Lavandula angustifolia 'Momparler' PLATINUM BLONDE™

Lavandula angustifolia 'Momparler'
Lavandula angustifolia 'Momparler' PLATINUM BLONDE™
levandule lékařská
VZRŮST nízká trvalka
 středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a světle zelená a krémová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kdo jednou navštíví francouzskou Provence v létě, jistě se mu nesmazatelně vryjí do paměti temně fialová pole plná levandulí. Tamní kolorit našince natolik nadchne, že se začne pídit po tom, zda si u nás může vytvořit něco podobného – i když v menším. Odpověď je pozitivní: ANO! Levandule jsou nenáročné a u nás mrazuvzdorné, takže si je můžete vysázet v jakémkoli množství, pokud jim najdete slunné stanoviště a odvodněnou zem.

Španělský pěstitel Juan Ismael Momparler Albors, který se zabývá převážně středozemními rostlinami, se může pyšnit jedním skvělým objevem. Roku 2006 nalezl mezi tradičními levandulemi lékařskými jednu přirozenou mutaci s panašovanými listy a kompaktním habitem. Levandulí s dvoubarevnými listy je trhu jako šafránu, co by na jedné ruce spočítal, ale žádná z nich nepatří do skupiny mrazuodolných a spolehlivých levandulí lékařských. O to větší máme radost, že i u nás si můžeme ozdobit naše suché zahrádky a skalky.

PLATINUM BLONDE™ doslova znamená ‚Platinová blondýna‘, což se k této levanduli se světlými, panašovanými listy dokonale hodí. Její úzké, aromatické, typicky ojíněné listy jsou středně zelené uprostřed a okraje jsou světle žluté až krémově bílé. Navíc jsou neopadavé, takže udělají parádu i v zimě.

Od konce června vyrůstají asi 40-50 cm vysoké stonky, na jejichž koních jsou klasovitá květenství se středně fialovými, vonnými květy, jež se otevírají ze světle fialových poupat. Květenství jsou krátká a více připomínají zakrslé odrůdy. Tvoří úhledné, husté a kompaktní trsy a většinou nepřeroste více jak půl metru. Kvetení trvá dlouho, většinou až do začátku září v několika vlnách a tvorbu nových poupat podpoříte včasným odstraňováním odkvetlých stonků.

Celkový dojem jak z rozkvetlého trsu, tak i rostliny jen v listu je něžný a spíše v teplém tónu a v žádném případě nepřipomíná vyprahlé a suché planiny původní domoviny levandulí. Rostlina je chráněna patenty: PP23834 (USA – 2013) a EU 31292 (Evropa – 2012).

Levandule nejsou náročné na půdní typ, i když přednost dávají mírně vápenité zemi. Každopádně místo nesmí být zamokřené. Po odkvětu je možné ostříhat odkvetlé stvoly a upravit tak vzhled rostliny. Často se květy stříhají ještě v létě na sušení (zavěsit do vzdušné místnosti hlavičkami dolů). Doporučujeme každé jaro rostlinu sestříhnout o minimálně třetinu až polovinu, aby zhoustla a zůstala kompaktní a bohatěji kvetla. Očekává se, že PLATINUM BLONDE™ bude stejně mrazuvzdorná jako botanický druh, tj. do cca -27 °C.

Poslední revize 29-06-2022.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Lavandula angustifolia 'Momparler'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Lavandula angustifolia 'Momparler'
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.