Magnolia grandiflora 'MARYLAND'

Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora 'MARYLAND'
magnólie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Magnólie
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Stálezelené magnólie patří mezi královny kvetoucích stromů. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Odrůda Maryland patří k těm odolnějším a zároveň nevšedním. Její preferované jméno je Magnolia ‚Maryland‘ – bez přízviska grandiflora, neboť se jedná o křížence mezi magnolia grandiflora a magnolia virginiana. Díky prvnímu rodiči nese spolehlivě neopadavé listy a od druhého rodiče zdědila světlý rub listů na místo, pro m.grandiflory běžného, zrzavě hnědého semiše. Jméno v latinském plném znění se akceptuje jako synonymum a i my jej pro lepší orientaci ponecháváme celé.

Magnólie Maryland nese velké květy krémově bílé barvy ve tvaru lotosu o průměru 20-25 cm, které silně voní a zejména navečer svou vůni pouští na vzdálenost několika metrů. Poupata jsou velká a vzpřímená, vždy na koncích nových výhonů, a otevírají se postupně od konce června přibližně do poloviny srpna. Velké, kožovité, pevné listy jsou středně až tmavě zelené, velmi lesklé a lehce zvlněné, s nevšedním světle olivově zeleným rubem. Díky němu je celkový dojem z olistěné rostliny jednobarevný, což z ní činí ideální volbu pro ty z vás, kteří nemáte hnědý semiš zespodu listů magnólie grandiflory rádi.

Roste vcelku rychle a dobře se větví i bez stříhání. Pouze při přehnaném hnojení tvoří dlouhé a nevyzrálé přírůstky, které můžete zjara zakrátit, aby zůstala souměrná a hustá. Maryland je dostatečně otužilá i pro chladnější oblasti naší země. Svou výbornou odolnost mrazu bez popálených listů po zimě prokázala za téměř 10 let pěstování v našich podmínkách, i když je pěstována na plném slunci. Přesto doporučíme umístění chráněné před ostrými větry v zimě a na jaře.

Zem potřebuje kyselou, velmi úrodnou, vlhkou ale ne mokrou, propustnou. Starším rostlinám vyhovuje jíl ve spodních vrstvách, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Pěstujte ji neustále zamulčovanou a nešlapte jí po kořenech. Magnólie Maryland je vyzkoušená a spolehlivá do cca -27°C a krátkodobě snese až -29°C. Protože má listy po celý rok, potřebuje i v zimě pít, proto v zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte!

Poslední revize 22-11-2008; 1-1-2014; 17-01-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia grandiflora výška 60-80 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Magnolia grandiflora výška 100-125 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Magnolia virginiana 'GLAUCA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.