Acer palmatum 'OSAKAZUKI'

Acer palmatum
Acer palmatum 'OSAKAZUKI'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-7m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou velmi dekorativní a většinou nízké keře, výjimečně stromky s efektními listy a malebnou stavbou. Existuje množství odrůd v několika odstínech zelené, žlutozelené, červené až tmavě vínové, popřípadě i vícebarevné (panašované). Jeden by řekl, že už viděl všechno, ale pak se objeví nová odrůda a rázem je překvapený, že se zrodil nový fešák. Přesto se velké oblibě stále těší i některé staré a osvědčené odrůdy.

Na první pohled se může zdát, že japonský javor Osakazuki své jméno získal po třetím největším městě Japonska Ósaka, které proslulo rozlehlými vinohrady poté, co se ukončilo pěstování bavlníků. A to buď na počest jeho zářivě vínové barvy podzimních listů, které korespondují s barvou osackého červeného vína, nebo tvaru jednotlivých cípů listů, jež připomínají typickou baculatou japonskou skleničku na víno. Ale nejpřesnější překlad odrůdového jména z japonštiny zní ‚velký pohár na sake‘ a navíc poukazuje na fakt, že listy se mírně kroutí do miskovitého tvaru.

Javor Osakazuki nese opadavé, 5-cípé až 7-cípé, široce dlanité listy, jež zjara raší světle zelené, během jara mají slabě měděný přeliv, v létě jsou sytě zelené se slabounkými červenými okraji a na podzim se mění v zářivě karmínové. Na jaře vykvétají drobná, svěšená květenství v granátově červené barvě.

Roste rychle, zprvu vzpřímeně a později do široce rozložitého habitu přirozeně vícekmenného keře. Oproti většině moderních odrůd čekejte o něco vyšší vzrůst kolem 4m v menších zahradách a až 7m v prostranstvích s neomezeným prostorem na kořeny. Tvoří krásné solitérní keře nebo nízké vícekmenné stromky, jimž se odstraňují postranní větve z hlavních, vertikálních kmenů, aby se časem dalo pod korunou chodit. Takto tvarované kusy nabídnou krásnou podívanou na strukturu větví i v zimě, když stromu opadá listí.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované – v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Javor Osakazuki zvládá plné slunce, pokud není v suché zemi a přirozeně roste dobře i v polostínu. Úplný stín není vhodný. Je mrazuvzdorný do min. -29 °C a vhodný i do větších venkovních nádob, kde je potřeba dodržet rovnoměrné vlhko bez trvalé podmisky.

Poslední revize 23-01-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer palmatum výška 100-125 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Acer palmatum ('Senkaki', 'Sango-kaku') 'SANGOKAKU'
Acer palmatum 'KATSURA'
Acer palmatum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.