Fagus sylvatica 'ATROPUNICEA'

Fagus sylvatica
Fagus sylvatica 'ATROPUNICEA'
buk lesní
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Buky jsou spolehlivé a otužilé stromy našeho podnebí. Není proto divu, že se s nimi setkáte na mnoha místech a to jak v soukromých zahradách, tak i v parcích a veřejné zeleni, neboť nevyžadují žádnou následnou péči. Existuje mnoho zajímavých a výjimečných odrůd, které nejsou příliš rozšíření v prodeji a naleznete je častěji jen v arboretech. Buky poznáte podle typicky elipčitých a často velmi lesklých opadavých listů s výraznou žilnatinou. Mají několik barev a odrůdy se mohou lišit i tvarem listu.

Atropunicea je vegetativně množená odrůda buku lesního, který se často mylně považuje za synonymum s formou purpurea, která je až dvakrát tak větší a nevhodná do běžných zahrad. Kdežto pravá Atropunicea se dorůstá jen kolem 10 až 12 metrů, roste výrazně pomaleji a je vhodná i do opadavých živých plotů. Nese opadavé, široce elipčité až oválné listy, které raší zářivě vínově červenou barvou, dozrávají do červenozelené v létě a na podzim se mění do červenohnědé až měděné.

Přirozeně tvoří spíše keře s nerovným terminálem, ale v mládí pečlivě vyvazované exempláře vytvoří krásné stromy s rovným kmenem a nepravidelnou korunou. Atropunicea je vedle rovněž oblíbenou dřevinou pro stříhané opadavé živé ploty stejně jako habry a stejně jako jim i bukům zůstává většina suchých listů na větvích až do jara.

Buk je nenáročný na půdu, zvládá zem mírně kyselou, neutrální i mírně zásaditou a jakmile zakoření, je odolnější suchu než mnoho jiných listnáčů. Podmáčení nemá rád. Pěstuje se výhradně na plném slunci a zvládne i lehký polostín, kde listy budou mírně ztrácet barevnou sytost. Zvládá jakýkoli řez – tvarovací i hluboce zmlazovací, nejlépe koncem zimy. Nově vysazované stromy s kmenem o výšce 1,5m a vyšší je nutné na min. první 3 roky upevnit k opoře, než dobře zakoření. Plně mrazuvzdorný do cca -34 °C.

Poslední revize 21-11-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Fagus sylvatica  (syn.'Purpurea Mayor') 'RIVERSII'
Fagus sylvatica 'ROHANII'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.