Osmanthus aquifolium

Osmanthus aquifolium
Osmanthus aquifolium
vonokvětka
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ říjen - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus – česky vonokvětka - zahrnuje několik druhů a mezi nimi ještě další kultivary, přičemž pravděpodobně všechny z nich jsou díky tvaru a tuhosti listů často zaměňovány s cesmínami.

Vonokvětka ostrolistá je můj největší favorit mezi vonokvětkami a zároveň jedna z nejoblíbenějších rostlin mezi stálezelenými listnáči vůbec. Jedná se o středně velký keř, jehož tuhé, kožovité listy jsou sytě zelené, velmi lesklé, atraktivně prohnuté a při krajích výrazně pilovité (zoubkaté), čímž se cesmínám podobají nejvíce. Naopak viditelně odlišné znaky oproti cesmínám jsou dva: listy vonokvětky jsou vstřícné (u cesmín střídavé) a přirozený tvar keře je zaoblený až kulovitý (u cesmín víceméně pyramidální).

Právě tento tvar a husté větvení s velmi krásnými listy dělá z vonokvětky klenot, kterému jsem v zahradě věnoval čestné místo hned vedle altánku vystavěném ve středozemním stylu, neboť tato rostlina, přestože pochází Japonska a Číny, je v Evropě nejčastěji pěstována v oblastech mediteránu (jižní Itálie a jižní Francie). Na sklonku podzimu dokáže nabídnout ještě jeden atribut – voňavé kvetení drobných bílých květů. Vůně je příjemně sladká a každý ji cítí jinak – někdo jako směs švestek a hroznového vína, mně spíše připomíná čerstvě natrhané citróny.

Dopřejte vonokvětce dobrou, přednostně kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin a rašeliny. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. Vzhledem k původu a našim zimám je nejlepší umístění takové, kde na ni v zimě nesvítí přímé slunce a naopak v létě jej má dostatek. Každopádně i umístěná na zimním slunci roste dobře, pouze při dlouhodobě zamrzlé půdě v zimě může mít vrchní vrstvu listů od sluníčka mírně popálenou – na jaře je ostříháte a brzy si vytvoří nové. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny a první zimu chránit chvojím nebo při mrazech pod -20°C netkanou bílou textilií. Netrpí na choroby ani na škůdce. Mrazuvzdornost výborná do -20°C a testovaná až do -24°C (s mírným popálením listů).

TIP NA LUXUSNÍ PÉČI:

Vonokvětka výborně reaguje na stříhání, takže jakmile na jaře vyrostou „tykadla“ nových větviček a jsou příliš dlouhá, zakraťte je na polovinu nebo až jednu třetinu původní délky. Keř tak nabyde na hustotě a stane se až neprostupný záplavou listů.

Poslední revize 09-12-2009.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Osmanthus armatus
Ilex aquifolium
Ilex colchica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.