Gentiana 'DIANA'

Gentiana
Gentiana 'DIANA'
letní hořec
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ inkoustově modrá
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jedna z nejkrásnějších skalkových trvalek a zároveň jedna z mála rostlin s opravdu modrými květy se jmenuje hořec. Celý rod čítá na asi 400 druhů, které se mezi sebou velmi úspěšně kříží. Mnoho druhů ani nemá jiné než latinské jméno, tak se pro jednoduchost označují dle doby květu jako hořec jarní, letní a podzimní.

Diana je atraktivní a bohatě kvetoucí odrůdou hybridního letního hořce od nizozemské firmy Vaste Plantenkwekerij de Leeuw Ploegstraat. Vykvétá ve druhé polovině července a kvete velmi dlouho, často až do září, kdy jej mohou vystřídat podzimní druhy a odrůdy. Nese typickou tmavě modrou barvu, která i mezi designéry a barevnými specialisty dostala zasloužené jméno hořcová. Květy jsou úzké trubky s bílými proužky uvnitř hrdla. A pokud se podíváte hodně zblízka, zjistíte, že květy jsou uvnitř mírně pihovaté. Odkvetlé květy doporučujeme opatrně odstraňovat – jednak zajistíte rychlejší násadu nových poupat (rostlina se nevysiluje tvorbou semen) a zároveň zabráníte množení plísní během vlhkého počasí, když uvadají staré květy.

Jedná se o nižší druh tvořící husté koberce drobných, protáhle oválných, svěže zelených listů na většinou vzpřímených, při krajích i lehce poléhavých stoncích o výšce či délce kolem 10 cm. Zjara celou rostlinu ostříhejte těsně nad zemí. Evropský patent č. EU 13389 byl vydán roku 2004.

Hořec se v přírodě přirozeně se vyskytuje na vlhčích loukách, kde znenadání mezi nízkou trávou vykvetou jeho syté květy. I když se považuje za skalkovou rostlinu, vyžaduje vlhko, což mu zajistí i okolní zeleň, jež svými stonky a listy chrání půdu před vyschnutím, ale půda musí mít dobrý odtok přebytečné vody. Miluje plné slunce, kde spolehlivě otevírá své květy – ve stínu nebo během oblačných dnů nikoli. Půdu preferuje neutrální, živnou a významně mu pomáhá půdní mykorhiza. Mrazuvzdorný do min. -29 °C.

Poslední revize 25-08-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Gentiana 'SHINE BLUE ASHIRO'
Gentiana acaulis
Gentiana scabra 'Gento' ROCKY DIAMOND BLUE HEART
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.