Photinia glabra 'Parsur' DYNAMO RED

Photinia glabra 'Parsur'
Photinia glabra 'Parsur' DYNAMO RED
blýskavka lysá
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a červená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka (blýskalka) lysá pochází z Japonska a je jedním z rodičů velmi důležitého křížence photinia x fraseri, u které se křížením dosáhlo lepší mrazuvzdornosti a s úspěchem se pěstuje už i u nás. Botanický druh roste poměrně rychle a umí ve své domovině vytvořit keře až o výšce kolem 6 metrů, ale existují odrůdy menšího vzrůstu a s lepší odolností mrazům.

DYNAMO RED je australská odrůda blýskavky lysé z města Kulnurra, kde ji roku 2001 selektoval její stvořitel John Robb. Jedním z rodičů byla odolná odrůda Red Robin a druhým běžná blýskavka lysá, takže botanicky by se výsledek měl označovat pouze jako photinia a nikoli photinia glabra. Patent č. PP19390 vyšel roku 2008.

Blýskavka DYNAMO RED si vás získá hned několika atributy. Nejprve během přelomu dubna a května, když jí naraší svítivě červené nové listy, jejichž barva je výjimečná a nelze srovnat snad se žádnou jinou blýskavkou. Vypadá jako zelený keř, na který někdo ledabyle naházel červená zrcátka. Barva je zářivá a opravdu červená, nikoli vínová, i když během zrání listu, než se změní do zelené, temně vínovou nabídne také.

Listy jsou navíc výrazně zvlněné, podobně jako například listy portugalského vavřínu Brenelia. Jsou protáhle a široce elipčité o velikosti cca 10x3 cm, neopadavé a při krajích jemně pilovité. Když porovnám známé stálezelené keře, které mají červené mladé listy, DYNAMO RED připomíná pieris na steroidech s jednou výhodou: na rozdíl od hybridních blýskavek spolehlivěji drží staré listy i během tvorby nových listů, aniž by houfně opadávaly.

Starší rostliny tvoří středně velké okolíky krémově bílých květů, jejichž vůně je tak specifická, že buď někomu voní hodně, nebo páchnou. Po nich následují maličké, nejedlé plody na dlouhých stopkách, jež dozrávají na podzim do sytě malinově růžové barvy.

Roste bujně, vzpřímeně, dobře se větví a tvoří rozložité keře s mnoha postranními větvemi = v mládí se nežene vzhůru jako její sestry. Této vlastnosti můžete využít v živých plotech a v místech, kde stojíte o rychlou výplň. Lze jakkoli stříhat a tvarovat, řez provádějte od poloviny jara do poloviny léta. Jarní řez je na podporu růstu a zahuštění, letní je tvarovací. Výborně se kombinuje s jinak barevnými a kvetoucími keři v zelených stěnách a zahradních předělech.

Má ráda vlhká, nikoli zamokřená stanoviště a živnou zem. Je velmi tolerantní vůči alkalickým (vápenitým) půdám a jakmile zakoření, ve druhém roce je výrazně odolná suchu, takže nevyžaduje zálivku navíc. Přesto vzhledem k vysokému odparu vody z listů po celý rok doporučujeme hlavně na zimu řádně zamulčovat a občas zalít i v zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem. Vyzkoušená mrazuvzdornost je -17 °C bez jakýchkoli známek poškození a předpokládá se, že zvládne ještě více – pokračujeme v testování.

Poslední revize 24-05-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Photinia 'Kolmavoca' MAGICAL VOLCANO
Photinia x fraseri 'DEVIL'S DREAM'
Pieris japonica  'MOUNTAIN FIRE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.