Acer palmatum 'DISSECTUM NIGRUM'

Acer palmatum
Acer palmatum 'DISSECTUM NIGRUM'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou velmi dekorativní a většinou nízké keře, výjimečně stromky s efektními listy a malebnou stavbou. Existuje množství odrůd v několika odstínech zelené, žlutozelené, červené až tmavě vínové, popřípadě i vícebarevné (panašované). Jeden by řekl, že už viděl všechno, ale pak se objeví nová odrůda a rázem je překvapený, že se zrodil nový fešák.

Dissectum Nigrum je jemnolistý japonský javor ze skupiny střihanolistých (dissectum). Při jeho popisu se často poukazuje na rozdílnosti ve srovnání s podobnými odrůdami, který jsou Garnet a Tamukeyama. Jedná se o opadavý keř či nízký strom s hluboce vykrajovanými listy, jejichž úkrojky jsou od sebe nápadně oddělené, více než u Garnetu a list není tak svěšený jako u Tamukeyamy. Zjara jsou světle bronzové se stříbřitým přelivem a brzy ztmavnou do atraktivního, velmi tmavého odstínu vínově červené barvy, odtud jeho pojmenování nigrum, neboť jsou s nadsázkou až černé, a na podzim se rozsvítí do brilantně karmínově červené.

Přirozeně přirůstá pomalu do výšky a středně rychle do stran. Pokud stojíte více o výšku, doporučujeme střední terminál, dokud je mladý a ohebný, vyvazovat k nějaké opoře, např. silnější bambusové tyčce. Boční větve budou vždy samy od sebe malebně přepadat a tvořit barevné závoje jemného listí.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované – v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Javor Dissectum Nigrum preferuje plné slunce, kde bude mít nejsytější barvu listů, ale roste dobře i v polostínu. Úplný stín není vhodný. Je mrazuvzdorný do min. -29 °C a vhodný i do venkovních nádob, kde je potřeba dodržet rovnoměrné vlhko bez trvalé podmisky.

Poslední revize 15-05-2007; 07-03-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum (Dissectum group) 'TAMUKEYAMA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.