Rhus typhina ('Bailtiger') TIGER EYES®

Rhus typhina ('Bailtiger')
Rhus typhina ('Bailtiger') TIGER EYES®
škumpa
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Z americké školky Bailey Nurseries, která je mimochodem také stvořitelem otužilé hortenzie Endless Summer® pochází další krásná rostlina, jež si za velmi krátkou dobu získala mnoho příznivců v zahradnickém světě. Jde sice o „obyčejnou“ škumpu, ale neobyčejně krásnou, však se přesvědčte sami.

Tiger Eyes® je stříhanolistou formou škumpy. To znamená, že její lichozpeřené listy nejsou složeny z jednoduchých, oblých lístků, ale nesmírně delikátně vykrajovaných listů uspořádaných kolem až 30 cm dlouhého řapíku. Nezkušení zahradníci se na podzim hrozí, že se rostlině děje nějaké příkoří, když po opadání těchto lístků najednou začnou padat i tyto řapíky, které mylně pokládají za lámavé větvičky. Barva listů je při rašení světlounce zelená a rychle se mění v limetkově žlutou až sytě žlutou. Podzimní barva nabízí nepřekonatelnou show šarlatově červené, zlatavě oranžově a místy i růžové barvy. Na rostlině je velmi zábavná i kombinace barev lístků v létě (žlutozelené) a jejich dlouhých řapíků (sytě růžové). List vypadá tak trochu jako velká kapradina.

Jedná se o keř spíše kompaktní s lehce plochou korunou a nepravidelným větvením. Roste pomaleji než ostatní škumpy a jeho velikost v dospělosti nepřesáhne 2m do výšky ani do šířky. Svým tvarem, hustým růstem i zbarvením je vhodný jako samostatně stojící menší solitéra do nevelkých zahrad nebo vhodně zakomponovaná do aranžmá rostlin s menšími listy.

Byla objevena náhodou ve školce v St.Paulu ve státě Minnesota, USA, v roce 1985. Jednalo se o výjimečně zbarvenou formu kultivaru „Laciniata“. Rostlina byla přemístěna a na několik let se stala předmětem dalších pozorování. Když se pěstitel přesvědčil, že se nejedná o náhodné vybarvení díky nestandardnímu složení země nebo jiným podmínkám, začal ji množit a v roce 2004 ji nechal zapsat do americké knihy patentů pod číslem PP16,185, takže rostlina se nesmí množit pro komerční účely bez vydané licence. Tato patentová listina obsahuje i větu, která mi rozehrála úsměv ve tváři: „Kdyby tato jediná rostlina nebyla objevena a zachována, lidstvo by zaznamenalo velkou ztrátu“. Formulace věty v angličtině je totiž velmi podobná té, která byla pronesena při přistání prvního člověka na Měsíci. Takže pokrok!

Škumpa je velmi nenáročná na půdní typ. Jakmile zakoření, výborně snáší sucho i dočasné přemokření, pH půdy ignoruje a prostě roste. Nejlépe jí vyhovuje plné slunce a dobře odvodněná zem. Může se stříhat, přednostně zjara před rašením. Ale větší zásahy do rostliny nedoporučujeme stejně jako rýpání kolem a do jejích kořenů, má pak tendenci vyhánět pod zemí výmladky a z pudu sebezáchovy se množit v prostoru. Naprosto mrazuvzdorná do -34°C, možná více.

Poslední revize 28-10-2008.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Rhus typhina ('Bailtiger') výška 30-40 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Koelreuteria paniculata 'CORAL SUN'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.