Quercus robur 'PURPURASCENS'

Quercus robur
Quercus robur 'PURPURASCENS'
dub letní, křemelák
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 8-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená a hnědá
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách. Dub letní a dub zimní jsou nejtypičtějšími zástupci tohoto rodu v našich lesích a nutno přiznat, že jsou si dost podobné a než nadělají žaludy, jež jsou významně odlišné, tak i těžko rozlišitelné.

Purpurascens je atraktivní a málo rozšířená odrůda dubu letního – křemeláku. Jedná se o středně vysoký strom s nepravidelně, spíše horizontálně kladenými větvemi a nápadně tmavě červenohnědými listy. Jsou opadavé, tuhé až kožovité, raší svítivě vínově červené, v létě jsou tmavě zelené s červenohnědým přelivem a na podzim nabírají ostřejší odstíny vínově červené a oranžové. Množství červené barvy je přímo závislá na umístění na přímém slunci a sytost na kyselém pH půdy. Listy mají při okraji zaoblené laloky a vyrůstají hustě na koncích větviček. V posledních letech trpí v určitých lokalitách na letní padlí, ale často ve druhé půlce léta stromu naroste ještě jedna porce nového, čerstvě vybarveného listí, takže efekt je zachráněn. Kmeny mají tvrdou, hluboce brázděnou, tmavě šedou borku. Květy jsou drobné jehnědy v květnu, po nichž následují protáhlé plody s čepičkou – známé žaludy, pochoutka divočáků.

Roční přírůstky zpravidla nepřesahují 30 cm. Koruna je vzdušná a poskytuje světlý stín. Tvar každého kusu je unikátní a habitus je spíše kulovitě rozkladitý. Strom lze na konci zimy stříhat do tvarů nebo řezem udržovat menší. Pozor – nezaměňovat s odrůdou Atropurpurea, která má vystoupavou korunu a jiný odstín listů.

Dub křemelák není náročný na půdní typ, snese cokoliv od mírně alkalické do mírně kyselé půdy, která je pro něj přirozenější. Nesnáší mokro, ale vlhko mu dělá dobře, i když je velmi odolný suchu, jakmile zakoření. Nově vysazené stromy je nutné na 2-3 roky vyvázat k opoře. Snáší městské znečištění. Jeho robustní, mělké kořeny často vystupují nad úroveň země a mohou nadzvedávat chodníky, pokud jsou příliš blízko. Plně mrazuvzdorný do min. -30 °C, pravděpodobně ještě o kousek více.

Poslední revize 16-09-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Quercus robur výška 80-120 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Quercus robur 'PURPURASCENS' výška 100-125 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Quercus  'NEW MADRID'
Quercus robur
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.