Physocarpus opulifolius 'Jefam' AMBER JUBILEE™

Physocarpus opulifolius 'Jefam'
Physocarpus opulifolius 'Jefam' AMBER JUBILEE™
tavola kalinolistá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:světle zelená a oranžová a hnědá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tavoly jsou populární opadavé keře, které nabízejí v mnoha kultivarech několik odstínů barev olistění a liší se i habitem a výškou keře. Začátkem nového tisíciletí se přihodilo poměrně mnoho nálezů nových mutací s jinak vybarvenými nebo drobnějšími listy a vypadá to, že jejich úspěch jen potvrzuje nehasnoucí zájem o tyto bezproblémové zahradní keře.

AMBER JUBILEE™ je fantasticky vybarvená tavola, kterou roku 2006 v kanadské školce Jeffries Nurseries vyšlechtil James R. Durand. Jedná se o křížence odrůd DIABOLO® a Dart’s Gold a poprvé byla představena roku 2010. Je chráněna těmito patenty: PP23177 (USA – 2012), 38508 (Evropa – 2014) a 4765 (Kanada – 2014).

Tavola AMBER JUBILEE™ je dokonalý chameleon, který se proměňuje během celé vegetační sezóny. Díky druhému rodiči nabízí nejmladší jarní rašení v zářivě žluté barvě, ale ještě před rozvinutím listů se objevují lososové a sytě jantarově oranžové tóny, které celý keř promění do světlého karamelu. V další fázi se spodní listy mění do středně zelené, zatímco nově přirůstající větvičky stále tvoří listy nové a ty už mají kombinaci pistácivě zelené a karamelově mahagonové. A aby toho nebylo málo, zralé listy nezůstávají zelené, ale nabírají čokoládový přeliv a to díky genům prvního rodiče s tmavými listy. Jestli je tahle směsice barev už na vás těžký kalibr, popis podzimního vybarvení snad radši rovnou přeskočte 😊: zlatá, oranžová a zářivě šarlatová. Skvělý doplněk babího léta a barevného podzimu.

Listy jsou opadavé, při krajích pilovité, dělené do třech laloků jako např. u javoru ohnivého a jsou zvláštně prolamované – nejsou ploché. Větvičky jsou od jara do podzimu oranžové až hnědé. Koncem jara vykvétají menší chocholíky bílých, medonosných květů, po kterých následují zářivě růžově červené plody, které na keři vypadají jako droboučké drahokamy. Tavola AMBER JUBILEE™ roste rychle a díky vzpřímeným prutům tvoří pěkně souměrné, vystoupavé a nadmíru husté keře. Její výška i šířka se pohybuje mezi 1,5 až 2 metry, ale velikost se může různit dle kvality a živnosti půdy.

Na podzim po opadání listů ukážou starší rostliny další parádu – nápadně se odlupující borku kmenů v podlouhlých, úzkých slupkách ve spodní části keře, což vynikne nejvíce v zimě, když je zem pokrytá sněhem a do větví zasvítí sluníčko. Tmavě olistěné druhy nejlépe vyniknou v kompozici se světle zelenými až zlatožlutými listnatými keři nebo vysazené před světlou stěnou, kde bude barva listů kontrastovat s okolím či pozadím. Všechny tavoly jsou vhodné pro pestrolisté a kvetoucí živé stěny.

Tavoly jsou absolutně nenáročné na údržbu, půdní typ i výsadbu. Kořenový systém je natolik houževnatý, že si najde cestu i tuhým jílem a nevadí mu dočasné podmáčení. Po dobrém zakořenění výborně zvládá i letní sucha, proto se často používá do parkových výsadeb, kde je zálivka závislá jen na dešti. Stříhání vám zajistí pěknější keře, hlavně zpětný řez o 60-80% délky větví každý druhý rok, kdy odstraníte větvě se semeníky a keř vytvoří svěží, mladé větve s velkými listy. Tavoly jsou plně mrazuvzdorné do cca -45 °C a vhodné do venkovních nádob.

Poslední revize 31-10-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Physocarpus opulifolius 'Jefam' výška 30-40 cm
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Physocarpus opulifolius 'Jefam' výška 30-40 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Physocarpus opulifolius 'CENTRE GLOW'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.