Albizia julibrissin 'SUMMER CHOCOLATE'®

Albizia julibrissin
Albizia julibrissin 'SUMMER CHOCOLATE'®
kapinice, perská akácie
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:krémová a sytě růžová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Rarity
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Čeleď mimózovitých, která je nyní již moderně zařazena pod velkou čeleď bobovitých, je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vysokým teplotám a suchu. Kapinice neboli perská akácie je snad jediným dostatečně mrazuvzdorným zástupcem této čeledi, který lze od určitého stáří pěstovat i u nás. Je to poměrně rychle rostoucí, přesto nízký strom, jehož původ je patrný z názvu – Persie (dnešní Írán). Unikátní je pro naše zahrady zejména stavbou koruny, jemnými listy a květy, jež jiná dřevina nenapodobí.

Velmi pozoruhodným objevem ve šlechtitelském světě se stala tato odrůda albízie, která pochází z Japonska, kde byla vyselektována ze semen běžného zelenolistého druhu v roce 1990. Patentována byla v USA v roce 2003 pod číslem PP 13,822 a dodnes se považuje za raritu pro obdivovatele a sběratele exotičtějších rostlin.

Hlavní ozdobou tohoto nízkého stromu nazvaného Summer Chocolate® jsou listy. Jsou velmi jemné, 2x zpeřené a mají temně vínovou barvu. Na rozdíl od jiných rostlin s podobně vybarvenými listy je jejich barva při rašení světlejší – až zelenožlutá a dozrává do temně vínové až hnědé. U většiny ostatních rostlin je tomu naopak – nové výhony jsou barevné a vyzrávají do světlejších odstínů. Listy se na noc a při dešti zavírají.

Květů je výrazně méně než u botanického druhu a jsou menší. Jsou to chocholíky – laicky řečeno chlupaté kuličky, zespoda krémově bílé a ve vrchní části sytě růžové o velikosti cca 3-4 cm, zblízka jsou sladce voňavé. Poupata jsou žlutozelená. Bohaté kvetení očekávejte pouze v nejteplejších lokalitách během horkých let a na celodenně osluněných stanovištích.

Albízie vytváří široký vícekmenný keř nebo menší strom s rozložitou korunou a větvemi do tvaru širokého „V“. Roste poměrně rychle a v zájmu vyzrávání letorostů doporučujeme nehnojit (tzv. druhotná mrazuvzdornost). Pokud ji budete chtít stříhat, nikdy nezkracujte o více než 1/3 délky loňských větví, pokud chcete, aby kvetla. Řez proveďte zjara po nejsilnějších mrazech. Raší velice pozdě, většinou až s příchodem velmi teplých dnů, tak se nelekejte, že ještě koncem dubna bude holá.

Dopřejte jí středně živnou, velmi propustnou zem. Nesmí nikdy stát ve vodě. Má ráda úpal a po dobrém zakořenění jí nevadí vyschnutí. Dostatek vlhka v letních měsících se projeví bohatším a zdravým olistěním, ale může být náchylnější na půdní choroby. Na zimu ji dobře zamlčujte silnou vrstvou kůry a na léto tuto vrstvu zmenšete, aby slunce co nejvíce prohřívalo kořeny. Umístěte ji na plné slunce, kde se bude dobře akumulovat letní horko, a nesázejte na místa otevřená vůči ostrým zimním větrům. Spolehlivá mrazuvzdornost Summer Chocolate® při vyzrálých větvích je -23 °C, ale dokáže dočasně zvládnout i o trošku silnější mráz. Při poškození konců větví mrazem spolehlivě obráží ze staršího dřeva.

Poslední revize 11-12-2008; 31-01-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Gleditsia triacanthos  'RUBYLACE'
Albizia julibrissin 'EVI'S PRIDE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.