Magnolia grandiflora 'MARYLAND'

Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora 'MARYLAND'
magnólie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Magnólie
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Stálezelené magnólie patří mezi královny kvetoucích stromů. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Odrůda Maryland patří k těm odolnějším a zároveň nevšedním. Její preferované jméno je Magnolia ‚Maryland‘ – bez přízviska grandiflora, neboť se jedná o křížence mezi magnolia grandiflora a magnolia virginiana. Díky prvnímu rodiči nese spolehlivě neopadavé listy a od druhého rodiče zdědila světlý rub listů na místo, pro m.grandiflory běžného, zrzavě hnědého semiše. Jméno v latinském plném znění se akceptuje jako synonymum a i my jej pro lepší orientaci ponecháváme celé.

Magnólie Maryland nese velké květy krémově bílé barvy ve tvaru lotosu o průměru 20-25 cm, které silně voní a zejména navečer svou vůni pouští na vzdálenost několika metrů. Poupata jsou velká a vzpřímená, vždy na koncích nových výhonů, a otevírají se postupně od konce června přibližně do poloviny srpna. Velké, kožovité, pevné listy jsou středně až tmavě zelené, velmi lesklé a lehce zvlněné, s nevšedním světle olivově zeleným rubem. Díky němu je celkový dojem z olistěné rostliny jednobarevný, což z ní činí ideální volbu pro ty z vás, kteří nemáte hnědý semiš zespodu listů magnólie grandiflory rádi.

Roste vcelku rychle a dobře se větví i bez stříhání. Pouze při přehnaném hnojení tvoří dlouhé a nevyzrálé přírůstky, které můžete zjara zakrátit, aby zůstala souměrná a hustá. Maryland je dostatečně otužilá i pro chladnější oblasti naší země. Svou výbornou odolnost mrazu bez popálených listů po zimě prokázala za téměř 10 let pěstování v našich podmínkách, i když je pěstována na plném slunci. Přesto doporučíme umístění chráněné před ostrými větry v zimě a na jaře.

Zem potřebuje kyselou, velmi úrodnou, vlhkou ale ne mokrou, propustnou. Starším rostlinám vyhovuje jíl ve spodních vrstvách, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Pěstujte ji neustále zamulčovanou a nešlapte jí po kořenech. Magnólie Maryland je vyzkoušená a spolehlivá do cca -27°C a krátkodobě snese až -29°C. Protože má listy po celý rok, potřebuje i v zimě pít, proto v zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte!

Poslední revize 22-11-2008; 1-1-2014; 17-01-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia virginiana 'GLAUCA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.