Hydrangea paniculata 'Rensam' FRAMBOISINE®

Hydrangea paniculata 'Rensam'
Hydrangea paniculata 'Rensam' FRAMBOISINE®
hortenzie latnatá
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až sytě růžová
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Hortenzie latnatá je odolným druhem hortenzie, který pochází z východní Asie – od chladného podnebí ruského Sakhalinu přes Kurilské ostrovy do teplejšího klimatu Japonska a Korey až na jih Číny. Je naprosto bezproblémová a lze říci, že poroste téměř všude. Poprvé ji popsal významný německý lékař a botanik Philipp Franz Balthasar von Siebold ve svém herbáři Synopsis Hydrangeae generis specierum Iaponicarum z roku 1829. Několik let žil v Japonsku, kde studoval tamní flóru a faunu, oženil se tam a jednu hortenzii pojmenoval po své ženě Otakusa. Uvedený herbář vydal po svém vyhoštění z Japonska pro údajnou velezradu a proruskou špionáž, protože podnikal výpravy do přírody na severu země podle podrobných map, které byly japonskou vládou zakázané přechovávat. Díky jeho nálezu se hortenzie latnatá stala jednou z nejoblíbenějších kvetoucích dřevin a doposud se šlechtí nové odrůdy s lepšími barvami a habitem.

FRAMBOISINE® je další z krásných odrůd hortenzie latnaté, které má na svém kontě francouzský šlechtitel Jean Renault. Známe od něj odrůdy např. VANILLE FRAISE®, SUNDAE FRAISE®, FRAISE MELBA®, DIAMANTINO® a DIAMANT ROUGE®. Tuto odrůdu stvořil roku 2004 a představena byla v roce 2019 na prestižním veletrhu novinek Plantarium v nizozemském Boskoopu, kde získala bronzovou medaili. Patenty: PP32056 (USA – 2020) a EU 55644 (Evropa – 2020).

Hortenzie latnatá FRAMBOISINE® je kompaktní a nižší keř, který nese květy v podobné sytosti a barvě jako FRAISE MELBA®, ale je výrazně menší a má hustší větvení. Přibližně od poloviny července začíná tvořit bohatá a plná květenství složená ze sterilních (nápadných) květů, jež se otevírají ze světle limetkové barvy do krémově bílé, ale záhy začínají růžovět a jak léto plyne a noci se stávají chladnějšími, růžová nabírá na sytosti až do fuchsiově purpurové. Takto vybarvené zůstávají až do října, než začnou sesychat. Vykvétají na vrcholech pevných, vínově načervenalých stonků, které se neohýbají, ani když jsou květy promáčené deštěm.

Opadavé listy jsou oválné, poněkud tuhé, sytě zelené v létě a vínově červené na podzim. Keř je vzpřímený a dorůstá jen něco přes jeden do výšky i šířky a nabídne pevné větve a velké květy tehdy, pokud jej pravidelně každé jaro před rašením (březen) radikálně sestříháte a ponecháte cca 10 cm loňských větví. Kvete na nových výhonech.

Latnaté hortenzie se nejlépe pěstují na plném slunci. Nejsou příliš náročné na půdní typ, ale v živné, dobře propustné půdě budou nádherné. Jakmile zakoření, dobře zvládají i letní přísušek, ale v rovnoměrně vlhké zemi budou zdravější. Velmi dobře reaguje na hnojení, nabídne pak vetší květy a mohutnější trs. Snáší jakoukoli světovou stranu a pH půdy. Mrazuvzdornost sahá minimálně až k -34 °C a jsou vhodné i do venkovních nádob, kde budou vyžadovat častější zálivku.

Poslední revize 07-03-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Hydrangea paniculata 'Rensam' FRAMBOISINE®
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Hydrangea paniculata 'Rensam' FRAMBOISINE®
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Hydrangea paniculata 'Renba' FRAISE MELBA®
Hydrangea paniculata 'Rendia' DIAMANT ROUGE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.