Gentiana verna

Gentiana verna
Gentiana verna
hořec jarní
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ inkoustově modrá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jedna z nejkrásnějších skalkových trvalek a zároveň jedna z mála rostlin s opravdu modrými květy se jmenuje hořec. Celý rod čítá na asi 400 druhů, které se mezi sebou velmi úspěšně kříží.

Hořec jarní je nejranější svého druhu a již koncem dubna umí nabídnout svou typickou tmavě modrou barvu, která i mezi designéry a barevnými specialisty dostala zasloužené jméno hořcová. Jedná se o nizoučký druh tvořící malé, roztomilé kopečky drobných, svěže zelených listů, nad nimiž vykvétají 5cípé, barvínkům podobné, temně modré květy o průměru asi 2-3 cm, které hrdě hledí k nebi. Zajímavostí je, že občas se něco zvrtne a pár kvítků vykvete bíle.

Jeho domovinou je celá Evropa včetně severnějších oblastí a pokud mu zajistíte stejné podmínky jako v přírodě, poroste dobře bez jakékoli péče. Přirozeně se vyskytuje na vlhčích loukách, kde znenadání mezi nízkou trávou vykvetou jeho syté květy. I když se považuje za skalkovou rostlinu, vyžaduje vlhko, což mu zajistí i okolní zeleň, jež svými stonky a listy chrání půdu před vyschnutím, ale půda musí mít dobrý odtok přebytečné vody. Miluje plné slunce, kde spolehlivě otevírá své květy – ve stínu nebo během oblačných dnů nikoli. Půdu preferuje neutrální, živnou a významně mu pomáhá půdní mykorhiza. Odolává teplotám až do cca -34°C.

Poslední revize 03-06-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Gentiana septemfida var. lagodechiana
Gentiana 'SHINE BLUE ASHIRO'
Gentiana acaulis
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.