Rodgersia pinnata 'CHOCOLATE WINGS'

Rodgersia pinnata
Rodgersia pinnata 'CHOCOLATE WINGS'
rodgersie zpeřená
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená a hnědá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rodgersie zpeřená je majestátní rostlina pro milovníky dramatických tvarů a velikostí. Tato luxusní nádhera původem ze střední a jižní Číny nese velké, výrazně žilnaté listy středně zelené barvy. Díky jejich velikosti snadno a rychle vytvoří nápadný půdní pokryv a skvěle kontrastuje s drobnolistými trvalkami poblíž. Rodgersie zpeřená má listy rozdělené do 5 (výjimečně pouze 3) lístků široce kopinatého tvaru. Jednotlivé lístky vyrůstají podél řapíku s mírným odstupem a končí vrcholovým lichým listem.

Chocolate Wings je nádherná odrůda rodgersie zpeřené. Nese kožovitě tuhé a hluboce vrásněné listy složené ze sedmi protáhle vejčitých listů s pilovitými okraji. Při rašení jsou nápadně bronzové až čokoládově hnědavé a vyrůstají na silných stoncích červenohnědé barvy. Rozpětí listu může čítat až 40 cm a tmavou barvu si listy zachovávají pouze na osluněných stanovištích až do příchodu horkých dnů léta, kdy mají tmavě zelený odstín s vínovým přelivem a okraji. V červnu vyrůstají až metr vysoké, vínově červené stonky s řídkými vrcholovými latami složenými z drobných červených poupat, která se rozevřou do světle růžových květů. Při pohledu zblízka rozeznáte jejich hvězdicovitý tvar a náramnou podobnost s květy rozchodníků. Díky nezvykle velkým listům připomínajícím rostliny deštného pralesa je velmi vhodná do exoticky laděných aranžmá. Odrůdu selektoval nizozemský šlechtitel Marco van Noort.

Tato trvalka je nejspokojenější na polostinných až stinných stanovištích. Na slunci může trpět popálením listů, pokud není ve velmi vlhké zemi, aby se dokázala i v horkých létech včas napít. Avšak pokud s tím počítáte a pravidelně ji zaléváte, můžete ji pěstovat i na slunci a odrůdy s tmavými listy vyžadují alespoň část dne plné slunce, aby se vybarvily. Jedná se o hlízovitou trvalku, která houstne v trsu a i když se množí krátkými oddenky, nerozlézá se divoce po zahradě jako plevel. Potřebuje kyprou zem s dostatkem živin – nikdy ji nesázejte do tuhého jílu nebo kamenité země a každoročně jí dopřejte čerstvý kompost nebo celosezónní hnojivo. Plně mrazuvzdorná do cca -30 °C.

Poslední revize 21-10-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rodgersia podophylla 'BRAUNLAUB'
Rodgersia pinnata
Rodgersia pinnata 'ALBA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.