Cotinus 'GRACE'

Cotinus
Cotinus 'GRACE'
hybridní ruj vlasatá
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ruj vlasatá a její kříženci jsou opadavé keře či menší stromy, které se pěstují pro neobvyklý tvar zakulacených listů ve více odstínech a atraktivní nadýchaná květenství. Jsou blízce příbuzné se škumpou a existují jen 3 druhy: c. obovatus (USA), c. szechuanenensis (Čína) a c. coggygria, za jejíž domovinu se pokládá jižní Evropa, ale přirozený výskyt sahá až do střední Asie. Jsou to spolehlivé dřeviny. Významným specifikem je silná vůně mízy při přestřihnutí větve.

Grace je hybridní odrůda ruje vlasaté, kříženec mezi c. coggygria ‘Velvet Cloak’ a americkou c. obovatus.
Jedná se o rychle a bujně rostoucí keř nebo menší vícekmenný strom s velkými, široce oválnými až kulatými, opadavými listy. Mají délku 6-10 cm, zjara raší svítivě červené, dozrávají do pastelově vínového odstínu na plném slunci, v polostínu mají olivově zelené tóny a na podzim nabízí okázalou show ohnivých barev, zejména šarlatové a karmínové.

Začátkem léta se tvoří velká chundelatá květenství zprvu pískově béžové barvy, která se brzy mění do růžových odstínů v různé síle podle letních teplot a pH půdy – během horkých a v kyselé půdě jsou květy nejsytější. Když se objeví, keř vypadá jako by vypouštěl obláčky barevného dýmu, proto se keři v angličtině přezdívá kouřový strom. Pěstuje se jako solitérní keř nebo vhodně začleněný mezi kontrastně zbarvenými keři, případně i jako součást opadavých živých plotů.

Grace roste bujně a v mládí velmi rychle, v dospělosti může dorůst až 4 metry v zahradním zápoji a 6 metrů v parcích a arboretech s neomezeným místem na kořeny. Jeho přirozený tvar je nepravidelně prutovitý a je běžnou praxí, že se tvaruje. Máte několik možností:

a) Každoroční zpětný řez – po mrazech radikálně zakrátíte loňské větve a ponecháte pouze 10-15 cm. Výhodou je, že nové pruty budou silné, extrémně velkolisté a keř nabídne souměrný, vějířovitý tvar. Ale nepokvete.

b) Nechte jej dorůst do asi dvoumetrové výšky a poté vymodelujte vícekmen – zvolíte 3 až 4 silné, vzpřímené větve, které budou tvořit budoucí kostru. Ostatní odřežete a kosterním větvím odstraníte postranní větvičky. Toto proveďte zjara. V následném roce zjara už pouze mírně zastříhávejte korunu do tvaru deštníku, čímž vytvoříte atraktivní a hustý, kvetoucí klobouk. Pravidelně odstraňujte mladé větve od země a postranní větve na kosterních kmenech.

c) Konce větví stříhejte jen mírně a odstraňujte tenké větvičky, které kazí tvar keře. Tím neohrozíte kvetení a trochu uhladíte habitus.

d) Nestříhejte vůbec a užijte si bujného, rozkladitého houští s krásnými listy a květy.

Roste pomalu až středně rychle do kompaktního keře. Ruj snáší téměř jakoukoli půdu, přednost dává středně živné, dobře odvodněné ale mírně vlhké půdě. Přesto se pokládá za dřevinu vysoce odolnou suchu. V kyselé zemi bude mít hezčí podzimní barvu listů. Ruj Grace je mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 07-09-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cotinus coggygria  (Rhus cotinus) 'ROYAL PURPLE'
Cotinus ('Londus'<sup>PBR</sup>) DUSKY MAIDEN
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.