Ilex aquifolium 'AMMERLAND'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'AMMERLAND'
cesmína ostrolistá - samičí
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ammerland je název zemského okresu v severozápadním Německu. Slučuje několik měst (např. Westerstede, Bad Zwischenan, Edewecht), která jsou po celé Evropě známá jako sídlo renomovaných rostlinných školek. Díky vlhkému přímořskému klimatu a kvalitní půdě bohaté na rašelinu je tato oblast ideální pro pěstování zejména kyselomilných dřevin, jako jsou rododendrony, azalky nebo cesmíny, kterým se tam obzvláště daří. Není tudíž divu, že odtud pochází i některé nové odrůdy, jimž bylo po zásluze uděleno jméno odkazující právě na toto plodné území.

Cesmína Ammerland je dalším klenotem do skupiny stálezelených keřů s atraktivními listy. Jsou neopadavé, tmavě zelené, kožovité a velmi lesklé. Patří do skupiny cesmín ostrolistých, přesto více než polovina jejích listů není pichlavé ale dokonale hladká – celokrajná. S příchodem chladného počasí nabírají temně modrofialový odstín blížící se barvě větviček, podobně jako to dělají některé modré cesmíny. Připomíná odrůdy Camelliifolia, oproti které má širší listy.

Jedná se o samičí odrůdu a když je opylená pylem ze samčí rostliny rostoucí v dosahu blízkého doletu včel (ideálně v rámci jedné čtvrti), na podzim nabídne jasně červené korálky plodů. Jsou dlouho tvrdé, tak je ptáci nechají na pokoji až do první významnější zimní oblevy, kdy po mrazech ztvrdlé plody změknou a pak jsou pro ptáky poživatelné. Pro člověka nejsou jedovaté, ale obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže.

Keř roste pomalu až středně rychle (15-20 cm za rok) do široce kuželovitého tvaru se širší základnou. S věkem, jak rostlina dorůstá, se rozdíl mezi úzkou špičkou a širokou podstavou vytrácí a cesmína nabývá zaoblenějšího, lehce válcovitého tvaru s výraznější špicí. V zapojených zahradách dorůstá kolem 3-4 metrů na výšku, ve volné přírodě a v arboretech mohou velmi staré kusy mít až dvojnásobek. Řez je možný kdykoli od jara do poloviny léta. Pro zahuštění je určitě nejlepší raně jarní střih. V zimě není problém pár větviček ostříhat do suchých dekorací.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, přednostně v kyselé až neutrální, lehké a propustné, živné zemi, která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká – nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorhizní houby. Cesmíny porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar.

Tato odrůda dobře zvládá i silné mrazy. Pokud bydlíte v oblastech s častými a silnými mrazy v zimě, radíme sázet na místo chráněné před větrem a do polostínu, kde ji nemůže spálit ostré zimní slunce v kombinaci s nízkou teplotou. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 06-10-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex x altaclerensis 'CAMELLIIFOLIA'
Ilex aquifolium 'TOSCANA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.