Acer japonicum 'VITIFOLIUM'

Acer japonicum
Acer japonicum 'VITIFOLIUM'
javor japonský
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Širší termín japonské javory zahrnuje několik nejběžnějších druhů javorů běžně pěstovaných ve východní Asii, zejména v Japonsku. K nejrozšířenějším druhům patří zejména javor dlanitolistý (a. palmatum), javor Shirasawanův (a. shirasawanum) a javor japonský (a. japonicum). Poslední zmiňovaný pochází z japonských ostrovů Honšú, Hokkaido, Kjúšú a z jižní Korey. Jedná se o přirozeně vícekmenné nízké stromy nebo vyšší keře s nápadnými, velkými listy, které se snadno pěstují a většinou netrpí na choroby, jež sužují hlavně červenolisté formy dlanitolistých javorů.

Vitifolium je již léty ověřená odrůda javoru japonského vyznačující se velkými, 8-15 cm širokými, okrouhlými listy, které jsou rozdělené do 9 až 12 přišpičatělých laloků s pilovitými okraji. Počet laloků a jemné ochmýření listů jsou atributy, jež tento druh odlišují od javoru dlanitolistého, který má listy výrazně menší a s maximálně 7 laloky. Jsou opadavé, zjara raší bronzové, v létě dozrávají do svěže zelené a na podzim nabízí dechberoucí show v odstínech zářivě červené, sytě oranžové a svítivě vínové. Jméno vitifolium (révolistý) odkazuje na vitis (vinná réva) díky podobnosti tvaru listů i podzimní barvě odrůd révy s tmavými plody.

Společně s rašením listů se objevují drobné, purpurově červené květy, z nichž se tvoří typická křídlatá semena, jimž se říká samary. I když je jich mnoho, nejsou příliš ochotná klíčit, tak se nemusíte obávat tvorby mnoha sazeniček v okolí stromku.

Javor Vitifolium umí dorůst až 5 metrů na výšku v ideálních podmínkách, ale nepatří k nejrychleji rostoucím. Jeho větve mají vzpřímený charakter a s terminálem svírají úhel nejčastěji 60 až 45° a zahušťují své konce tak, aby celkový tvar stromku nebo keře byl poměrně symetrický a zaoblený.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované – v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Javor Vitifolium dobře zvládá plné slunce, pokud není v suché zemi a přirozeně roste dobře i v polostínu. Úplný stín není vhodný. Je mrazuvzdorný do min. -29 °C a vhodný i do velkých venkovních nádob, kde je potřeba dodržet rovnoměrné vlhko bez trvalé podmisky.

Poslední revize 21-02-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer japonicum výška 100-125 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Acer japonicum 'ACONITIFOLIUM'
Acer pseudosieboldianum
Acer platanoides 'CHARLES JOLY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.