Sarcococca hookeriana var. humilis

Sarcococca hookeriana var.
Sarcococca hookeriana var. humilis
masoplodka Hookerova, masoplodka nízká
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ únor - duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Masoplodka je samostatný rod nízkých, stálezelených keříků z Asie (od Afghánistánu po Indočínu) z čeledi zimostrázovitých, tedy příbuzná buxusům. Pěstuje se pro pěkné, lesklé listy a velmi časné kvetení vonnými květy již od konce zimy. U nás ještě nezdomácněly, ale fakt, že některé druhy lze nalézt i v drsných podmínkách na úpatí Himalájí, vede šlechtitele k získávání nových odrůd odolných pro běžné evropské klima a mají úspěchy.

Varieta humilis masoplodky nízké představuje zřejmě nejnižší, přirozeně půdopokryvnou formu tohoto stálezeleného keře a zároveň nabízí nejvyšší mrazuvzdornost. Neopadavé listy jsou sytě zelené, kožovité, 6-8 cm dlouhé, kopinaté a velmi lesklé. Hustě pokrývají rostlinu a starší propadávají až po více letech, takže celý keřík je neustále téměř neprostupný. Od poloviny zimy čekají spící květová poupata na teplejší počasí, které, pokud trvá více než pár dnů, jim umožní se otevřít do drobných, bílých květů se slabě růžovým přelivem a nápadnými tyčinkami. Rozlévají kolem sebe sytou, sladkou vůni. Při opylení tvoří asi půl centimetru velké, temně červené až černé, lesklé, nejedlé ale nejedovaté plody.

Masoplodka humilis je nízký až půdopokryvný keř dorůstající jen kolem 40 cm v pomalém tempu, což z ní činí ideální podrostovou stálezelenou dřevinu pod stromy a vyšší keře se stínícími korunami, protože nepotřebuje slunce a jakmile zakoření, tak výborně odolává i dlouhodobému suchu. Samovolně se rozrůstá až 30 cm dlouhými oddenky do souvislých pokryvů, nemáte-li záhon zakrytý mulčovací textilií. Nevyžaduje řez, ale pokud chcete rostlinu tvarovat, učiňte tak po odkvětu a stříhejte ji lehce, jen pro zarovnání symetrie. Pokud ji plánujete umístit na slunce, což nemá moc ráda, pravidelně ji zalévejte a očekávejte občasné žloutnutí listů během tužších zim.

Masoplodky se pěstují jako elegantní půdní pokryv nebo menší výplňové keře pro polostinná až stinná místa, která jim vyhovují nejvíce a kde jsou zároveň chráněné před ostrým zimním sluncem a větrem. Sice se doporučují jen do nejteplejších oblastí republiky, ale postupně zjišťujeme, že nejsou-li holomrazy, dobře snášejí běžné české zimy na většině území. Porostou v téměř jakékoli dobře odvodněné půdě, ale nejhezčí a netmavší listy budou mít v kyselé až neutrální, humózní a rovnoměrně vlhké zemi. Po výsadbě je občas zalijte, ale jakmile zakoření, nemusíte se o ně vůbec starat. Doporučujeme je pěstovat zamulčované. Masoplodka humilis je vhodná i do suchého stínu – nevyžaduje zálivku navíc a je mrazuvzdorná do cca -29 °C.

Poslední revize 05-03-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Sarcococca hookeriana 'Sarsid1' FRAGRANT VALLEY™
Sarcococca hookeriana 'Pmoore03' WINTER GEM
Pachysandra terminalis 'GREEN CARPET'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.