Cryptomeria japonica 'LITTLE DIAMOND'

Cryptomeria japonica
Cryptomeria japonica 'LITTLE DIAMOND'
kryptomérie japonská
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kryptomérie jsou stálezelené jehličnany původem z Japonska a jihovýchodní Číny, které se vyznačují obvykle svěže zelenou barvou jehličí, případně i béžovou či žlutolistou formou a poněkud exotickým vzezřením. Na naší planetě jsou již notně dlouho, neboť byla prokázána jejich existence z období jury (před 208-144 milióny let). Jedná se o doslova unikátní taxon, neboť existuje pouze jediný druh v rodu cryptomeria a to kryptomerie japonská, jejíž doposud všechny známé odrůdy jsme měli možnost vyzkoušet i v našem klimatu a daří se jim skvěle.

Little Diamond je po odrůdě Little Champion další zakrslá odrůda kryptomérie japonské s kulovitým habitem. Pochází z Holandska z roku 1990 a její krása vnukla pěstitelům myšlenku nabídnout ji i jako efektní stromeček s jedním kmenem. Protože Little Diamond roste pomalu, přirozeně vytváří překrásné, kompaktní a husté koruny se stálezelenými, droboučkými, šupinatými jehlicemi, které jsou příjemné na dotek. Jejich pravidelnost a množství má za výsledek ležérně přepadavé, jako tkaný provázek vypadající větve, které máte chuť pohladit vždy, když jdete kolem. Jejich barva je svěže zelená při rašení i během léta, pouze na zimu se může zbarvit do bronzova (podle podmínek).

Ve stromkové formě je důležité mít na paměti, že koruna vždy roste rychleji, než sílí kmen, který sám od sebe není schopen její váhu udržet. Proto zajistíme na prvních 3-5 let pevnou oporu – stejnou, jakou děláme pro klasické alejové stromy, tedy zavětrovací úvaz, jehož ohrádku umístíme těsně pod korunu, aby se na mí mohla její váha pěkně rozložit. Tím eliminujete riziko jejího vyvrácení při silném větru nebo po silném dešti. Přesto doporučujeme v zimě odklízet z koruny mokrý a těžký sníh.

Roste pomalu do kulovitého až zploštěle dómovitého tvaru. Není potřeba stříhat, ale je možné ji krátit a tvarovat na jaře po mrazech. Kryptomérie dobře zvládá ráda plné slunce, pokud má dostatečné vlhko, nebo mírný polostín a dobře propustnou, rovnoměrně vlhkou zem neutrální až lehce kyselé reakce. Uprostřed koruny, kam nedosvítí slunce, staré větvičky hnědnou a odsychají, což je normální proces, nejedná se o symptom choroby. Stačí je jednoduše odlámat nebo ostříhat. Mrazuvzdornost je vyzkoušená do min. -29 °C.

Poslední revize 04-08-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cryptomeria japonica  'GLOBOSA NANA'
Cryptomeria japonica 'LITTLE CHAMPION'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.