mírně kyselé až kyselé, lehké a propustné, živné zemi, která bude dobře odvodněná. Cesmíny jsou zvyklé na jinou půdu, než která je u nás běžná, pomozte jí při výsadbě s vhodnou mykorhizou a dopřejte jí dostatečné hnojení během prvních 3-4 let, než dokonale zakoření. V oblastech se silnějšími mrazy doporučujeme najít chráněné místo, kde rostlinu nebude vysušovat mrazivý vítr a zimní slunce. Mrazuvzdorná do min. -25 °C a krátkodobě snáší ještě o pár stupňů níže.

Poslední revize 25-12-2016; 01-03-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex x koehneana (syn. 'Castaneifolia') výška kmene 100 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Ilex x koehneana (syn. 'Castaneifolia') výška kmene 80-90 cm, šířka koruny 50-60 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Ilex x koehneana (syn. 'Castaneifolia') výška kmene 170-180 cm, obvod kmene 6-8 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Ilex x koehneana (syn. 'Castaneifolia') výška kmene 170-180 cm, obvod kmene 6-8 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Ilex x koehneana (syn. 'Castaneifolia') výška kmene 140-160 cm, obvod kmene 6-8 cm, šířka koruny 40-50 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Ilex x koehneana (syn. 'Castaneifolia') výška kmene 140-160 cm, obvod kmene 6-8 cm, šířka koruny 40-50 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Ilex 'NELLIE R.STEVENS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.