Pulmonaria 'Tanezahpi' PINK HAZE

Pulmonaria 'Tanezahpi'
Pulmonaria 'Tanezahpi' PINK HAZE
plicník
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a stříbrná
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Plicník je rod čítající asi 16 druhů a řadí se mezi léčivé byliny. Většina se vyznačuje modrými či růžovými či dokonce obojími květy na jedné rostlině, některé se pěstují pro jejich exoticky velké listy v létě. Vesměs jsou to stínomilné trvalky pocházející z Evropy a Asie.

PINK HAZE je růžově kvetoucí odrůda plicníku ze skupiny saccharata, ale jedná se nejspíš o přírodní hybrid. Nalezli jej roku 1996 John Ernest Solari a Rosemary Ann Solari v anglickém Wokingu jako náhodného semenáče rostoucího v sousedství dalších plicníků s podobnými listy ale jinak vybarvenými květy. Květy jsou pastelově růžové a na rozdíl od většiny ostatních plicníků, které vykvétají z růžových poupat a dozrávají do modré, tato odrůda to má opačně – poupata jsou inkoustově modrá a květy růžové, v přechodové fázi s modrými přelivy. Objevují se na krátkých stoncích (20-25 cm) od začátku dubna.

Během kvetení se objevují nevelké, široce kopinaté až krátce elipčité listy světle zelené barvy se stříbrošedými skvrnami. Po odkvětu zelená mírně ztmavne a list se zvětší až trojnásobně rovnoměrně s ním i nápadné skvrny. Kvalitu listů umocníte sestříháním rostliny ihned po odkvětu až k zemi, aby si vytvořila listy nové, která jsou při mírných zimách neopadavé. PINK HAZE tvoří husté až naměstnané trsy s množstvím listů jako například bohyšky. Patent č. PP14307 byl vydán roku 2003.

Plicníky, zejména jeho velkolisté formy potřebují zem, která nebude vysychat, ale nebude trvale podmáčená, aby nechytaly houbové nemoci. V přírodě rostou přirozeně pod stromy, které jim zaručují nevysychání půdy a v kypré, dosti živné zemi bez ohledu na pH. Patří do polostínu nebo do stínu, na slunce reagují popálenými listy. I když zůstanou po zimě některé listy pěkné, brzy zjara celý trs seřízněte kousek nad zemí. Mrazuvzdorný do min. -29 °C.

Poslední revize 27-03-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pulmonaria 'TREVI FOUNTAIN'
Pulmonaria officinalis 'Ocupol' OPAL
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.