Osmanthus armatus

Osmanthus armatus
Osmanthus armatus
vonokvětka
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ říjen - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus – česky vonokvětka - zahrnuje několik druhů a mezi nimi ještě další kultivary, přičemž pravděpodobně všechny z nich jsou díky tvaru a tuhosti listů často zaměňovány s cesmínami.

Tato vonokvětka má docela legrační jméno, přeloženo z latiny se jmenuje „ozbrojená“. Jako zbraň mohou vypadat její neopadavé listy, které jsou na stálezelenou rostlinu poměrně velké: 7-10 cm dlouhé a až 4 cm široké a mají pilovitě zoubkatý okraj. Při doteku ale nejsou moc ostré. Řekl bych, že fungují spíše jako zuby štiky: dokáží zachytit jenom při pohybu proti, například oko na punčoše udělat dokáží, ale vykousnout vám lýtko určitě ne. Jejich barva závisí na obsahu železa v půdě – od tmavě olivově zelené až ke světle zelené. List se tvarem podobá listům kaštanovníku nebo cesmíně ilex x koehneana.

Vykvétá velmi netradičně až ke konci podzimu. Kvítky jsou droboučké, krémově bílé a voňavé. Vůně je příjemně sladká a každý ji cítí jinak – někdo jako směs švestek a hroznového vína, mně spíše připomíná čerstvě natrhané citróny. Tvar keře je široce oválný, přírůstky středně velké (kolem 30 cm). Stříhat je možné na jaře po mrazech, nebo na začátku léta, když vyraší nové větvičky, které je možné libovolně krátit.

Dopřejte vonokvětce dobrou, přednostně kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin a rašeliny. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. Vzhledem k původu a našim zimám je nejlepší umístění takové, kde na ni v zimě nesvítí přímé slunce a naopak v létě jej má dostatek. Každopádně i umístěná na zimním slunci roste dobře, pouze při dlouhodobě zamrzlé půdě v zimě může mít vrchní vrstvu listů od sluníčka mírně popálenou – na jaře je ostříháte a brzy si vytvoří nové. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny a první zimu chránit chvojím nebo při mrazech pod -20°C netkanou bílou textilií. Mrazuvzdornost výborná do -20°C a testovaná až do -24°C (s mírným popálením listů). Netrpí na choroby ani na škůdce.


Poslední revize 09-12-2009.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Osmanthus aquifolium
Ilex colchica
Ilex x koehneana 'CHESTNUT LEAF'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.