Acer palmatum 'PUNG KIL'

Acer palmatum
Acer palmatum 'PUNG KIL'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou velmi dekorativní a většinou nízké keře, výjimečně stromky s efektními listy a malebnou stavbou. Existuje množství odrůd v několika odstínech zelené, žlutozelené, červené až tmavě vínové, popřípadě i vícebarevné (panašované). Jeden by řekl, že už viděl všechno, ale pak se objeví nová odrůda a rázem je překvapený, že se zrodil nový fešák.

Japonský javor Pung Kil je senzační odrůda z Korey, která vyniká velmi tenoučkými listy vínově červené barvy, která nebledne ani v létě a netrpí na plné slunce – naopak jej pro nejsytější odstín vyžaduje. Listy jsou opadavé, dlanitě dělené do 3 až pěti dlouhých a tenkých cípů, mladé listy jsou jasně červené, zralé listy tmavě vínové a na podzim se mění na zářivě karmínové. Větve jsou temně vínové a vyniknou zejména v zimě po opadání listů.

Keř roste vcelku rychle a zprvu do vystoupavého habitu s kratšími postranními větvemi a s věkem se začíná více rozkládat, aby v dospělosti dosáhl kolem 4 metrů výšky a o něco menší šířky s mírně převislými konci větví. Je velmi hustý i bez stříhání a díky pravidelně kladeným větvím elegantní.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované – v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Je možné je stříhat kdykoli během bezmrazých dnů zimy, ale většinou jsou nejhezčí přirozeně rostoucí – bez zásahu. Javor Pung Kil potřebuje pro nejlepší barvu plné slunce, ale snáší i polostín, kde jeho listy budou směsí vínové a tmavě zelené. Úplný stín není vhodný. Je mrazuvzdorný do min. -29 °C a vhodný i do větších venkovních nádob, kde je potřeba dodržet rovnoměrné vlhko bez trvalé podmisky.

Poslední revize 04-01-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum 'RED PYGMY'
Acer palmatum 'TROMPENBURG'
Acer palmatum ('Linearilobum Atropurpureum') 'ATROLINEARE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.