Ceanothus thyrsiflorus 'SKYLARK'

Ceanothus thyrsiflorus
Ceanothus thyrsiflorus 'SKYLARK'
zpododěr, latnatec
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá
DOBA KVETENÍ červen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Latnatec (zpododěr) se čím dál více těší oblibě i mezi našimi pěstiteli. Jedná se o keř původem z Kalifornie a Mexika, kde se z něj úspěšně stříhají kvetoucí živé ploty. My takové klima nemáme, ale i tak si s trochou zimní ochrany můžeme užít jeho nebesky modrých květů.

Skylark je odrůdou velmi podobnou populární Victorii se dvěma rozdíly: jeho listy jsou větší a keř je nižší a má trochu jiný tvar.

Květní laty jsou 6-7 cm dlouhé, barvy letního nebe. Není to nafialovělá nebo modrofialová, kterou zahradníci vydávají za modrou. Je to opravdu modrá. A modrá je dobrá. Objevují se od začátku léta a keř je jimi doslova obsypán, takže na nějaký čas téměř zakryje olistění. U nás vykvétá v červnu a kvete skoro měsíc. Květní laty jsou takové oválné hlavičky. Oválné listy jsou neopadavé, tmavě zelené, lesklé, oproti jiným druhům velmi nápadné a až 5 cm dlouhé s nápadným žilkováním, které přechází do vrásnění. Při rozemnutí mají zvláštně kořeněnou vůni podobnou vůni borůvčí.

Skylark rozkládá své větve přednostně do šířky a teprve poté je zahušťuje drobnými přírůstky do všech stran. Takže celkový tvar je patrovitý. Roste vcelku rychle a i po omrznutí spolehlivě. Dobře zakořeněné rostliny dokáží přirůst až 30 cm za rok, což z něj činí výbornou rostlinu pro tvarování. Zároveň tím dává najevo svou nezničitelnost, takže i kdyby omrznul, znovu bujně obráží z neponičeného dřeva. Pokud jej chcete udržet v určité velikosti, je dobré jej těsně po odkvětu stříhat - na začátku července. Rostlina vytvoří husté olistění, čímž bude více krytá a odolná v zimě.

Pro dobrý růst potřebuje zasadit do propustné půdy bohaté na živiny, raději mírně kyselé, aby netrpěl na chlorózu (žloutnutí listů díky nedostatku nebo nevstřebávání železa z půdy). V podmáčené půdě jsme o jeden kus po zimě přišli, nikoli kvůli mrazu, ale díky shnilým kořenům. Nedoporučujeme používat hnojiva pro rychlý růst, neboť sám od sebe roste rychle a měkké výhony by nestihly do zimy vyzrát. Pouze můžete použít selektivní hnojivo na tvorbu květů či zeleň listů nebo pomalu rozpustná hnojiva. Dobře zamulčujte silnou vrstvou kůry hlavně před zimou. Pro spolehlivé přezimování je nezbytné rostlině najít místo, kde bude chráněná před nejostřejším větrem a kde bude osluněná v létě, ale v zimním stínu, který by jí při dlouhodobém oslunění pálil listy.

Vyzkoušená mrazuvzdornost je -18°C. Při nižších teplotách je potřeba jej přikrýt dvojí nebo trojí vrstvou bílé netkané textilie, která jej dočasně ochrání před prudkými výkyvy teplot. Nikdy jej nebalte hned na podzim, ale pouze v případě těchto silných mrazů a jen na nejnutnější období, aby rostlina nezchoulostivěla a slunce ji po dlouhém zakrytí nespálilo listy. Takováhle kráska za trochu práce opravdu stojí!

Poslední revize 20-12-2008.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2019 / únor 2020 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ceanothus thyrsiflorus výška 40-50 cm
HOBBY
JARO 2020 -
Ceanothus thyrsiflorus výška 50-60 cm
De Luxe
JARO 2020 -


Podobné rostliny
Ceanothus thyrsiflorus 'VICTORIA'
Ceanothus 'BLUE MOUND'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.