Albizia julibrissin 'SUMMER CHOCOLATE'®

Albizia julibrissin
Albizia julibrissin 'SUMMER CHOCOLATE'®
kapinice, perská akácie
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:krémová a sytě růžová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Rarity
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Čeleď mimózovitých, která je nyní již moderně zařazena pod velkou čeleď bobovitých, je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vysokým teplotám a suchu. Kapinice neboli perská akácie je snad jediným dostatečně mrazuvzdorným zástupcem této čeledi, který lze od určitého stáří pěstovat i u nás. Je to poměrně rychle rostoucí, přesto nízký strom, jehož původ je patrný z názvu – Persie (dnešní Írán). Unikátní je pro naše zahrady zejména stavbou koruny, jemnými listy a květy, jež jiná dřevina nenapodobí.

Velmi pozoruhodným objevem ve šlechtitelském světě se stala tato odrůda albízie, která pochází z Japonska, kde byla vyselektována ze semen běžného zelenolistého druhu v roce 1990. Patentována byla v USA v roce 2003 pod číslem PP 13,822 a dodnes se považuje za raritu pro obdivovatele a sběratele exotičtějších rostlin.

Hlavní ozdobou tohoto nízkého stromu nazvaného Summer Chocolate® jsou listy. Jsou velmi jemné, 2x zpeřené a mají temně vínovou barvu. Na rozdíl od jiných rostlin s podobně vybarvenými listy je jejich barva při rašení světlejší – až zelenožlutá a dozrává do temně vínové až hnědé. U většiny ostatních rostlin je tomu naopak – nové výhony jsou barevné a vyzrávají do světlejších odstínů. Listy se na noc a při dešti zavírají.

Květů je výrazně méně než u botanického druhu a jsou menší. Jsou to chocholíky – laicky řečeno chlupaté kuličky, zespoda krémově bílé a ve vrchní části sytě růžové o velikosti cca 3-4 cm, zblízka jsou sladce voňavé. Poupata jsou žlutozelená. Bohaté kvetení očekávejte pouze v nejteplejších lokalitách během horkých let a na celodenně osluněných stanovištích.

Albízie vytváří široký vícekmenný keř nebo menší strom s rozložitou korunou a větvemi do tvaru širokého „V“. Roste poměrně rychle a v zájmu vyzrávání letorostů doporučujeme nehnojit (tzv. druhotná mrazuvzdornost). Pokud ji budete chtít stříhat, nikdy nezkracujte o více než 1/3 délky loňských větví, pokud chcete, aby kvetla. Řez proveďte zjara po nejsilnějších mrazech. Raší velice pozdě, většinou až s příchodem velmi teplých dnů, tak se nelekejte, že ještě koncem dubna bude holá.

Dopřejte jí středně živnou, velmi propustnou zem. Nesmí nikdy stát ve vodě. Má ráda úpal a po dobrém zakořenění jí nevadí vyschnutí. Dostatek vlhka v letních měsících se projeví bohatším a zdravým olistěním, ale může být náchylnější na půdní choroby. Na zimu ji dobře zamlčujte silnou vrstvou kůry a na léto tuto vrstvu zmenšete, aby slunce co nejvíce prohřívalo kořeny. Umístěte ji na plné slunce, kde se bude dobře akumulovat letní horko, a nesázejte na místa otevřená vůči ostrým zimním větrům. Spolehlivá mrazuvzdornost Summer Chocolate® při vyzrálých větvích je -23 °C, ale dokáže dočasně zvládnout i o trošku silnější mráz. Při poškození konců větví mrazem spolehlivě obráží ze staršího dřeva.

Poslední revize 11-12-2008; 31-01-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Albizia julibrissin 'SUMMER CHOCOLATE'® výška 150-175 cm, šířka 80-100 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Gleditsia triacanthos  'RUBYLACE'
Albizia julibrissin 'EVI'S PRIDE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.