Actaea simplex (syn. Cimicifuga) 'BLACK NEGLIGÉE'

Actaea simplex (syn. Cimicifuga)
Actaea simplex (syn. Cimicifuga) 'BLACK NEGLIGÉE'
ploštičník, samorostlík
VZRŮST vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.2-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ploštičník obyčejný (simplex) se nachází ve volné přírodě chladnějších částí Mongolska, Korey, Japonska a Ruska (Sibiř, Kamčatka, ostrov Sachalin). Zatímco druh ramosa pochází ze Severní Ameriky a patří k léčivým rostlinám, které už Indiáni používali k léčení ženských potíží, u nás se v přírodě vyskytuje převážně ploštičník evropský, který nemá tak okázalá květenství a nejsou u něj léčivé vlastnosti popisovány.

Black Negligee (‚Černé negližé‘) je další krásná tmavě vybarvená odrůda ploštičníku s atraktivními listy a květy. Listy jsou temně vínové až černé, výrazně zubaté, trojčetně dělené. Vyrůstají ze spodní báze a mohou mít 30 až 50 cm na délku. Od půlky do konce léta ze středu trsu vyrůstají pevné, rovněž tmavé stonky, zakončené 30-40 cm dlouhými vzpřímenými hrozny, složené z jemně narůžovělých, silně a sladce vonných květů, jež se otevírají až na konci sezóny (konec srpna až začátek října). Jejich vůně je směsí jasmínu a hroznů. Poupata jsou drobná, kulatá a mají stejnou barvu jako listy. Roste asi nejbujněji ze všech tmavolistých odrůd.

Ve volné přírodě byste ploštičník nejčastěji našli na kraji lesa ve vlhké půdě bohaté na živiny a za takové podmínky bude rád i u nás. Pokud mu dopřejete pravidelnou zálivku a dobrý mulč, jež zamezí vysychání kořenů, můžete jej pěstovat i na slunečném záhoně, kde barva jeho listů bude nejsytější. Nejste-li si jistí zálivkou, vysaďte jej raději do polostínu. Jakmile zakoření, dobře zvládá i dočasné podmáčení – jedná se o vlhkomilnou trvalku. Tvoří tuhé, hlízovité kořeny, ze kterých se rozrůstá pomalu, takže nehrozí nebezpečí invaze do zbytku zahrady a díky nelehkému množení bývá rostlina dražší. Mrazuvzdorný do min. -30 °C, možná i o něco více.

Poslední revize 19-10-2022.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Actaea (cimicifuga) ramosa 'ATROPURPUREA'
Actaea (cimicifuga) simplex 'BRUNETTE'
Actaea (cimicifuga) simplex 'JAMES COMPTON'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.