Ilex crenata 'Caroline Upright' DARK STAR

Ilex crenata 'Caroline Upright'
Ilex crenata 'Caroline Upright' DARK STAR
cesmína vroubkovaná
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled foto
Vroubkované (japonské) cesmíny jsou velmi užitečné a elegantní, stálezelené keře, které mnozí zaměňují za buxusy nebo lonicery díky jejich malým, lesklým listům. A právě tato podobnost je předurčila stát se skvělou náhradou za pravé buxusy, které pomalu opouštějí Evropu z důvodu masivní invaze zavíječe, který ničí jejich rozsáhle porosty stejně jako volutelová spála, která pro změnu řádí na Britských ostrovech. Jsou to beztrnné keře, které nabídnou mnoho tvarů a velikostí, a o které se nemusíte téměř starat. Navíc díky jejich vysoké přirozené variabilitě se každou chvíli objeví nová mutace, odrůda, která je o trošku jiná než všechny předchozí.

Caroline Upright či DARK STAR je selekce cesmíny vroubkované, která se vyznačuje vzpřímeným růstem a tmavě zelenými listy. Jsou neopadavé, drobné, široce elipčité, beztrnné a velmi lesklé. Jedná se o samičí odrůdu, která v půlce jara bohatě kvete droboučkými, krémovými květy, jež poskytuji množství včelí pastvy a pokud je opylena samčí rostlinou v okolí, na podzim nabízí drobné, černé, lesklé plody a ty jsou v zimě pastvou pro ptáky. Pro člověka nejsou jedovaté, ale obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže při konzumaci většího množství.

Cesmína Caroline Upright je středně rychle rostoucí, kompaktní, stálezelený keř s ročními přírůstky kolem 20-30 cm. Hustě a bohatě se větví a lze jakkoli stříhat. Použijete ji v zahradě všude tam, kde byste sáhli po buxusech, nebo ji zvolíte jako kontrastní doplněk mezi velkolisté stálezelené keře, kterým se svým drobným olistěním bude skvěle sekundovat. Vypadá skvěle jako živý plot Velikost i tvar lze snadno regulovat řezem – jarní řez je na podporu větvení a letním řezem tvarujeme.

Cesmína vroubkovaná je tolerantní k většině typů půd krom těžké jílovité, ale nejsytější barvu bude mít a nejzdravější bude v dobře odvodněné, rovnoměrně vlhké a kyselé zemi s občasným přihnojením pomalu rozpustnými hnojivy. Cesmína vroubkovaná má silný kořenový systém, který výborně zvládá i horší půdní podmínky stejně jako malý prostor na kořeny v nádobě, aniž by projevovala známky strádání či sucha. Je mrazuvzdorná do min -27 °C a vhodná i do venkovních kontejnerů s dobrým odtokem vody.

Poslední revize 09-09-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex crenata 'Icoprins11' DARK GREEN
Ilex (maximowicziana var.kanehirae) IMPALA®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.