Cupressus sempervirens 'GARDA'

Cupressus sempervirens
Cupressus sempervirens 'GARDA'
cypřiš stálezelený, toskánský cypřiš
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cypřiš stálezelený je neopadavý strom rozšířený zejména ve východním Středomoří, ale jeho přesný původ se ani v době supermoderní botaniky nepodařilo vypátrat. Jedná se o velmi dlouhověký strom, stáří nejstaršího evidovaného jedince z Íránu nazvaného Sarv-e-Abarkooh se odhaduje na 4000 let. Jedná se o neopadavý jehličnan hustého habitu, jehož botanická forma je spíše široce vejčitá. Až s rozkvětem okrasného zahradničení se selektovaly sloupovité, štíhlejší formy, jež se staly typickou dominantou některých krajin, odtud jeho alternativní jméno toskánský cypřiš, neboť jakýkoli výjev toskánského venkova bez štíhlého cypřiše není úplný. Ale najdete jej ve všech zemích kolem Středozemního moře. Po mnoho let se selektují nebo záměrně šlechtí nové kultivary, které nabídnou užší, hustší habitus, větší odolnost nebo jiné přednosti.

Garda je selektovaná forma toskánského cypřiše nalezená v oblasti italského jezera Lago di Garda. Přirozeně tvoří štíhlé, stálezelené sloupy, jehož hustě kladené větve jsou poseté tmavě zelenými, šupinatými jehlicemi, které ani v zimě neztrácí barvu. Větve jsou kratší a pevně přisedlé ke kmeni, čímž netrpí na vylamování pod tíhou těžkého sněhu. Tvoří malé množství nevelkých, 3-4 cm dlouhých, samičích šištic, které mají specifickou vůni a strom nevysilují.

Díky obzvláště štíhlé formě se cypřiš Garda hodí do středomořsky laděných aranžmá pro navození letní atmosféry a výborně vypadá buď vysazený ve třech kusech vedle sebe, nebo v trojkombinaci opačně tvarovaných keřů: štíhlý + plochý + kulatý.

Cypřiš stálezelený se v Evropě přirozeně nachází na tzv. makiích (macchia) – středozemní tvrdolistý les, kde se považuje za nepůvodní, ale díky svým nárokům snadno přizpůsobený. Jedná se o vesměs stálezelené porosty suchých až horkem vyprahlých plání a hlavně skal s minimem kvalitní půdy a omezeným přísunem vláhy. Dokáže si vytvořit hluboké kořeny mezi kameny, kde hledá živiny a trochu podzemní vody a umí načerpat množství vzdušné vlhkosti (zejména v noci a nad ránem) díky velké listové ploše. Pokud mu podobné podmínky vytvoříme i u nás, bude spokojený.

Cypřiš stálezelený poroste pouze v dobře odvodněné, suché až pouze mírně vlhké, přednostně alkalické až neutrální půdě na plném slunci. Při jeho nedostatku bude na neosluněných partiích řídnout. Je přirozeně úzký, ale lze tvarovat, ideálně koncem zimy po mrazech, případně v polovině léta. Nikdy neřežte do starého dřeva bez jehličí. Při výsadbě vzrostlých exemplářů s malým balem použijte šikmé kůly ke kmeni jako oporu na první 2-3 roky, aby jej vítr nevyvrátil, než zakoření. Zálivku omezte jen na nezbytně nutnou dobu, než zakoření. Je odolný chorobám i škůdcům. Je vhodný pouze do teplejších lokalit Česka a Slovenska. Mrazuvzdornost ověřená doposud do -18 °C.

Poslední revize 28-02-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Cupressus sempervirens výška 60-80 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Thuja occidentalis 'TOSKANA SMARAGD'
Cedrus atlantica f. FASTIGIATA
Juniperus chinensis 'SPARTAN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.