Astrantia major 'BURGUNDY MANOR'

Astrantia major
Astrantia major 'BURGUNDY MANOR'
jarmanka větší
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová až vínová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jarmanka může být pro někoho málo nápadná trvalka, ale pravdou je, že pokud se na ni zadíváte pozorně a zblízka, určitě postřehnete její neobvyklou krásu. O její unikátnosti svědčí i fakt, že je jediným druhem svého rodu. Je naší domácí trvalkou a svou domovinu má po celé Evropě včetně Španělska a Velké Británie, kde ji doslova milují a s oblibou ji využívají v trvalkových záhonech, kam přinese nevšední architekturu díky atraktivně tvarovaným listům i květům.

Burgundy Manor je sytě vybarvená odrůda jarmanky větší z Anglie, kde ji vyšlechtila a roku 2008 představila Gill Richardson. Jedná se o středně vysokou trvalku se sytě vínově červenými květy, jež se podobají hlaváčům. Paradoxně nejnápadnější jsou paprskovité listeny, z jejichž středu směrem vzhůru do tvaru kopule míří krátké stonky s pravými, droboučkými květy. Angličané celé květenství nazývají jehelníček. Kvetení začíná začátkem června a trvá 4-6 týdnů. Stonky jsou pevné a dosahují mezi 60 a 80 cm.

Dalším atributem, který zajistí parádu ještě před květem, jsou její široce dlanité listy. Jsou opadavé, sytě zelené, mírně lesklé, při okrajích výrazně zubaté a při rašení mají temně vínový nádech. Pokud jsou po první vlně kvetení unavené, ostříhejte celý trs nad zemí a do pár týdnů znovu naraší čerstvými listy a připraví se na druhé kvetení koncem léta.

Jarmanka je spolehlivé a vcelku bezproblémová trvalka, které většinou nechutná škůdcům. Miluje lehký polostín nebo rozptýlené světlo, ale bude skvěle fungovat i na plném slunci, pokud ji občas zalijete – nesnáší úplné vyschnutí. Umí se množit semeny, takže pokud o rozrůstání nestojíte, odkvetlé stonky ihned odstraňujte, aby nedozrála semena. Jarmanka má ráda živné, vlhké půdy a kypré půdy přednostně neutrální až alkalické reakce, ale po dobrém zakořenění dobře snáší i krátkodobé sucho. Plně mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 29-05-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Astrantia major
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Astrantia major
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Astrantia 'CLARET'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.