Lavandula x intermedia 'Niko' PHENOMENAL®

Lavandula x intermedia 'Niko'
Lavandula x intermedia 'Niko' PHENOMENAL®
levandule prostřední
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.8-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kdo jednou navštíví francouzskou Provence v létě, jistě se mu nesmazatelně vryjí do paměti temně fialová pole plná levandulí. Komerčně nejčastěji pěstovaným druhem ve Francii je pravděpodobně kříženec levandule prostřední (l. angustifolia x l. latifolia), jež se nazývá lavandin a obsahuje nejvíce vonných silic. Většinou to jsou vysoké a bujné keře s bohatým kvetením.

Levandule PHENOMENAL® je chloubou organické americké školky Peace Tree Farm v Pensylvánii, kde levandule jako jejich nejdůležitější sortiment šlechtí a pěstuje Llody R. Traven. Roku 2007 nalezl v poli s odrůdou Grosso unikátní mutaci kompaktní a bohatě větvené rostliny, z níž se později vyklubala ona fenomenální odrůda, jež od svého představení roku 2012 dobývá svět. Patent č. PP24193 získala v roce 2014. Pěstuje se jak pro krásu květů a listů, tak i k sušení a získávání vonného oleje.

PHENOMENAL® je bujně, avšak kompaktně rostoucí odrůda levandule prostřední, která tvoří husté a dobře větvené trsy o výšce kolem 80 cm a šířce až 130 cm, jejíž zelené stonky nepadají (nepoléhají). Habitus je pevný a polokulovitý. Vykvétá nejčastěji od konce června či začátkem července a kvete až do září. Květy jsou uspořádané v dlouhých, klasovitých květenstvích a mají sytě fialovou barvu. Listy jsou úzké, čárkovité, středně zelené, zjara nápadně stříbřitě ojíněné a spolehlivě zaplňují i střed keře, kde u starších rostlin opadávají nebo černají. Je velmi odolná běžným levandulovým nemocem způsobeným přílišnou vlhkostí vzduchu i země.

Levandule nejsou náročné na půdní typ, i když přednost dávají mírně vápenité zemi. Každopádně místo nesmí být zamokřené. Po odkvětu je možné ostříhat odkvetlé stvoly a upravit tak vzhled rostliny. Často se květy stříhají ještě v létě na sušení (zavěsit do vzdušné místnosti hlavičkami dolů). Doporučujeme každé jaro rostlinu sestříhnout o minimálně třetinu až polovinu, aby zhoustla a zůstala kompaktní a bohatěji kvetla. Levandule PHENOMENAL® je plně mrazuvzdorná do min. -30 °C a šlechtitel se domnívá, že zvládne ještě o pár stupňů níže.

Poslední revize 04-03-2022.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Lavandula x intermedia 'Niko' PHENOMENAL®
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Lavandula angustifolia 'MUNSTEAD'
Lavandula angustifolia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.