Acer palmatum 'Lileeanne's Jewel' EXTRAVAGANZA

Acer palmatum 'Lileeanne's Jewel'
Acer palmatum 'Lileeanne's Jewel' EXTRAVAGANZA
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:sytě růžová a bílá a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou velmi dekorativní a většinou nízké keře, výjimečně stromky s efektními listy a malebnou stavbou. Existuje množství odrůd v několika odstínech zelené, žlutozelené, červené až tmavě vínové, popřípadě i vícebarevné (panašované). Jeden by řekl, že už viděl všechno, ale pak se objeví nová odrůda a rázem je překvapený, že se zrodil nový fešák.

EXTRAVAGANZA je japonský javor s náramně atraktivními listy. Jsou jemné, ale neřadí se mezi střihanolisté (dissectum), raší zářivě růžové s nápadným bílým panašováním a na plném slunci růžová barva nabírá na intenzitě a mění se v sytou bordó. Na rozdíl od mnoha jiných panašovaných odrůd EXTRAVAGANZA výborně zvládá plné slunce, kde bude mít barvu nejzářivější. Dá se pěstovat i v polostínu, kde nabídne výraznější kontrast mezi mladými růžovými listy na koncích větví a zralými listy ve spodních partiích, které jsou mramorovaně bílo-zelené. Na podzim se všechny listy barví zejména do vínových odstínů s trochu jantarové tam, kde byla zelená.

Keř roste středně rychle do nepravidelně široce trychtýřovitého tvaru s hustým větvením a lehce přepadavými konci větví. Jeho dospělá výška se odhaduje mezi 1,5 a 2 metry při téměř stejné šířce. Díky nápadně vybarveným listům doporučujeme dobře volit okolní výsadbu, aby spolu rostliny nekolidovaly. Krásné budou zakrslé, bochánkovitě rostoucí azalky či pěnišníky jako podrost a v nejbližším okolí přednostně jednobarevné keře.

Tuto odrůdu nalezl Jonathan Savelich ve školce svého dědečka, uznávaného šlechtitele a pěstitele japonských javorů jménem Del Loucks (1931-2015). Rostliny měl kolem sebe neustále – jako mladý pracoval v rodinné firmě, což byla zahradnická školka a jako dospělý si založil svou vlastní firmu Del’s Japanese Maples v americkém městě Eugene ve státě Oregon, kde se začal naplno věnovat své vášni šlechtění dlanitolistých javorů. K jeho nejrozšířenějším výtvorům patří například odrůdy Emerald Lace, Aka kawa hime, Coton Candy nebo Red Spider.

Tuto odrůdu pojmenoval jeho vnuk Jonathan po své dceři Lileeanne a první rostliny nabídli roku 2009 věhlasné americké školce zabývající se japonskými javory MrMaple. Odrůda se okamžitě stala mezi sběrateli senzací, a protože ještě nebyla namnožená, MrMaple napadlo nabídnout několik roubů na eBay. Nevěřili vlastím očím, když se cena jednoho proutku vyšplhala ke 300 dolarům. Nyní již je odrůda dostupná v solidním množství, a to i v Evropě, kde získala obchodní jméno EXTRAVAGANZA a množí ji holandská školka Van Son & Kot z Kaatsheuvelu v Severním Brabantsku. Poprvé ji představili roku 2019 na prestižní výstavě novinek Plantarium, kde byla jednou z osmi nominací na Press Award Plantarium 2019.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované – v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Javor EXTRAVAGANZA zvládá plné slunce, pokud není v suché zemi a přirozeně roste dobře i v polostínu. Úplný stín není vhodný. Je mrazuvzdorný do min. -29 °C a vhodný i do venkovních nádob, kde je potřeba dodržet rovnoměrné vlhko bez trvalé podmisky.

Poslední revize 03-01-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum 'BENI SHICHI HENGE'
Acer palmatum 'TAYLOR'
Acer palmatum 'ASAHI ZURU'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.