Clematis 'Zo08160' SPOTLIGHT

Clematis 'Zo08160'
Clematis 'Zo08160' SPOTLIGHT
plamének
VZRŮST popínavé/liána
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:fialová a lila
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Pamatujete si na pop music osmdesátek? Jméno plaménku SPOTLIGHT mě totiž vrací přesně do té doby, kdy jednou z největších hvězd stejně jako původcem mnoha kontroverzí byla Madonna, která mě jako bývalého DJe samozřejmě zajímala. Nejen kvůli pozornosti, kterou všude kolem bravurně vzbuzovala, ale hlavně kvůli hudbě. Byla vždycky o krok napřed přede všemi. Přestože nikdy nebyla zrovna nejlepší zpěvačka, to si musíme přiznat (až na výkon v Evitě), moudře si vybírala skladatele svých písniček a producenty, kteří mířili výš a dál. Roku 1987 se rozhodla, že svou dosavadní popovou dráhu okoření čistě taneční hudbou a nahrála album You Can Dance jako jeden mix včetně megahitu Holiday. Jako první track se objevila chytlavá skladba Spotlight od stejného autora, která, nejspíš protože nikdy nevyšla jako samostatný singl, zůstala mnoha běžným konzumentům pop music utajená. Madonna se rázem stala novou ikonou dance music, se kterou bylo nutno počítat a Spotlight česky znamená ‚v záři reflektorů‘, což přesně vystihovalo její záměr. Když se vrátíme zpět k botanice, tento plamének dostal stejné jméno SPOTLIGHT, protože je natolik unikátní, že si zaslouží být středem pozornosti.

Plamének SPOTLIGHT vyšlechtil Holanďan Jan van Zoest a roku 2019 jej představili Thorncroft Clematis na prestižní výstavě Chelsea Flower Show v Anglii. Nese středně velké, 8-10 cm široké květy se 6 okvětními plátky. Během jarního kvetení jsou světle levandulově fialové s nápadným lila proužkem napříč každého plátku, ale v létě se tento proužek změní v téměř čistě bílý, zatímco celý květ je asi o stupeň až dva světlejší. Středy zdobí množství světle béžových až krémových tyčinek. Odrůda je kompaktní a roste rychle do výšky kolem 2m. Potřebuje oporu, kolem které se může vinout. Vydané patenty: EU 58595 (Evropa – 2021) a PP32543 (USA – 2020).


Patří do skupiny 2, jejíž květy se objevují koncem jara až začátkem léta na bočních výhonech loňského dřeva; a ve druhé fázi na konci léta a ze začátku podzimu již na vrcholech nových přírůstků. Na začátku jara vyřežte všechny suché a slabé výhony a ponechte jen silné. Boční výhony seřízněte až k páru viditelných, silných pupenů. Poslouží jako konstrukce pro tvorbu časně letních květů v další sezóně.

Plaménky mají rádi hlubokou, živnou půdu, vlhko a stín na kořeny. Sázejte je do polostínu nebo na plné slunce s tím, že k jejich kořenům vysadíte jiné rostliny, které budou stínit jeho kořenům a tím udržovat zem chladnou. Nové rostliny vysazujte tak, aby vrchní část kořenového byla ještě asi 8 cm pod zemí, čímž zajistí tvorbu nových silných kořenů a nebudou vadnout. Pěstujte zamulčovaný a každoročně na konci zimy přidejte trochu kompostu nebo jiného hnojiva. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C.

Poslední revize 13-08-2023.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Clematis 'Zo08160'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Clematis 'Zo08160'
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Clematis 'VYVYAN PENNELL'
Clematis 'THYRISLUND'
Clematis 'Evipo080' BOULEVARD® VOLUNTEER
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.