Hypericum 'Methyra' RADIANCE

Hypericum 'Methyra'
Hypericum 'Methyra' RADIANCE
třezalka rozkladitá
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:bílá a zelená a lososová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Již za starých časů byla známa třezalka jako jedna z nejléčivějších bylin. A navíc krásně kvetoucí. Tento dřevitý druh má jméno třezalka rozkladitá a řadí se ke keřům, které vás svým okázalým kvetením potěší v letních měsících od června až do září. Ale najdou se i výjimečné odrůdy, které více než květy nabídnou neobyčejné listy. Jako například tato odrůda z Francie pojmenovaná RADIANCE, kterou nalezl a roku 2020 představil Marc Etienne.

Třezalka RADIANCE je nižší keř, který zjara raší lososově růžovými výhony a koncovými listy, které jsou v základu bílé, ale jako mladé mají sytý, narůžovělý odstín podobně jako japonské vrby Hakuro Nishiki nebo Flamingo. Jakmile začátkem léta dozrávají, růžová se vytrácí a původně bílé listy odhalí zelené mramorování, které postupem času zaplní celý list do jednobarevného, tmavě zeleného odstínu. Mezitím ale na keři vyrůstají nové výhony opět s lososovými lístky, takže barev je neustále dost a rostlina je barevně svěží až do podzimu. Listy jsou úzce vejčité až oválné, jen cca 3-4 cm dlouhé a vydrží dlouho do zimy.

V červnu se začínají objevovat jasně zlatožluté květy o 5 okvětních plátcích, ale bývá jich málo. Tato odrůda se přednostně pěstuje pro své pestré listy a nízký růst. Je oblíbená jak do smíšených záhonů, tak i do plošných výsadeb a lze pěstovat i v nádobách.

Jako většina keřovitých druhů třezalek potřebuje zjara výrazný řez, aby se keř zmladil, zahustil a zůstal kompaktní. Odřežte 50-80% délky loňských větví, ideálně koncem března po všech mrazech. Nevyžaduje hnojení, pokud máte průměrně živnou zem. Pěstujte ji v dobře odvodněné půdě, ve které nebude stát voda. Poroste na slunci i v polostínu. Je mrazuvzdorná do cca -27 °C.

Poslední revize 06-03-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Salix integra 'FLAMINGO'
Nandina domestica 'TWILIGHT'
Hypericum  'HIDCOTE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.