Sarcococca confusa

Sarcococca confusa
Sarcococca confusa
masoplodka pomíchaná
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ únor - duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Masoplodka je samostatný rod nízkých, stálezelených keříků z Asie (od Afghánistánu po Indočínu) z čeledi zimostrázovitých, tedy příbuzná buxusům. Pěstuje se pro pěkné, lesklé listy a velmi časné kvetení vonnými květy již od konce zimy. U nás ještě nezdomácněly, ale fakt, že některé druhy lze nalézt i v drsných podmínkách na úpatí Himalájí, vede šlechtitele k získávání nových odrůd odolných pro běžné evropské klima a mají úspěchy.

Trochu nelichotivé jméno dostala tato nádherná masoplodka jak v latině, tak i v angličtině: masoplodka zmatená. Naštěstí pro nás jí čeští botanikové nazvali výstižněji: masoplodka pomíchaná. Jedná se totiž o druh, který v přírodě nebyl nikdy nalezen, takže se předpokládá, že buď vyhynul před hodně dlouhou dobou, nebo se jedná o přirozeného přírodního křížence mezi jinými botanickými druhy. Nejpravděpodobněji k onomu „pomíchání“ došlo v západní části Číny, kam se nyní připisuje její původ. Neexistují žádné odrůdy tohoto druhu, protože její semenáčky netvoří žádné nové variace a všechny nové rostliny jsou identické jako rodičovský druh.

Masoplodka pomíchaná se oproti ostatním vyznačuje kratšími, zato nápadně širšími listy a vzpřímeným růstem. Listy jsou neopadavé, kožovité, svěže zelené, mírně zvlněné, 5-6 cm dlouhé, 3-4 cm široké a velmi lesklé. V druhé polovině zimy, jakmile teploty vystoupají nad nulu na více dní za sebou, se začne otevírat záplava drobných, třásnitých, bílých květů, které voní asi nejvíce ze všech druhů a nevadí jim noční pokles teplot několik stupňů pod bod mrazu. Vůně je sladká, vanilkově medová a pro citlivé nosy jí může někdy být až moc, jako když se například rozvoní šeříky. Ze samičích květů se později vytvoří drobné, temně vínové a nakonec černé, masité plody, které nejsou jedlé ani jedovaté.

Masoplodka pomíchaná roste středně rychle (běžně cca 20-30 cm za rok a v dobré půdě až dvojnásobek) a tvoří vzpřímené, zelené pruty, jež se zahušťují v dalším roce. Jak nabírají na objemu a váze, mírně se sklánějí, ale nejsou převislé a v dospělosti keř dorůstá kolem 1,5 m výšky. Často se používá jako stálezelený, keřovitý podrost vyšších dřevin s holými kmeny, nebo jako součást stálezelených porostů ve stinných zahradách a přirozeně vynikne i jako menší solitérní keř v menších prostorách, kde se díky absenci slunce a často i vody ničemu jinému moc nedaří, protože jakmile zakoření, nevadí jí sucho.

Masoplodky jsou většinou pěkné keře, které nevyžadují řez. Pokud chcete rostlinu tvarovat, učiňte tak po odkvětu a stříhejte ji lehce, jen pro zarovnání symetrie. Samovolně se rozrůstají krátkými oddenky do souvislých pokryvů či houští, nemáte-li záhon zakrytý mulčovací textilií. Pokud je plánujete umístit na slunce, což nemají moc rády, pravidelně je zalévejte a připravte se na popálení listů po drsných zimách.

Masoplodky se pěstují jako elegantní půdní pokryv nebo menší výplňové keře pro polostinná až stinná místa, která jim vyhovují nejvíce a kde jsou zároveň chráněné před ostrým zimním sluncem a větrem. Sice se doporučují jen do nejteplejších oblastí republiky, ale postupně zjišťujeme, že nejsou-li holomrazy, dobře snášejí běžné české zimy na většině území. Porostou v téměř jakékoli dobře odvodněné půdě, ale nejhezčí a netmavší listy budou mít v kyselé až neutrální, humózní a rovnoměrně vlhké zemi. Po výsadbě je občas zalijte, ale jakmile zakoření, nemusíte se o ně vůbec starat. Doporučujeme pěstovat zamulčované. Masoplodka pomíchaná je mrazuvzdorná do min. -24 °C a probíhají testy, zda zvládne i nižší teploty.

Poslední revize 05-03-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Sarcococca confusa výška 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Sarcococca confusa výška 30-40 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Sarcococca confusa výška 25-30 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Sarcococca confusa výška 25-30 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Euonymus japonicus 'Benkomasaki' GREEN ROCKET
BIO Tvaroh vi±òový BGL
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.