Amelanchier canadensis 'OCTOBER FLAME'

Amelanchier canadensis
Amelanchier canadensis 'OCTOBER FLAME'
muchovník kanadský
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Ovoce
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Muchovník a všechny jeho druhy patří k populárním znovuobjeveným jedlým rostlinám, jež si získávají zpět své příznivce nejenom z řad nadšenců zdravé výživy ale i ekologů. Jedná se totiž o dobře rostoucí dřevinu, jež svým bohatým kořenovým systémem zabraňuje erozi a roste bezproblémově bez požadavků na umělé hnojení i v těžkých, jílovitých půdách, kde se málokteré dřevině daří.

Muchovník kanadský patří k nativním ovocným dřevinám, jež dávaly plody původním obyvatelům amerického kontinentu. Zřejmě i proto se jim říká indiánské borůvky. Zároveň je jedním z rodičů známého a oblíbeného muchovníku Lamarckova, který se stal hitem začátku třetího milénia.

October Flame je americká odrůda muchovníku kanadského z USA, kterou vyšlechtil a roku 1993 představil Edward Losely ze školky Herman Losely & Son, tedy stejný člověk stojící za veleúspěšnou sloupovitou odrůdou Rainbow Pillar. October Flame se často uvádí jako registrovaná ochranná známka, ale patent na ni nikdy nebyl vydán.

Zjara se zdobí záplavou drobných, voňavých, hvězdicovitých květů čistě bílé barvy. Po nich následují drobné, jedlé plody – kulaté bobule podobné borůvkám s droboučkými zrníčky uvnitř. Dozrávají v okamžiku, kdy jejich červená barva ztmavne na modrofialovou. Mají výbornou, sladkou chuť s lehce pikantní, trnkovou příchutí. Na keři vydrží zralé poměrně dlouho, takže je možné je sklízet postupně až měsíc. Problémem mohou být ptáci, kteří – jakmile je zmerčí – je dokážou sklidit rychleji. Plody jsou hodnotné pro svůj obsah železa a mědi. Listy jsou opadavé, úzce oválné, 3-4 cm dlouhé, zjara raší s měděným přelivem, dozrávají do středně zelené a na podzim se mění do několika odstínů sytě oranžové, šarlatově červené a místy i vínové barvy.

Jedná se o kompaktní a mnohem pomaleji rostoucí odrůdu muchovníku s hustým a pravidelným větvením, které nabídne téměř neprostupnou korunu již na mladých stromech. V zahradách dorůstá kolem 4 metrů na výšku při asi poloviční šířce, ale na prostranstvích s neomezeným prostorem na kořeny umí až o dva metry více. Koruny mají vzpřímený, vystoupavý a mírně zakulacený tvar, který se s věkem rozšiřuje. Muchovník October Flame nevyžaduje řez, protože sám roste úhledně a hustě. Přesto lze keř nebo strom tvarovat a udržovat menší jarním řezem před rašením nebo pozdějším řezem po sklizni plodů.

Muchovník patří k nenáročným dřevinám ohledně pěstování či kvality půdy. Spokojí se s téměř jakoukoli zemí, jen nesnáší vyloženě vápenité půdy. Dobře zvládá těžkou zem a tuhý jíl, ale mějte na paměti, že pro výsadbu musíte zem ve výsadbové jámě zjemnit, aby co nejdříve kvalitně zakořenil. V půdě kyselé reakce bude mít na podzim atraktivnější paletu barev. Nemůže stát ve vodě ani v bahně. Nově vysazované stromy s kmenem je nutné na první 3 roky vyvázat k pevné opoře (zavětrovací úvaz). Plně mrazuvzdorný do cca -34 °C.

Poslední revize 24-10-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Amelanchier 'BALLERINA'
Amelanchier canadensis 'GlennForm' RAINBOW PILLAR®
Amelanchier arborea 'ROBIN HILL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.