Pieris taiwanensis (syn. p. japonica)

Pieris taiwanensis (syn. p. japonica)
Pieris taiwanensis (syn. p. japonica)
pieris tchajwanský
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.8-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pieris tchajwanský je botanický druh pierisu z ostrova Tchajwan, který objevil a poprvé popsal britský botanik a sběratel E.H. Wilson. Roku 1918 ho představil ve Velké Británii a o 4 roky později mu anglická Královská zahradnická společnost (RHS) udělila cenu AGM (Award of Garden Merit) za krásu i spolehlivost. Jedná se o předchůdce většiny moderních odrůd a často se zaměňuje s pierisem japonským a v některých případech je rodičovství nových odrůd sporné, zda se jednalo o tchajwanský nebo japonský druh.

Jeho nejzásadnějším rozlišovacím znakem je klad květových ramen, která jsou převážně vodorovná, kdežto p. japonica má květenství svěšená. Někteří sběratelé s dobrým barvocitem jej dokážou rozeznat i podle mírně odlišné barvy nových listů, které jsou více hnědočervené až měděné oproti červenšjčímu p. japonica, což z tohoto keře činí barevný klenot nejenom do vřesovištních záhonů. Listy jsou neopadavé, kožovité, krátce kopinaté, lesklé a dozrávají do tmavě zelené barvy.

Od konce léta se tvoří množství poupat v horizontálních hroznech, která se zjara otevírají do drobných, čistě bílých, konvalinkových, jemně vonných květů. Bohaté kvetení zajistí dostatečně živná zem nebo sezónní přihnojení hnojivy na kyselomilné keře. Roste pomalu do hustého keře o přibližně stejné výšky a šířky kolem 1,5m v dospělosti a i bez stříhání nabízí pěkný tvar. Přesto lze jakkoli řezat, ideálně po odkvětu.

Pieris nevyžaduje přílišnou péči, ale máme tu doporučení pro bezvadnou rostlinu: po odkvětu ostříhejte zavadlá květenství, aby se netvořily plody. Během sezóny dvakrát až třikrát zkontrolujte listy, jestli na nich svrchu nejsou vidět světlé tečky. Znamenalo by to, že je napadl škodlivý hmyz (ploštice pěnišníková), jehož larvy vyžírají pletiva listů a zalepují spodek listů. V takovém případě stačí pieris postříkat vhodným insekticidem (fungují i ekologické přípravky). Pokud v zimě napadá těžký sníh a máte rostlinu na dosah, jemně z ní sníh sundejte, aby neohýbal a nepřelámal křehké větvičky.

Pierisy jsou vřesovištní rostliny jako pěnišníky a azalky a stejně tak je třeba s nimi při výsadbě zacházet. Zem musí být velmi dobře připravená, propustná a lehká, doporučujeme smíchat rašelinu se zetlelým listím nebo hrabankou, popř. jemnou kůrovou drtí s pilinami. V těžké či vododržné zemi se mu dařit nebude, listy budou žloutnout a opadávat a bude trpět na škůdce. Výsadbovou jámu nedělejte hlubokou ale širokou a dobře odvodněnou. Máte-li jílovité podloží, udělejte vyvýšený záhon. Má rád vlhko, je dobré jej pěstovat neustále zamulčovaný. M Pieris tchajwanský je ještě o něco odolnější než p. japonica a vydrží mrazy až do cca -29 °C a je vhodný i do venkovních nádob s dobrou drenáží.

Poslední revize: 19-05-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Pieris taiwanensis (syn. p. japonica) výška 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Pieris 'FOREST FLAME'
Pieris japonica  'MOUNTAIN FIRE'
Pieris x 'BROUWER'S BEAUTY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.