Fagus sylvatica 'ATROPUNICEA'

Fagus sylvatica
Fagus sylvatica 'ATROPUNICEA'
buk lesní
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Buky jsou spolehlivé a otužilé stromy našeho podnebí. Není proto divu, že se s nimi setkáte na mnoha místech a to jak v soukromých zahradách, tak i v parcích a veřejné zeleni, neboť nevyžadují žádnou následnou péči. Existuje mnoho zajímavých a výjimečných odrůd, které nejsou příliš rozšíření v prodeji a naleznete je častěji jen v arboretech. Buky poznáte podle typicky elipčitých a často velmi lesklých opadavých listů s výraznou žilnatinou. Mají několik barev a odrůdy se mohou lišit i tvarem listu.

Atropunicea je vegetativně množená odrůda buku lesního, který se často mylně považuje za synonymum s formou purpurea, která je až dvakrát tak větší a nevhodná do běžných zahrad. Kdežto pravá Atropunicea se dorůstá jen kolem 10 až 12 metrů, roste výrazně pomaleji a je vhodná i do opadavých živých plotů. Nese opadavé, široce elipčité až oválné listy, které raší zářivě vínově červenou barvou, dozrávají do červenozelené v létě a na podzim se mění do červenohnědé až měděné.

Přirozeně tvoří spíše keře s nerovným terminálem, ale v mládí pečlivě vyvazované exempláře vytvoří krásné stromy s rovným kmenem a nepravidelnou korunou. Atropunicea je vedle rovněž oblíbenou dřevinou pro stříhané opadavé živé ploty stejně jako habry a stejně jako jim i bukům zůstává většina suchých listů na větvích až do jara.

Buk je nenáročný na půdu, zvládá zem mírně kyselou, neutrální i mírně zásaditou a jakmile zakoření, je odolnější suchu než mnoho jiných listnáčů. Podmáčení nemá rád. Pěstuje se výhradně na plném slunci a zvládne i lehký polostín, kde listy budou mírně ztrácet barevnou sytost. Zvládá jakýkoli řez – tvarovací i hluboce zmlazovací, nejlépe koncem zimy. Nově vysazované stromy s kmenem o výšce 1,5m a vyšší je nutné na min. první 3 roky upevnit k opoře, než dobře zakoření. Plně mrazuvzdorný do cca -34 °C.

Poslední revize 21-11-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2022 / únor 2023 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Fagus sylvatica výška 60-80 cm
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Fagus sylvatica 'ATROPUNICEA' výška 150-175 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Fagus sylvatica 'ATROPUNICEA' výška 150-175 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Fagus sylvatica výška 300 cm, šířka 60-80 cm, obvod kmene 8-10 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Fagus sylvatica  (syn.'Purpurea Mayor') 'RIVERSII'
Fagus sylvatica 'ROHANII'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.