Osmanthus aquifolium

Osmanthus aquifolium
Osmanthus aquifolium
vonokvětka
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ říjen - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus – česky vonokvětka - zahrnuje několik druhů a mezi nimi ještě další kultivary, přičemž pravděpodobně všechny z nich jsou díky tvaru a tuhosti listů často zaměňovány s cesmínami.

Vonokvětka ostrolistá je můj největší favorit mezi vonokvětkami a zároveň jedna z nejoblíbenějších rostlin mezi stálezelenými listnáči vůbec. Jedná se o středně velký keř, jehož tuhé, kožovité listy jsou sytě zelené, velmi lesklé, atraktivně prohnuté a při krajích výrazně pilovité (zoubkaté), čímž se cesmínám podobají nejvíce. Naopak viditelně odlišné znaky oproti cesmínám jsou dva: listy vonokvětky jsou vstřícné (u cesmín střídavé) a přirozený tvar keře je zaoblený až kulovitý (u cesmín víceméně pyramidální).

Právě tento tvar a husté větvení s velmi krásnými listy dělá z vonokvětky klenot, kterému jsem v zahradě věnoval čestné místo hned vedle altánku vystavěném ve středozemním stylu, neboť tato rostlina, přestože pochází Japonska a Číny, je v Evropě nejčastěji pěstována v oblastech mediteránu (jižní Itálie a jižní Francie). Na sklonku podzimu dokáže nabídnout ještě jeden atribut – voňavé kvetení drobných bílých květů. Vůně je příjemně sladká a každý ji cítí jinak – někdo jako směs švestek a hroznového vína, mně spíše připomíná čerstvě natrhané citróny.

Dopřejte vonokvětce dobrou, přednostně kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin a rašeliny. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. Vzhledem k původu a našim zimám je nejlepší umístění takové, kde na ni v zimě nesvítí přímé slunce a naopak v létě jej má dostatek. Každopádně i umístěná na zimním slunci roste dobře, pouze při dlouhodobě zamrzlé půdě v zimě může mít vrchní vrstvu listů od sluníčka mírně popálenou – na jaře je ostříháte a brzy si vytvoří nové. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny a první zimu chránit chvojím nebo při mrazech pod -20°C netkanou bílou textilií. Netrpí na choroby ani na škůdce. Mrazuvzdornost výborná do -20°C a testovaná až do -24°C (s mírným popálením listů).

TIP NA LUXUSNÍ PÉČI:

Vonokvětka výborně reaguje na stříhání, takže jakmile na jaře vyrostou „tykadla“ nových větviček a jsou příliš dlouhá, zakraťte je na polovinu nebo až jednu třetinu původní délky. Keř tak nabyde na hustotě a stane se až neprostupný záplavou listů.

Poslední revize 09-12-2009.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Osmanthus aquifolium výška 100-125 cm, šířka 70-90 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Osmanthus aquifolium výška 100-125 cm, šířka 70-90 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Osmanthus armatus
Ilex aquifolium
Ilex colchica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.