Yucca rostrata 'SAPPHIRE SKIES'

Yucca rostrata
Yucca rostrata 'SAPPHIRE SKIES'
juka zobanitá
VZRŮST střední keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrostříbrná a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stromové juky jsou exotickým zpestřením suchých zahrad typu xeriscape, kde se vysazují výlučně dřeviny a trvalky vyžadující nebo tolerující naprosté sucho po dlouhé období a kde zálivka je zakázané slovo. U nás se často používá výraz pouštní zahrada. Většina rostlin z této skupiny má svůj původ ve Střední Americe – od pouštích států jihozápadu USA až po Mexiko. Juka zobanitá je doma v Texasu a v mexických státech Chihuahua a Coahuila a v našem klimatu je oblíbená zejména pro svou výjimečnou mrazuvzdornost, neboť v dobrých podmínkách zvládá až -27 °C a protože tvoří kmen – stromovou formu.

Sapphire Skies je oblíbená odrůda juky zobanité, která nabízí sytější modrozelenou barvu listů v hustším trsu. Jedná se o stromovou juka s neopadavými listy o délce 40-60 cm a šířce 1-2,5 cm. Okraje listů mají tenký žlutý lem. Listy jsou tuhé, ale i když jsou zakončené pichlavou špičkou, nejsou ostré a nebezpečné jako listy jiných druhů (y. gloriosa, y. aloifolia aj.). Vyrůstají v bohaté vrcholové růžici a když zestárnou, spodní listy odsychají a svěsí se, čímž vytvoří tzv. suknici, která se často odřezává, aby se odhalil kmen.

Síla kmene záleží na druhu pěstování – v amerických školkách, kde ji pěstují cíleně na export a mají pro jejich kultivaci ideální podmínky, ji často vydatně hnojí, aby dříve dosáhli vyšší kmen, který je ale tenčí. Přirozeně a pomaleji rostoucí exempláře, nejčastěji z Mexika, mají kmeny silné a široké a tomu odpovídá i hustota olistění. Protože se během importu na jiný kontinent musí převážet rostliny bez zeminy či substrátu, mohli jsme vidět jejich kořeny. Je až neuvěřitelné, jak krátké kořeny této juce stačí k přežití a dalšímu spokojenému životu, z čehož vyplývá, že většinu důležitých látek přijímá ze vzduchu – hlavně vlhkost, jako to dělá známá pokojovka sloní noha (Beaucarnea recurvata), která vypadá, že snad roste jen z vašeho obdivu.

Podobně jako ostatní juky i tato juka kvete, ale trvá jí mnoho let, než ukáže květy. Jsou téměř identické s těmi, které znáte například u juky vláknité – velké, jemně vonné, béžové až krémově bílé zvonce uskupené v mohutných, vzpřímených latách a objevují se až koncem léta a to pouze po velmi pěkném a slunném létě. Po odkvětu se často kmen rozdvojí, ale není to pravidlem.

U nás roste spíše pomalu a výšku jednoho metru z bezkmenné sazenice lze očekávat za 10 a více let. Ve své domovině je dvakrát tak rychlejší a konečná výška se pohybuje mezi 3 a 4 metry. My budeme rádi, pokud doroste aspoň do poloviny, že? 😊

Juky vypadají skvěle, pokud jsou umístěny tak, aby dobře kontrastovaly s ostatními rostlinami v zahradě, které svojí neobvyklou stavbou a exotickým vzezřením vhodně doplní. Stromové juky patří krom sbírkové zahrady do tropicky až pouštně laděných kompozic, kde je obsypete kamínky či oblázky a doplníte rostlinami se stejnými nároky, jako jsou např. mrazuvzdorné agáve, kaktusy, nízké a barevné juky a můžete je doplnit i suchomilnými trvalkami typu lewísií, netřesků a delosperem, které dodají zářivé barvy.

Juka je nenáročná rostlina, která poroste v téměř jakékoli dobře odvodněné půdě přednostně neutrální až alkalické reakce. Stromová juka VYŽADUJE perfektně vydrenážovanou zem a osvědčilo se vytvořit vyvýšený záhon naplněný štěrkem, pískem a jen trochou substrátu, kde se nikdy nebude zdržovat voda. Dopřejte jí plné slunce, po výsadbě zalijte a poté zálivku již vynechte. Pro hezčí vzezření jí pravidelně odstraňujte staré a zavadající spodní listy. Pokud dodržíte tyto výsadbové podmínky, dokáže bez jakékoli ochrany zvládnout -25 °C a krátkodobé výkyvy až k -29 °C, pokud jí v korunce nezůstane sněhová čepice.

Poslední revize 16-11-2022.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Yucca rostrata
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.