Ilex x meserveae 'Annys Dwarf' GENTLE

Ilex x meserveae 'Annys Dwarf'
Ilex x meserveae 'Annys Dwarf' GENTLE
modrá cesmína - samčí
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
GENTLE je nizozemská odrůda modré cesmíny, kterou objevil jako samovolnou mutaci Andre Nijnatten ve své školce v zahradnickém městě Zundert roku 2006. Všiml si jedná rostliny, která mezi ostatními vzrůstnými odrůdami vypadala jako trpajzlík a už moc nepovyrostla. Nazval ji Anny’s Dwarf (‚Annin trpaslík‘) a než byla uvedena na trh, bylo zvoleno nové jméno GENTLE (‚Něžná‘), protože její listy nepíchají. Odrůda je chráněna těmito patenty: 49645 (Evropa – 2016) a PP30579 (USA – 2019).

GENTLE je samčí odrůda modré cesmíny s nepichlavými listy. Je neopadavá a její listy jsou oválné, při okrajích nepravidelně pilovité ale nikoli ostré, velmi lesklé, tmavě zelené v sezóně a temně modrofialové v chladných měsících stejně jako stonky. Roste pomalu a tvoří polorozevřené keře o výšce kolem 70 cm a o něco menší šířce. Je hustá ale není naměstnaná jako například odrůda Little Rascal. Pro pěkný tvar není potřeba stříhat, ale tvarovat ji samozřejmě můžete a to kdykoli od jara do poloviny léta.

Protože se jedná o bohatě kvetoucího samečka, funguje jako výborný opylovač pro jiné cesmíny, které pro tvorbu atraktivních barevných plodů na podzim potřebují opylovače. Hodí se do menších záhonů do kombinace s jinými zakrslými keříčky, jako menší solitér mezi kompaktní trvalky, nebo i do neformálních nízkých živých plotů a lemů, kde by běžná cesmína měla díky své šířce problém s místem. Díky velmi tmavému odstínu listů a stonků v chladných měsících vypadá obzvlášť pěkně kombinace se žlutolistými nebo bíle panašovanými keři, které v zimě dokonale rozsvítí. A jestli máte rádi barvy, zkuste přidat i sytě červenou v podobě keříků leukotoe, které na podzim a v zimě svítí mnoha rudými až vínovými tóny.

Tyto cesmíny získaly svůj přívlastek „modré“ díky barvě olistění základního druhu, který je tmavě zelený s nádechem do modra. Druhové jméno meserveae dostaly podle jména jejich šlechtitelky Kathleen Meserve z Long Islandu v New Yorku, která v padesátých letech minulého století, doslova na okenním parapetu její kuchyně, zkřížila ilex rugosa a ilex aquifolium, aby získala rostlinu nejenom krásnou, ale také velmi mrazuodolnou. Tato úžasná žena sice zemřela v roce 1991 ve věku požehnaných 93 let, ale zanechala nám širokou paletu velmi odolných a krásných odrůd.

Modré cesmíny jsou zcela nenáročné na péči, pokud jim zajistíte mírně kyselou a živnou půdu, kterou v prvních letech nenecháte vyschnout, aby rostlina mohla dobře zakořenit. Přesto potřebují propustnou zem, kde jíl může být hlouběji v zemi, při povrchu je nutná kyprá, svěží a vlhká půda. Nejlépe se jim daří na slunci a v polostínu. Ve stínu porostou také, ale ztratí mnoho ze svého kompaktního tvaru. Další výhodou stálezelených modrých cesmín je vysoká odolnost mrazům. U této odrůdy zatím nebyla stanovena nejnižší teplota, ale očekává se min. -29 °C a možná i více. Vhodná i do venkovních nádob o velkém objemu – cesmíny nemají rády omezené prostory na kořeny.

Poslední revize 01-12-2022.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex x meserveae 'Mondo' LITTLE RASCAL®
Ilex x meserveae 'LITTLE GLOSS'
Ilex aquifolium 'Hachzwerg' HECKENZWERG®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.