Pachysandra terminalis

Pachysandra terminalis
Pachysandra terminalis
pachysandra klasnatá, tlustonitník
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pokud hledáte nějakou výjimečně krásnou a nejlépe i v zimě zelenou rostlinu pro půdní pokryv, máme pro vás výborný tip: pachysandra = tlustonitník. Tato na údržbu nenáročná trvalka či polokeř pochází z východní Asie a nejčastěji se vyskytuje jako přirozený podrost stromů ve středně tmavém až tmavém stínu.

Botanický druh pachysandry klasnaté nese tmavě zelené, lesklé, neopadavé listy, které jsou široce oválné, při špičce nepravidelně pilovité, respektive vyzdobené několika mělkými zářezy. Jsou vstřícné, bohatě poseté kolem krátkých, vzpřímených stonků. Zjara kvete drobnými, bílými květy uspořádanými v kratších, vrcholových klasech. Rostliny se mohou mírně lišit ve vzhledu (tvar a velikost listu, výška stonků) podle matečnice, ze které jsou množené – ne všechny rozdílnosti byly zaregistrovány jako samostatné odrůdy.

Tvoří souvislé plochy a je schopná se rozrůst jako luxusní stálezelený koberec. Roste pomalu, tak k tomu bude potřebovat více času, nebo vysaďte více sazenic najednou. Do plochy 1 metru čtverečního se sází min. 3-4 rostliny a do řad se vysazuje po 20 cm. Často se využívá i jako náhrada trávníku ve stínu.

Je nízká a není potřeba sestříhávat. Nejlépe roste na zastíněných plochách nebo v částečném polostínu. Viděl jsem je vysázené i na plném slunci, kde porostou také, ale bez zálivky a v nevhodné půdě budou listy znatelně žloutnout. Zem preferuje kyselou až neutrální, dobře propustnou a přednostně vlhkou, ale máme vyzkoušeno, že si poradí i s jílem a suchým stínem pod vysokými stromy, které spotřebují většinu vláhy. Mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 09-08-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pachysandra terminalis 'COMPACTA'
Pachysandra terminalis 'GREEN CARPET'
Pachysandra terminalis 'GREEN SHEEN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.