Brunnera macrophylla 'LOOKING GLASS'

Brunnera macrophylla
Brunnera macrophylla 'LOOKING GLASS'
pomněnkovec velkolistý
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:stříbrná a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pomněnkovec je krásná lesní trvalka pocházející z lesů východní Evropy a severozápadní Asie. Svými velkými, okrouhle srdčitými listy tvoří okázalý pokryv menších či větších ploch zejména kolem stromů, neboť koření mělce a silné kořeny kolem kmenů stromů pro něj nejsou konkurencí. Základní druh nese modré květy a listy zelené, jemně plstnaté, zakončené výraznou špičkou. Odrůdy se liší barvou listů i květů.

Looking Glass je starý anglický výraz pro zrcadlo, úchvatný italský vynález z Benátek počátku 14. století, kde vznikl jako sklo se stříbřitým nátěrem zespodu. Tedy sklo, do kterého se hledělo, aby viděno bylo. Tuto odrůdu pomněnkovce tak nazvali proto, že na rozdíl od podobných odrůd má listy pokryté stříbřitou barvou tak hustě, že se téměř slévají v jednolitou plochu jen slabě narušenou zeleným středním žebrem a okrajem, takže listy mohou evokovat zrcadla. Mají srdčitý tvar, jsou 12-15 cm dlouhé i široké, nápadně chloupkaté až mírně drsné na omak a opadavé.

Zjara, ještě před rašením listů vyrůstají asi 30-40 cm vysoké stonky s řídkými, vrcholovými, okoličnatými latami složenými z nebesky modrých květů. Kvetou dlouho, často 6-8 týdnů a je dobré je po odkvětu odřezat, aby zasychající stonky nehyzdily trs, jemuž se začínají tvoří velké, svěží a nápadně vybarvené listy. Odrůdu Looking Glass nalezli roku 2000 v americké školce Walters Gardens jako mutaci odrůdy Jack Frost. Patent č. PP17829 byl vydán v roce 2007.

Tato trvalka je nejhezčí vysazená ve větší mase a sama od sebe se množí pomalu. Stojíte-li tedy o hustý půdní pokryv, vysaďte již na počátku více rostlin do hustšího sponu, 5-6 rostlin na metr čtvereční. Listy plochu zakryjí brzy, ale kořeny s květními stonky porostou pomaleji. Netrpí chorobami ani na škůdce.

Pomněnkovec je hlízovitá trvalka, která má ráda mírně přistíněné až stinné stanoviště, kde dokáže dokonale rozvinout své atraktivní listy. Není invazní, nerozsévá se kolem sebe, ani se oddenky neplazí po celé zahradě. Zůstává na svém stanovišti a do čím dál většího a atraktivnějšího trsu se rozšiřuje pomalu. Potřebuje propustnou, vlhkou a chladnou zem. Plně mrazuvzdorný do cca. -40 °C a vhodný i do venkovních nádob.

Poslední revize 30-01-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Brunnera macrophylla 'SILVER HEART'
Brunnera macrophylla  'JACK FROST'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.