Viburnum plicatum 'PINK BEAUTY'

Viburnum plicatum
Viburnum plicatum 'PINK BEAUTY'
kalina japonská (k. řasnatá)
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kalina japonská neboli řasnatá je oblíbený druh této dřeviny původem z Číny a Japonska, neboť nabízí atraktivní stavbu vodorovně kladených větví. Tato patra vypadají fantasticky nejen v japonských zahradách, pro které je její tvar typický, ale snad ve všech typech zahrad včetně zámeckých parků, kde díky dostatku prostoru po všech stranách její architektura dokonale vynikne a kde to vypadá, že v plném květu se návštěvníci takového parku nemohou do sytosti vynadívat a udělat dostatek fotek na všechna dostupná zařízení, co umí fotit.

Pink Beauty je odrůda kaliny japonské výjimečná díky barvě květů. Květenství jsou vrcholové laty složené z mnoha droboučkých fertilních kvítků uprostřed a několika nápadných a velkých sterilních květů při okraji. Při rozkvětu a po rozvití jsou sterilní květy zářivě sněhobílé, ale už po asi 2 týdnech začínají růžovět, jako to dělají například japonské dříny. Kvetení bývá velmi bohaté, začíná někdy v půlce května a trvá asi měsíc. Ze středových pohlavních květů koncem léta dozrávají nápadné plody ve formě malých, nejedovatých, sytě červených, jako barevné skleněné korálky průsvitných oválků, které postupně zčernají.

Opadavé listy jsou široce elipčité, výrazně vrásněné s pilovitým okrajem. Mají trávově zelenou barvu v létě a na podzim se mění do několika odstínů vínově červené. Na keři jsou mírně svěšené, čímž jej zaplní, ale patrovitá stavba větví zůstává dobře patrná.

Roste pomalu až středně rychle, podobným stylem jako svída sporná. Nejprve dá veškerou sílu do vytvoření vertikálních terminálů, které v několika následujících letech zahušťuje už jen vodorovnými větvemi do stran. Jakmile získá další sílu, udělá nové vertikální pruty a proces se opakuje. Roste rychleji do stran než do výšky a dospělá velikost se pohybuje kolem 3m do výšky a 3,5m do šířky.

Opadavé kaliny dávají přednost plnému slunci či mírnému polostínu, středně živné, dobře odvodněné ale vlhčí zemi, nezáleží na pH. Řez nejenom není potřeba, ale u tohoto druhu by se jím poškodila stavba. Pokud ji potřebujete udržovat menší, zakracujte keř mírně po všech stranách okamžitě po odkvětu. Plně mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 01-12-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viburnum plicatum 'MARIESII'
Viburnum plicatum 'LANARTH'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.