Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)

Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)
vonokvětka Fortuneova, v.ostrolistá
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ říjen - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus, česky vonokvětka přeloženo z řečtiny osme (vůně) a anthos (květ), zahrnuje asi 15-20 druhů a kultivarů, přičemž mnoho z nich je díky tvaru a tuhosti listů často zaměňováno s cesmínami. Vonokvětky mě upoutaly hned na první pohled roku 2004 a od té doby jsem se stal jejich sběratelem ještě dříve, než jsem se dočetl o jejich údajné choulostivosti pro naše podnebí. Znáte to rčení "nikdy neříkej, že to nejde, protože může přijít někdo, kdo to neví a udělá to"? Prostě jsem sázel jednu za druhou do své zahrady a sledoval jejich chování. Nejvíc dostaly zabrat během tuhé zimy 2006/2007, ale nezemřela ani jedna. Spálené listy znovu narostly, omrzlé větvičky se ostříhaly a některé jsou dnes větší než já. Navíc si všímám jejich genetické odolnosti vůči suchu, ale zde potřebuji ještě nějaký čas na rozdělení těch, které zvládnou sucho letní i zimní a které je nutné v zimě zalévat.

Tento druh je křížencem mezi o.heterophyllus s drobnými a velmi zoubkatými listy a o.fragrans s listy velkými a celokrajnými (= s hladkými okraji). Poprvé byl přivezen z Japonska do Evropy - konkrétně do Holandska roku 1856 Philippem Franzem von Siebold, německým lékařem, cestovatelem a botanikem. Díky nesourodé taxonomii v minulosti má rostlina ještě dnes vícero jmen. Díky její podobnosti zoubkatých listů s ostrolistými cesmínami se dříve jmenovala vonokvětka ostrolistá (o.aquifolium). Vylepšením mělo být doplnění o var.latifolius (o.aquifolium var.latifolius) odkazující alespoň na velikost listů. Ale moderní věda ve své přesnosti upřednostňuje jméno vonokvětka Fortuneova se znakem x pro hybrid (osmanthus x fortunei), pojménována k poctě skotského botanika Roberta Fortunea.

Jedná se o středně velký, v oblastech původu až vysoký keř, jehož kožovité listy jsou obzvláště tuhé, široce oválné, temně zelené, velmi lesklé, atraktivně prohnuté a při krajích nepravidelně pilovité: listy v nižších patrech mají více ostrých zoubků, zatímco výše se listy mění na téměř celokrajné pouze s ostrou špičkou. Viditelně odlišné znaky oproti cesmínám jsou dva: listy vonokvětky jsou vstřícné (u cesmín střídavé) a přirozený tvar keře je zaoblený až kulovitý (cesmíny jsou víceméně pyramidální).

Právě tento tvar a husté větvení s velmi krásnými listy dělá z vonokvětky klenot, kterému jsem v zahradě věnoval čestné místo hned vedle altánku vystavěném ve středozemním stylu, neboť tato rostlina, přestože pochází Japonska a Číny, je v Evropě nejčastěji pěstována v oblastech mediteránu (jižní Itálie, jižní Francie, Portugalsko). Na sklonku podzimu dokáže nabídnout ten nejdůležitější atribut , který jí dal jméno – voňavé kvetení drobných bílých květů. Vůně je silná, příjemně sladká a každý ji cítí jinak – někdo jako směs švestek a hroznového vína, mně spíše připomíná čerstvě natrhané citróny.

Vonokvětka výborně reaguje na stříhání, takže jakmile na jaře vyrostou „tykadla“ nových větviček a jsou příliš dlouhá, zakraťte je na polovinu nebo až jednu třetinu původní délky. Keř tak nabude na hustotě a stane se až neprostupný záplavou listů. Od určité velikosti již není třeba tvarovat - sama tvoří docela souměrné, dómovitě polokulaté keře. Využijte ji jako solitéru nebo v kompozici s jinými stálezelenými keři. Dobře vypadá i včleněná do zelených stěn a živých plotů.

Dopřejte vonokvětce dobrou, pro sytější barvu listů kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. V chladnějších regionech bude ráda za umístění takové, kde na ni v zimě nesvítí přímé slunce a naopak v létě jej má dostatek. Ale již jsme vyzkoušeli, že je dobře odolná na většině lokalit podobně jako běžné zelenolisté cesmíny. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny a pokud po prvních zimách sluníčko popálí listy, zjara si vytvoří nové. Mrazuvzdornost je výborná do -20°C bez poškození a při -24°C může mít lehce dehydrované listy na osluněné části keře, ale zjara je spolehlivě obnoví. Přežila už i -27°C (3 noci za sebou), kdy jí pomrzly konce větviček asi o 30-40 cm a po ostříhání zjara opět narašila a ještě zhoustla. Netrpí na choroby ani na škůdce a zdá se, že tenhle druh lalokonosci nechutná. Uvidíme jak dlouho ...

Poslední revize 09-12-2009; 16-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Osmanthus fragrans f. DENTATUS
Ilex aquifolium
Ilex colchica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.