Fotoblog

Silvestr na cestách31.12.2016
Poslední den v roce je čas na legrácky. Málokdo se dnešní den věnuje nějaké sebereflexi a ohlédnutím za uplynulým rokem, hlavně ať je švanda. Přesto se najdou tací, které to donutí k různým přiznáním ... Byl jsem zrovna na cestě do Itálie, když tu mě do očí uhodil nápis na zadní plachtě tohoto polského kamionu ...
.
.
.
.
Silvestr na cestách31.12.2016
... popravě ale jsou věci, se kterými se člověk chlubit zrovna nemusí, že? A ještě takhle veřejně ... trochu jsem vám ten text přiblížil.
Silvestr na cestách31.12.2016
Když jsem dojel do Itálie, teprve tam jsem se pořádně naučil používat STOPku. Znamená totiž, že tam musíte zastavit, chápete??
Silvestr na cestách31.12.2016
Dost možná si za to můžu sám - koukám všude, všechno mě zajímá, hlavně architektura - staré budovy a tak. V jedné vesničce jsem potkal moc pěkný klášter a chtěl jsem si ho vyfotit. No a než jsem našel ten správný úhel, zaujal mě tento výjev ...
Silvestr na cestách31.12.2016
Jestli to nevidíte, přiblížím vám to.
.
.
.
Panečku, mít při tom takovýhle výhled do okolí, to musí být něco!
.
.
.
A moc jsem nepochopil hned vedle vchodu ten agitační plakát pro skoncování s cigaretami: "Lepší oblaka snění než cigaretového dýmu.". Já bych řekl, že tam se může kouřit z ledasčeho ...
Silvestr na cestách31.12.2016
A nemyslete si, že jenom v Itálii pěstují toaletní humor. Češi jsou přeborníci na legrácky z čehokoli, přirozeně tomuto tématu se rovněž nevyhýbaje!!
Silvestr na cestách31.12.2016
No jo, já vím, takovýhle humor se k nám nehodí. Ale co naděláte, když to jede přímo před vámi. Tak vám přejeme pěkného Silvestra a důrazně varujeme, ať to nepřeženete s alkoholem, abyste nedopadli jako tenhle dům.
Silvestr na cestách31.12.2016
Jen není jisté, kdo to přehnal víc - jestli architekt nebo zedníci ...
Silvestr na cestách31.12.2016
Jak člověk cestuje, setkává se s mnoha pozoruhodnostmi. Naše pražské zahradnictví je na okraji Prahy, odkud se vyjíždí směrem Rudná a Chýně, nebo že by ne???
Silvestr na cestách31.12.2016
A jestli se cestou domů ze Silvestra do vlastní garáže trochu ztratíte, neva, ono to ráno někdo přeparkuje.
Silvestr na cestách31.12.2016
No a kolikrát vás už napadlo, jak moc imunní už jste vůči všudypřítomným billboardům? Že vás nic nerozhází. Evidentně něco vždycky zabere, hlavně když je v tom politika ...
Silvestr na cestách31.12.2016
Pravda je, že pravidla silničního provozu nám nakazují kromě řízení věnovat pozornost pouze dopravním značením a ukazatelům. Tak se jich prosím držte. A to v jakékoli zemi.
Silvestr na cestách31.12.2016
Tak dobře, necháme toho. Ať už na svých cestách jedete kamkoli, nezapomínejte si dělat přestávky a někde se dobře najíst. Už asi víte, že podle zákona musí všechny naše restaurace i jiné občerstvovací podniky vydávat účtenky, že? Tak si bedlivě prohlédněte, za co vlastně platíte, když už tedy tu účtenku dostanete. Někdy vás vaše útrata může více než zaskočit! (kdo neumíte anglicky, hledejte ve slovníku :-)
.
.
.
Přejeme veselý Silvestr a vše nejlepší do Nového Roku! :-)
Veselé Vánoce přejeme!24.12.2016
Najděte si chvíli pokusit se zastavit čas
a nechat všechno vůkol plynout kolem vás.
Protože zázraky se dějí bez vašeho přičinění :-)

Užijte si krásné svátky a nechte vánoční kouzlo omladit vaši duši i pohled na všechno kolem.

Milan Havlis
Zima je zpět17.12.2016
A do Vánoc zbývá přesně týden. Těšíte se? Já moc. Ať už věříte na Ježíška a zázraky nebo ne, dnešní ráno nám po týdenní oblevě opět vykouzlilo téměř zázračné kresby jinovatky na všem vůkol. A i když na Vánoce asi sníh nebude, tahle bílá je také moc krásná a bude-li i nadále lehce mrznout a venku to bude tak krásné jako dneska, uznáme to aspoň jako remízu, co říkáte? :-)
Zima je zpět17.12.2016
Popravdě když jsem vstával kolem šesté ráno, na slunečný den to nevypadalo a i po rozednění nebe slibovalo spíš inverzi. Přesto jsem šel fotit a teprve teď v zimě jsem si všiml, jak krásně narostl plůtek z portugalských vavřínů, který jsme před asi 6 lety vysadili u dětského koutku v naší vsi a teprve dnes mi došlo, že už jsou vysoké skoro jako já.
Zima je zpět17.12.2016
Zdálky možná vypadají jako nějaké kompaktní borovice, ale zblízka je jasné, že to jsou krásně souměrně vyskládaná patra neopadavých listů.
Zima je zpět17.12.2016
A samozřejmě s pořádnou krajkou z jinovatky.
Zima je zpět17.12.2016
Jasně že i borovice jsou krásné ...
Zima je zpět17.12.2016
Zima je zpět17.12.2016
Tuto středozemní pinii 'Golan' už mám v zahradě asi 11 let a zatím zvládla všechny zimy bez úhony. Jenže mladé rostliny do prodeje nemáme :-(
Zima je zpět17.12.2016
Zima je zpět17.12.2016
tisovec 'Cascade Falls'
Zima je zpět17.12.2016
mahónie Bealeova
Zima je zpět17.12.2016
čilimník 'Allgold'
Zima je zpět17.12.2016
choisya 'Aztec Pearl'
Zima je zpět17.12.2016
Samozřejmě, že jsem vám chtěl ukázat fotku celého trsu tohoto překrásného leukotoe LOVITA®, ale nic nebude. Válej se mi v něm sousedovic kočky, tak jsem byl rád, že zůstalo alespoň pár pěkných větviček na okrajích. Špuntovku na ně :-)
Zima je zpět17.12.2016
cesmína 'Alaska Cream'
Zima je zpět17.12.2016
A to už sluníčko vysvitlo pořádně a ukázala se modrá obloha jako dokonalé pozadí pro tento libanonský cedr v naší chlumecké zahradě.
Zima je zpět17.12.2016
Musel jsem si trochu pospíšit, protože bylo jasné, že s tímhle sluníčkem je jinovatka brzy v tahu, tak jsem běžel na kopec ... naší místní Věncovu horu.
Zima je zpět17.12.2016
No, bylo to na poslední chvíli, sluníčko i ve své prosincové síle mělo náskok, ale i tak se povedlo ještě pár pěkných záběrů. Tudy se jede k nám do Chlumce. Romantika, co? :-)
Zima je zpět17.12.2016
A kdybyste se náhodou po cestě k nám měli ztratit, tak nám si nestěžujte, protože my tu máme rozcestník. A to velice užitečný a podrobný, podívejte sami!
Zima je zpět17.12.2016
Takže pro jistotu instrukce kudy k nám ještě jednou a to podrobněji: napravo bříza ...
Zima je zpět17.12.2016
... šípek nalevo ...
Zima je zpět17.12.2016
... a jste u nás. Vítejte!! :-)
Zima je zpět17.12.2016
A ještě něco, než se dnes rozloučím - jako každý rok si s ostatními členy rodiny na Vánoce říkáme, že už jsme dost staří na to, abychom si neustále dávali dárky, to přenecháme dětem. Přesto, když se to povede a dostanete naprosto nečekaný dárek, třeba jen maličkost, nenadchne vás to, ať už je vám kolik chce? Já dostal včera tenhle kámen. Maličkost, ale překrásná a udělala mi velkou radost. To je ono. To jsou ty dary a dárky, které chceme ostatním dávat - radost. Ne proto, že jsou Vánoce a Vánoce jsou dávání dárků. Ale proto, že je pěkné na Vánoce být laskaví a myslet na ostatní. Zkuste to, potěší vás to. Pošlete to dál :-)
Nové čemeřice02.12.2016
S příchodem prosince je tu nejenom mráz ale i čemeřice. Ne nadarmo se této zimní kytičce (kromě jiných názvů) říká také vánoční růže, neboť jsou druhy a odrůdy, které rozkvétají již nyní. Rostliny máme od českého pěstitele a jsou moc pěkné, většina z nich již buď má poupata, nebo je schopná květu na jaře. Výběr je velice pestrý. Rostliny si můžete objednat online na e-shopu, nebo si pro ně přijet do pražské prodejny. Objednávky online nemusíte vyzvedávat nyní. Pokud chcete rostlinu až na jaře, necháme ji zazimovanou u nás. Tak vybírejte, některé krasavice jsou v omezeném počtu :-)
Zimní slevy spuštěny01.12.2016
Tak jste se dočkali - prodej v zahradnictví s příchodem mrazíků pomalu utichl a vy si můžete v klidu začít vybírat v našem e-shopu zboží na jaro. Již jsme začali přidávat rostliny s příznakem JARO 2017, které budou dostupné od jarních měsíců, jakmile je přivezeme od pěstitelů, ale vy je můžete objednat a hlavně ušetřit už teď, pokud si objednávku rovnou zaplatíte. A slevy se samozřejmě vztahují i na aktuální zboží skladem.

Vaše právo neodebrat zboží, pokud se vám nebude líbit, není dotčeno a samozřejmě se na objednávky vztahuji všechny zákonné výhody platné pro online nakupování. Tak máte-li chuť, začněte brouzdat naší nabídkou a vybírat. Úplné znění podmínek slev naleznete na stránce SLEVY.

Jestliže chcete za objednávky platit až na jaře při převzetí zboží, platit ji nemusíte, ale nebudou se na ni slevy vztahovat. Vaše objednávka funguje jako rezervace zboží na jaro.
Konec listopadu30.11.2016
Venku pěkně přituhuje, i když rosničkáři tvrdí, že v pátek má být teplota opět vysoko nad nulou = až +7°C. Ale dnes je dnes a na dnešní noc po krásném slunečném dni nás čeká jasná měsíční obloha a teplota až na pěkně opačných -7°C :-) To se radšej asi schováme po peřinu, pane hrábě, co? :-) Dnes bylo moc hezky, mrazivo ale jasno a soumrak byl okouzlující. Kdyby mě už nezábly nohy, jak jsem postával venku a čučel na nebe, stál bych tam po celou asi půlhodinu, co se obloha takhle krásně měnila a barvila. Až do poslední minuty světla to stálo za to.
Ranní legrácka10.11.2016
No jo, Martin přijel o den dřív a ráno bylo na chvilku bílé skoro jako o Vánocích :-) Naštěstí to bylo hned pryč a zem dostala trochu závlahy navíc. Podzimní výsadby jsou ještě v plném proudu a dokud nezamrzne půda, můžete sázet - pro rostliny je určitě lepší, když je vysadíte nyní, než když je necháte v kontejnerech přes zimu.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Sluníčko babího léta i raného podzimu už se schovalo a máme tu pravidelnou dávku listopadového chladu s teplotami stále ještě nad nulou, takže příroda má čas se vybarvit a ukázat to nejkrásnější.

Před pár dny jsem se nechal zlákat na výlet s kamarádkou do Jevan, projít se Voděradskými bučinami. Opravdu krásné místo. Fotek jsem moc nedělal, ale tuhle scenérii jsem si nemohl nechat ujít :-)
Podzim - už doopravdy10.11.2016
No není úžasné, jak některé rostliny ještě kvetou a vypadají takhle pěkně zdravě? Astra BLUE LAPIS.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Že jsou růže od firmy Kordes krásné, to přeci víme. A každou chvíli to potvrdí nějaká z nich, třeba MARIE ROTTROVÁ - myslím tu růži, ne tu zpěvačku, po které byla pojmenována :-)
Podzim - už doopravdy10.11.2016
A když už jsme u těch květů, tak ještě jednu fotku. Tato komule se po medu nejenom jmenuje, ale i voní - opravdu sladce.

Komule HONEYCOMB

Podzim - už doopravdy10.11.2016
Dříve jsem podzimní fotky vybarvených ambroní dával pohromadě jako jedno téma, ale uvědomuji si, že to na vás mohlo být moc krásy a barev najednou, tak to budU tentokrát dávkovat. Jako při odvykačce :-) Ale popravdě - kdo by si chtěl od něčeho tak roztomilého odvyknout ...

Tahle odrůda s fíkovníkově tvarovanými listy se jmenuje ROTUNDILOBA.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Ráno při pohledu z okna ložnice mě okouzlilo podzimní vybarvení tohoto modřínu DIANA s kroucenými větvičkami. Vždycky mě bavilo prohlížení si stromů a keřů proti sluníčku - má to jiný nádech, než když jsou osvícené zepředu.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
A tato parótie VANESSA je příklad ještě zářnější. A to doslova!
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Stejně tak vypadá krásně ambroň BURGUNDY proti slunci.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Sloupovitý svitel FASTIGIATA
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Zakrslý jinan TROLL na podzim svítí do celé zahrady, i když je zrovna pod mrakem.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Stejně to platí i u tohoto záviděníhodného kousku TAMUKEYAMA, který září za každého počasí, až se z kolemjdoucích stávají kolemstojící :-)
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Tato scenérie není z japonského Kyushu, ale z Černošic, kde jsme před několika lety vytvořili takovou malou japonskou čtvrť uprostřed Čech :-) Zlatavý javor s šarlatovou červení na podzim je SUMMER GOLD.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
GUM BALL je takový čarověník mezi ambroněmi. Zakrslá odrůda, která se zbarvuje nejpozději ze všech a podle stupně oslunění a nastřádaného tepla během sezóny má i sytost podzimních barev.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Naprostá senzace nás letos ráčila navštívit v podobě tohoto keře zvaného heptakódium. Na konci léta kvete čistě bílými, vonnými květy, po kterých následují snad ještě atraktivnější purpurové kalíšky, kterých letos bylo velmi mnoho a v bohatých trsech. Přitom jeden by řekl, že léto nic moc. Hmm, asi nejde o množství tepla a slunce ale délku sezóny. Na celém keři vypadaly kalíšky opravdu překrásně.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Měňavé barvy jantaru jsou vlastní podzimními svitelu CORAL SUN®.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Kuska začátkem října ...
Podzim - už doopravdy10.11.2016
... a koncem října.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Tentokrát nám ctěné pražské ptactvo nestihlo ozobat arónii (černý jeřáb) VIKING a těšili jsme se nejenom z pestrých podzimních listů ale i z plodů.
Podzim - už doopravdy10.11.2016
Papírovník čínský mění barvu jen trošku, ale i tak je jeho světle olivově žlutozelené okouzlující.
VELKÝ LISTOPADOVÝ VÝPRODEJ01.11.2016
Další překrásné nedělní ráno23.10.2016
Máte také pocit, že nedělní rána jsou hezčí než jiná? Všude kolem je klid, nikdo nic nedělá (tedy pokud nemáte souseda kutila, který už od sedmi ráno vrtá, seká, tluče a prudí) a máte blažený pocit, že celý svět je v pořádku. Tento pocit se bohužel někdy s pondělkem rychle vytrácí, ale teď je neděle, tak si to užijeme co vy na to? :-)

První strom, který na příjezdu do pražškého zahradnictví potkáte, je tenhle javor červený SCANLON. Už několik týdnů mění nádherně barvy a od silnice láká kolemjdoucí, aby se přišli podívat blíž na jeho krásu.
Další překrásné nedělní ráno23.10.2016
Tak abych přiblíž co nejvíc té říjnové nádhery, vylezl jsem s foťákem na střechu a udělal pár snímků toho, co vás čeká, když k nám přijedete. Podzim je opravdu fascinující období, že?
Další překrásné nedělní ráno23.10.2016
Další překrásné nedělní ráno23.10.2016
Tady je vidět elegantní a hustý živý plot ze stálezeleného portugalského vavřínu ANGUSTIFOLIA, jedné z rostlin, která vám na první pohled učaruje.
Další překrásné nedělní ráno23.10.2016
Cesmíny již poctivě vybarvují své plody.
Další překrásné nedělní ráno23.10.2016
Protože jsme byli na konci léta poměrně vyprodaní v sekci stálezelených stromů, ještě jsme dovezli várku oblíbených blýskavek RED ROBIN jako nízké i vysoké stromky.
Další překrásné nedělní ráno23.10.2016
Taky vás dokáže naštvat, když se snažíte udělat skvělou fotku, protože mate před sebou moc pěkný výjev, který oko vnímá jako dokonalý a ostrý, ale když to vyfotíte, zjistíte, že jste zostřili něco úplně jiného, nebo nejlépe nic :-)
Další překrásné nedělní ráno23.10.2016
Ať už hledáte pár kytiček do podzimních a zimních truhlíků, nebo právě zařizujete zahradu, protože podzimní výsadby jsou díky vysoké vlhkosti pro rostliny nejpříjemnější, nebo sháníte nějaké ovocné stromky, je z čeho vybírat a zatím toho máme dost. Tak se přijeďte podívat, těšíme se na vás, na všecky! :-)
Lupiny13.10.2016
Když si přečtu takzvaně zaručenou informaci o nové rostlině, kterou bereme poprvé do prodeje a informace je z hodnověrného zdroje – tedy přímo od šlechtitele, pěstitele, nebo z textu vydaného patentu – i když jim věřím, přeci jenom ve mně hlodá malinký červíček pochybnosti, jestli tomu tak opravdu bude i u nás. Rostlinu tedy vysadím na své zahradě a počkám si, jak poroste a jak se bude chovat v našich podmínkách. Tak si asi dokážete představit moje nadšení, když zjistím, že vše, co o rostlině bylo napsáno, je pravda pravdoucí a že je fakt skvělá. Třeba jako že tyto hybridy zahradních lupin umí kvést celé léto až do podzimu. Nekvetou tak bohatě jako v první vlně, ale neustále vytahují stonky s novými poupaty, jež se rozevřou do pestrobarevných svíček atraktivních květů, a když se o ně pěkně staráte – nenecháte je vyschnout a občas pohnojíte – odvděčí se květy ještě v říjnu. No vážně, jen se podívejte na aktuální fotky i v tomto chladném počasí a po těch několika dnech dešťů, jak jsou květy pěkné a stále se tvoří nová poupata. Od zítřka má být opět sluníčko a teploty kolem 12-15°C, což úplně stačí na to, aby kvetly až do prvních mrazů. Do sekce Novinek jsme právě přidali několik nových odrůd, tak vybírejte, která se vám bude na zahradě vyjímat nejvíc, nebo se jen tak kochejte jejich krásou.
Lupiny13.10.2016
Takhle vypadaly v červnu odrůdy série Gallery.
Lupiny13.10.2016
A tohle jsou červencové lupiny ze skupiny WESTCOUNTRY™.
Lupiny13.10.2016
A jestli se třeba jen trošíčku trápíte tím, že byste si je chtěli pořídit, snad i ve vice barvách, ale lámete si hlavu s tím, jak je na zahardě zkombinovat, už se netrapte. Prohlédněte si tuhle zahradu, kde se evidentně s rozvrstvením barev moc nepárali a vypadá to skvěle, alespoň si to myslím :-)
Bochánky a nízké keříky08.10.2016
cedrus deodara "FEELIN' BLUE"®
Bochánky a nízké keříky08.10.2016
abelia "KALEIDOSCOPE"®
Bochánky a nízké keříky08.10.2016
hebe "NEW ZEALAND"
Bochánky a nízké keříky08.10.2016
hebe ochracea "JAMES STIRLING"
Bochánky a nízké keříky08.10.2016
zakrslá borovice kleč
Bochánky a nízké keříky08.10.2016
salix purpurea "NANA"
Bochánky a nízké keříky08.10.2016
thuja occidentalis "MR.BOWLING BALL"
Bochánky a nízké keříky08.10.2016
abelia x grandiflora CONFETTI®
Bochánky a nízké keříky08.10.2016
pinus mugo "HESSE"
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Při sepisování úvodu, hned první věty dnešního blogu jsem si uvědomil, že vlastně neznám pěkný český jednoslovný překlad pro poměrně výstižné anglické slovo 'follower'. V hlavě mi totiž vždy zní angličtina i čeština najednou a často se navíc překřikují :-) Jasně, slovník nabízí pár variant - přívrženec nebo stoupenec, ale obě slova jsou navýsost strašná. No řekla byste, paní Marie, že jste naše přívrženkyně? Jak vidno, ženský přechyl tomu ještě přidá ... O stoupencích už vůbec nemluvě, abychom nevypadali jako sekta, nebo snad dokonce politická strana. To už radši tu sektu. Mimochodem, napadlo vás někdy, co se stane s politickou stranou, když vynecháte písmeno "t"? :-)

Ale zpátky k věci a proč o tom mluvím - původní myšlenka byla tato: Naši 'followers' totiž moc dobře ví, že si zakládáme na tom, aby zahrada byla kvetoucí a hezká, prostě jakýmkoli způsobem atraktivní během celého roku. V praxi to znamená, že sháníme pestrý sortiment dlouho a pozdně kvetoucích trvalek a keřů, které potěší v době, kdy ostatní zahrady s běžnými rostlinami už vypadají spící. Třapatky, olověnce, bahenní ibišky, krásnoočka a mnoho dalších rostlin kvete neúnavně až do doby, než je zastaví velmi chladné počasí či první silný mráz. Ale než se tak stane, je opravdu na co koukat. Zvu vás na krátkou výpravu průřezem naší zahrady na pomezí září a října. Tak si obujte pomyslné boty - venku je ještě mokro, a nějakou mikinu - i když místy svítí slunko, už to docela fouká.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Například tato kombinace mě baví velice. Třapatka TOMATO SOUP, agastache BLUE BOA® (naše nedávná novinka, na webu bude za chvilku) a krásnoočko EARLY SUNRISE. Vpravo ještě malinko vykukuje purpurově růžová kyprej ROBERT. Všechny zmíněné trvalky kvetou velice dlouho a do pozdního podzimu, mají-li dostatek síly (výživy a slunce). Ve všech případech se jedná o syté pastelové barvy, které lze jakkoli míchat dohromady a nikdy se nespletete.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Ke královnám pastelových barev patří zaručeně třapatky. A mou osobní královnou mezi šlechtiteli těchto trvalek je Harini Korlipara, která vystudovala cytogenetiku v Indii a následně odešla do USA, kde se stala manažerkou šlechtitelské sekce americké školky Terra Nova Nurseries, jež se se svými 700 výpěstky řadí na celosvětový vrchol, co se týče přínosu ve šlechtění a uvádění na trh nových odrůd. Když si do hledacího okénka našeho webu zadáte jméno Harini, ukáží se vám všechny u nás prodávané rostliny, které vyšlechtila ona. Stejně jako tuto překrásnou třapatku ALOHA.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Gaura, neboli svíčkovec patří k těm nejpilnějším kytičkám. Kvete často již od června a končí s prvními mrazy. Navíc, jakmile se ochladí, jeho listy nápadně zrudnou do temně vínové, což celému trsu se světle růžovými květy přidá na dramatičnosti. Tato odrůda se jmenuje PINK DWARF.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Zakrslý zvonek AMBELLA PURPLE®. Kvete v několika vlnách od června až do října a jeho listy jsou v mírných zimách neopadavé.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Všichni známe přísloví 'až naprší a uschne'. V případě tohoto bahenního ibišku mám ale pocit, že jakmile odkvete, líp se na něj kouká, když má po dešti mokré listy, které více zdůrazní všechny podzimní barvy.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Jako malou ochutnávku na příští rok, tady je fotka nejnovější odrůdy Carousel® PINK PASSION, kterou budeme prodávat od příštího léta.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Rudbékie miluju už od mala, kdy jako capart, co se tetě pořád pletl pod nohy, když zahradničila. Obdivoval jsem jejich velké, zářivě zlatavé květy s hnědými oky a sledoval, že každý květ je trošku jiný. Odrůda LITTLE GOLDSTAR je zakrslá a má pouze zlatavé okvětní plátky bez té typické hnědé, pouze hnědé středy.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
A samozřejmě nesmí chybět modrá sekce :-) Toto je významná skupina rostlin s květy, jejichž barva se co nejvíce blíží modré, ač se v našich klimatických podmínkách považuje za unikum opravdovou modrou získat - většinou jsou to různě syté stupně modrofialové.

Ale nepostradatelný keř české exotiky olověnec Willmottův je jedním z toho mála, který je opravdu modrý. Nekompromisně. Tato překrásná rostlina vlastně žádný keř ani není, ona tak jen vypadá. Je to polodřevnatá trvalka, která každoročně na zimu seschne až k zemi a na jaře raší znovu ze spodní báze nebo z kořenů. Nesnáší mokro na kořenech, proto je dobré jí pěstovat ve vyvýšeném záhonu. Za to se vám odvděčí nebesky blankytnými květy od srpna až do mrazů a navíc na podzim listy změní barvu do několika odstínů nachově červené.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Do slavné modré síně slávy patří i ořechoplodec, tento se jmenuje GRAND BLEU®.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Může mít i bíle panašované květy jako odrůda WHITE SURPRISE®.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Nebo nazlátlé jako WORCESTER GOLD.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Nebo svítivě žlutě panašované jako SUMMER SORBET. Všechny jsou krásné a mají modrofialové květy, jen si vybrat, který vaši zahradu rozsvítí nejvíc :-)
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Pokud máte dobrou polohu zahrady, můžete si dovolit i něco extra, jako třeba lagerstroemie. Říká se jim také letní šeřík, protože kvetou v podobných latách od srpna až do podzimu.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
MUSKOGEE
Podzimní barvy a květy03.10.2016
TONTO
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Ten typický pozdní podzim pro barvící se listy sice ještě nezačal, ale tím, že máme v prodeji rostliny v kontejnerech, mají podzim o několik týdnů dřív a začínají barvit už teď. Kráss pohledět! Třeba tenhle fešák ze všech fešáků nejfešákovatější - zakrslý doubek GREEN DWARF vyhrává mnoha barvami.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Křehovětvec brzy opadává, takže i brzy barví. Toto je růžově kvetoucí PERKIN'S PINK.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Málokdo si všímá, že i zdánlivě na podzim neatraktivní rostliny jako trubače mají pěknou barevnou změnu. Většinou pouze tehdy, jsou-li jejich květy sytě barevné a nikoli pouze žluté. Toto je trubač čínský neboli velkokvětý.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Aráliím opadávají listy poměrně rychle, tak si jejich barevné změny užívám dosytosti, dokud to jde :-) Toto je odrůda VARIEGATA.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Podle naší zkušenosti STARED je první odrůda ambroně, která se začíná zbarvovat. A to nepřehlédnutelně.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Popravdě u této liány ani tak nečekáme na podzimní barvu listů ale na něco lepšího - na její slaďoučké plody :-) Toto je minikiwi ISSAI, které dozrává až na podzim. Ale musím uznat, že ty zlatožluté listy zdobí také pěkně.
Podzimní barvy a květy03.10.2016
Pozoruhodnou zajímavostí jsou i listnaté keře, které listy neshazují, jsou neopadavé a přesto mění barvu. Mezi patří i blýskavka Davidova. Rostlin tohoto typu je více, ale jejich čas teprve přijde tak se těšte!
Podzimní barvy a květy03.10.2016
A mezitím se můžete jít projít ven. Třeba narazíte na nové rostliny, u kterých jste si jejich podzimní změny či krásy ještě v minulosti nikdy nevšimli. Tak se dívejte a kochejte a těšte se na příště! :-)
Nedělní dopoledne25.09.2016
V klidném nedělním dopoledni, když raně podzimní slunce už potřebuje čas, aby začalo hřát, ale svítí již ostošest, mě nejvíc baví chodit kolem našich kytiček a stromů a vnímat jejich stoickou krásu. Tady máme nabídku podzimních trvalek s lákavými barvami podzimu - rozchodníky, astry, rudbekie, vřesy.
Nedělní dopoledne25.09.2016
Když září září23.09.2016
Je tu první podzimní den a my máme za sebou konečně vydatný déšť. Příroda si oddechla od srpnového sucha a napila se dosyta, alespoň na nějakou dobu. A zahrady kvetou dál, protože po dešti se rozsvítilo sluníčko a pokud máte dost pozdně letních kytiček a keřů i na své zahradě, je na co koukat. Jestli ne, koukejte s námi :-) Nebo ještě líp - přijďte si nějaké pořídit!

Drmek jsem zde ukázal přesně před měsícem a koukněte, jak vypadá nyní: je to to tak fascinující, dlouho a bohatě kvetoucí keř, že si nemůžu pomoct a fotím zase. No řekněte sami, jestli něco dokáže přebít tuhle fialovou nádheru.
Když září září23.09.2016
Naprosto skvostný a do dálky zářící trubač SUMMER JAZZ FIRE™.
Když září září23.09.2016
A tady jeho zlatý brácha SUMMER JAZZ GOLD™.
Když září září23.09.2016
Trubače SERENA mi jeden aktivní brigádník omylem ostříhal na začátku srpna, tak jsem se květů dočkali až v září, ale aspoň něco :-)
Když září září23.09.2016
Naprosto spolehlivé jsou latnaté hortenzie, tato se jmenuje PINKY WINKY®.
Když září září23.09.2016
Podobně "blbuvzdorná", tedy odolná, nenáročná a zvládne všechno a ještě navíc tuze krásná je tato dlouho kvetou hortenzie "Incrediball" STRONG ANNABELLE®. Obrovité květy až doteď. Právě dnes tu byla jedna zahradnice, která je nedávno použila jako dekoraci na svatbu a jednoznačně úspěch. Rostliny neřezala do vázy, ale po svatbě je zasadili do zahrady, to je, co? Žádné mrhání :-)
Když září září23.09.2016
Jedna z nejkrásnějších novinek mezi trvalkami, která mě letos upoutala asi nejvíc, je tato rudbekie SUMMERINA™. Překrásná barva a pevná stavba.
Když září září23.09.2016
Pokud byste se náhodou ocitli v nějaké zahradnické vědomostní soutěži a otázka by zněla "Co je to - je to fialové, kvete to už od července až do mrazů, má to stříbřitý list, ale levandule to není?", mám pro vás odpověď: je to perovskie! Hurá a jste vítěz :-) Tato odrůda je vyšší a jmenuje se BLUE SPIRE.
Když září září23.09.2016
A když se dostanete do dalšího kola a další otázka bude "Jakou žlutě kvetoucí kytičku vysadíte do mokra?", klidně řekněte popelivka. A máte zaručeně vyhráno!
Když září září23.09.2016
A teď mám pro vás otázku já: znáte nejtypičtější rostlinu našeho zahradnictví? Tahle je za sto bodů :-) Samozřejmě je to velkokvětá stálezelená letní magnólie. Toto je odrůda GOLIATH s největšími květy ze všech.
Když září září23.09.2016
Téměř jako lotos tvarované květy jsou jak z porcelánu. Pevné, smetanově bílé, nesmírně voňavé. Listy tuhé, kožovité a u této odrůdy Bracken's Brown Beauty velice lesklé, jako by byly polité cukrovou polevou.
Když září září23.09.2016
A dnes se rozloučím stylově - druhou nejtypičtější dřevinou našeho zahradnictví, které se jmenuje
perská akácie. Fotka je ze srpna z naší pražské zahrady, kde kvetla do posledních horkých dnů a její exotické vzezření lákalo pozornost všech kolemjdoucích. Odolná, mrazuvzdorná, horko a sucho milující, bezproblémová. Pro dnešek dost.
Když září září23.09.2016
Záříjové rozárium02.09.2016
Tak tu máme začátek školního roku a děti se ze zahrad přesunuly do ulic, autobusů a škol. A v zahradách nastává další sezóna květů - pozdně letních keřů a trvalek, mezi nimiž jsou právě růže svou velmi dlouhou dobou kvetení tak významné.

Jako první jsem vybral tuto překrásnou růži, jejíž květy mě upoutaly hned na první pohled - SCHLOSS EUTIN®. Jemně pleťová barva, plný květ, příjemná vůně a nádherná stavba.
Záříjové rozárium02.09.2016
Naše nedávná novinka FIRENZA. Úchvatná barva a spolehlivě opakované kvetení.
Záříjové rozárium02.09.2016
Velmi zdravá žlutá popínavka od Kordese GOLDEN GATE®.
Záříjové rozárium02.09.2016
Nepřehlédnutelná barva jiřinkového květu GERTRUDE JEKYLL.
Záříjové rozárium02.09.2016
GOLDEN CELEBRATION
Záříjové rozárium02.09.2016
Další z našich nedávných novinek je doslova čarovná: ABRACADABRA®.
Záříjové rozárium02.09.2016
Růži LADY EMMA HAMILTON jsme letos měli poprvé a doslova se po ní zaprášilo.
Záříjové rozárium02.09.2016
A toto je naše aktuální novinka od Kordese - sametově červená růže SALITA®.
Záříjové rozárium02.09.2016
A další novinkou je velmi zdravá a krásná SCHÖNE VOM SEE, rovněž od Kordese.
Záříjové rozárium02.09.2016
Anglická růže Davida Austina DARCEY BUSSELL.
Letní kvetení22.08.2016
K nejdůležitějšímu sortimentu našeho zahradnictví patří již od začátku dřeviny s letním kvetením. Kytiček - trvalek - je na letní období dost, ale keřů a stromů pomálu a ostatní zahradnictví se jimi málo zabývali, tak jsme se rozhodli, že se na ně zaměříme, abychom české a slovenské zahrady obohatili dřevinami, které vás potěší právě v období, kdy si zahradu užíváte díky počasí nejvíce - v létě.

Čínská vistárie je liána, kterou většina z vás zná jako jarní rostlinu, když se svými bohatými fialovými hrozny ukáže ve své největší nádheře popnutá někde po zdi, plotě nebo sloupu. Ale tahle čínská fešanda umí vykvést znovu v létě, většinou tak od půlky července, ne tak mohutně ale na delší období. Hrozny květů jsou delší, řidší zato ve tmavším odstínu fialové.
Letní kvetení22.08.2016
Navíc se zdobí překrásnými exoticky lichozpeřenými listy. A už jsem zmínil, že květy poměrně silně voní?
Letní kvetení22.08.2016
Dalším krásným adeptem je tamaryšek pětimužný. Pouze tento druh kvete v létě a na rozdíl od jarního bráchy se jedná o docela učesaný, vzpřímený keř. Květy jsou většinou růžové, droboučké, na dlouhých štětinkách a celý keř vypadá nadýchaně a romanticky, navíc přímořsky, neboť pochází ze zasolených pobřeží, odtud i jeho anglické jméno salt cedar (solný cedr).
Letní kvetení22.08.2016
Tato odrůda se jmenuje PINK CASCADE.
Letní kvetení22.08.2016
K dalším krasavcům druhé poloviny léta patří bezesporu tato málo známá a překrásná dřevina jménem drmek. Listy podobné marihuaně a květy připomínající komule, tvoří pevné keře s masou květů od srpna až do konce září a celý keř je velmi aromatický. Vůně je příjemně kořeněná.
Letní kvetení22.08.2016
Letní kvetení22.08.2016
Co by to bylo za letní zahradu bez latnatých nebo vlastně jakýchkoli hortenzií. Tahle velkokvětá nádhera se jmenuje Limelight a má lehce nazelenalá, obrovská květenství a kvete od července do října, kdy květy lehoučce zrůžoví.
Letní kvetení22.08.2016
Tady je stromková varianta - kmen je schovaný za sloupkem. Ta kompozice je moc pěkná, co říkáte? Nejhezčí dominanta je zaručeně ten tovární komín, to nevymyslíš! :-)
Klenoty přírody05.08.2016
Pohlédni do tváře,
pohlédni do očí,
pohlédni hlouběji
a spatři tu nádheru,
co skrytá je každému,
kdo dívat se neumí.

V jednom květu skrývá se celý Vesmír a jeho krása i tajemství. Jen člověk je jediný tvor, komu to nestačí a hledá víc a cestuje dál, za hranice svojí duše, aby na sklonku svých dnů k ní opět přišel a zjistil, že všechno má a vždycky měl právě tady, jen se neuměl podívat. Dívejte se. Otevřete oči a víc. Je to nádhera přenádherná. Květiny jsou pouze alegorie. To nejlepší je uvnitř našich duší :-)
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
Klenoty přírody05.08.2016
I ten nejkrásnější den musí skončit. Aby další začal. A jestli jste se naučili dívat, koukněte na nebe a uvidíte příslib krásného zítřka. A nejlepší na tom je to, že jste pro to nemuseli udělat vůbec nic.

Dobrou noc, Praho ...
Klenoty přírody05.08.2016
... dobrou noc, Chlumče.
katalpa "AUREA"22.07.2016
Jeden z nejkrásnějších v létě kvetoucích stromů.
vistárie čínská22.07.2016
Její letní kvetení.
Mnohokvět - Kleopatřina jehla21.07.2016
Tyto překrásné trvalky pochází z jižní Afriky a pyšní se pevnými stonky s pestrobarevnými klasy květů nejčastěji v barvách ohnivě oranžové, červené a žluté nebo jejich kombinacích, jak nám dokazují moderní hybridy zejména z americké školky Terra Nova® Nurseries.

Tato odrůda se jmenuje ALCAZAR.
Mnohokvět - Kleopatřina jehla21.07.2016
Mnohokvět - Kleopatřina jehla21.07.2016
A toto už je jedna z dílny Terra Nova®. Velmi krásná, bohatě kvetoucí a velice mrazuvzdorná MANGO POPSICLE™.
Mnohokvět - Kleopatřina jehla21.07.2016
Mnohokvět - Kleopatřina jehla21.07.2016
PAPAYA POPSICLE™
Mnohokvět - Kleopatřina jehla21.07.2016
Mnohokvět - Kleopatřina jehla21.07.2016
A ještě jedno ovoce - tentokrát ananas :-)

PINEAPPLE POPSICLE™
Trvalka roku 2016: rozrazilovec17.07.2016
Ani nevíte, jak mě potěšilo, když jsem při hledání informací o naší nové odrůdě rozrazilovce Adoration našel informaci, že Spolek českých perenářů (= svaz profesionálů i amatérů zabývajících se trvalkami) zvolil pro letošní rok trvalkou roku právě rozrazilovec. Toto jméno si také odhlasovali, aby rozrazili rozdíl mezi nízkým rozrazilem (veronica) a vysokým rozrazilovcem (veronicastrum), který zaručeně rozzáří každou i tu nejroztodivnější zahradu. Neroznemohli jste se těch mnoha roz? :-)

Ale teď vážně. Celá ta léta, co tuhle rostlinu znám, mi bylo záhadou, proč se nepěstuje častěji a zmínky o ní jsou skrovné až mizivé. Je pravda, že bývá dražší a je málo dostupná, ale není právě toto potřeba změnit, když se jedná o rostlinu tak krásnou? Proto cítím velkým zadostiučiněním, že zrovna ona se letos koupe v záři reflektorů. Tak jí tu uděláme malou přehlídku, chcete? Jsem přesvědčený, že si najde nové milovníky a rozhodně ... a jéje, další roz, tak už fakt mlčím :-)
Trvalka roku 2016: rozrazilovec17.07.2016
Rozrazilovce známe dva druhy - severoamerický veronicastrum virginicum a východodasijský veronicastrum sibiricum, popřípadě ještě třetí veronicastrum sachalinense, o kterém se mnozí domnívají, že se jedná jenom o mohutnější odrůdu či poddruh toho sibiřského. Rozdíl mezi oběma druhy je poměrně malý, spíše bych řekl, že při jejich určování se důstojně přihlíželo k zachování jejich původu. Nás zajímají hlavně odrůdy, jež se vyznačují výjimečnými vlastnostmi pro zahradu nějak efektními.

Toto je nejstarší odrůda, kterou v zahradě mám a která mě nepřestává fascinovat již od chvíle, kdy vyžene stonky s listy, což pak teprve když vykvete. Ne nadarmo se jmenuje Fascination.
Trvalka roku 2016: rozrazilovec17.07.2016
Její klasovitá květenství jsou vysoká, na dobře zakořeněných rostlinách bohatá a v několika patrech, mají lila a fialovou barvu a list podobné marihuana. Prosím nekouřit! Nebo aspoň nešlukovat ... :-)

Velmi krásně vypadá v kombinaci s rostlinami podobných barev ve stylu tón v tónu, jako například tady s perovskií v pozadí.
Trvalka roku 2016: rozrazilovec17.07.2016
Podvečerní slunce dodá romantiku všemu a tady se fakt vyvedlo. Jeho teplé opostíny a téměř vodorovné paprsky vyčarují úžasné obrazy.
Trvalka roku 2016: rozrazilovec17.07.2016
Naší letošní novinkou je růžová odrůda pojmenované stejně velikášsky jako ta předchozí: Adoration ('Zbožňování'). Souhlasím. Stejně vysoké klasy, i když správně botanicky to jsou vzpřímené hrozny, tentokrát růžových květů.
Trvalka roku 2016: rozrazilovec17.07.2016
Trvalka roku 2016: rozrazilovec17.07.2016
Pro srovnání zde je fotka obou květů vedle sebe.
Trvalka roku 2016: rozrazilovec17.07.2016
A ještě jednu odrůdu vám dnes ukážu: Apollo. Ta je nízkým rozrazilům asi nejpodobnější, protože není tak vysoká a má výrazně modré květy.
Trvalka roku 2016: rozrazilovec17.07.2016
Tak co, nadchl vás rozrazilovec jako mě? Zkuste si ho pořídit a najít mu pěkné místo. Řekl bych, že za too opravdu stojí :-)
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
Nedělní brunchové ležení :-) Pohoda, sluníčko, teplo a samý dobroty jak jinak než z naší BIO prodejny. Baví vás zahradní ležení či sezení? Pošlete nám fotku toho vašeho, rádi ukážeme pro inspiraci ostatním :-)
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
Verbena rigida "VENOSA"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
hortenzie PINK ANNABELLE®
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
Mňam!
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
růže "MARIE ROTTROVÁ"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
ostrožka "BLACK KNIGHT"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
kyprej "LADY SACKVILLE"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
Montrbécie "PAUL'S BEST YELLOW"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
hortenzie dubolistá "AMETHYST"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
kokarda "ARIZONA RED SHADES"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
kopretina "SNOW LADY"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
šuškarda "KOBOLD"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
Jako dva milenci, kteří k sobě natahují ruce - katalpy. Ta vpravo - purpurová - je on, ta vlevo - zlatá - je ona. Obě jsou překrásné. V Praze už začaly kvést ostošet, na jihu nyní začínají.
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
katalpa "PURPUREA"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
katalpa "AUREA"
Rozkvetlá zahrada10.07.2016
katalpa - základní druh
zlatý akát "FRISIA"25.06.2016
Léto začalo. A to fest. Všichni, kdo nemáte rádi teplo, se schovejte na pár dnů do sklepů a klimatizovaných zón, protože až do neděle si užijeme tropy. Já to přímo miluju. Teď je půlnoc a stále 25°C. Proto jsem dříve rád jezdil k moři, kde jsem si horka užil do sytosti a ještě se pokochal krásnou květenou a stromy.

Právě na jedné z dovolených jsem před více jak 10 lety poprvé potkal tento akát. Připadal mi překrásný. Měli ho jako hlavní strom vedle pompézního schodiště do luxusního hotelu - vše v bílém - na jednom řeckém ostrově a já z něj byl u vytržení pokaždé, když jsme šli kolem k moři. Tak jsem začal hledat a našel jsem, že se jmenuje Frisia a je výborně mrazuvzdorný. Logicky nebylo vyhnutí a prostě jsme ho museli pro vás sehnat do prodeje. Strom jste si rychle oblíbili a doteď má velký úspěch.

Přesto jsem si pár let lámal hlavu s tím, proč je u nás jiný než na té fotce z Řecka. U nás je celý zlatý až žlutozelený, ale u nich je na koncích extrémně světle brčálově žlutozelený a uvnitř koruny tmavý. Došlo mi to záhy, když jsem se probíral ostatními fotkami - oni totiž všechny stromy zjara zmlazovali zpětným řezem, tzv. pollarding (něco podobného, jako když u nás někdy v menších obcích przní javory tak, že jim řežou korunu na koleno, aby vyrostli jen do koule). Tím dosáhnou dlouhých letorostů, velkých listů, které mají jiný odstín na konci než uvnitř. Dělali to tak s morušemi, topoly i jinými stromy a vypadalo to velmi dobře.

Tenhle kousek je z naší zahrady v Praze. Co říkáte - je to fešák i bez pollardingu, co? :-)
Letní kompozice25.06.2016
Přiznávám, že mě přímořské rostliny a zahrady ovlivnily natolik, že jsem i svou zahradu v Chlumci začal tvořit do středozemního stylu s hlavním cílem přiblížit exotickou atmosféru, kde většina rostlin pokvete v létě, když si užíváme zahradu a koupání.
liliochvostec "CLEOPATRA"25.06.2016
Největší atrakcí tohoto vyvýšeného záhonu je momentálně tento mohutný a nepřehlédnutelný krasavec liliochvostec, kterého se mi letos na jaře podařilo uchránit před slimáky, takže mu vydržela všechna poupata a teď se tyčí hrdě k nebi do výšky téměř dvou metrů.
liliochvostec "CLEOPATRA"25.06.2016
Přestože květy nikterak nevoní, jsou plné včel.
rozrazil "ULSTER BLUE DWARF"25.06.2016
Podobně klasovitá květenství má tento o mnoho menší zakrslý sytě modrý rozrazil.
lupiny ze série GALLERY25.06.2016
tavola "LADY IN RED"25.06.2016
Jak se pase :-) A když letí kolem, zní to jako zpomalený vrtulník ...
Navonění krasavci09.06.2016
Dnešní téma je podle názvu lehce dvojsmyslné, ale vězte, že mám v plánu na pomyslném molu předvést několik dřevin, nikoli homo sapiens perfumensis, obývající koridory nákupních center, kluby a bary :-)

Jaro s sebou přináší kromě barev i mnoho vůní, které mají za prvotní úkol lákat hmyz k opylení. Až druhotné je vábení nás, lidí, abychom přišli a zabořili čumáčky do květů či vonných listů. Protože my nic neopylíme, jsme pro přírodu jenom příživníci, tak se můžeme vynasnažit aspoň nic neničit a jenom si tiše a s pokorou užívat těch darů vůkol a radovat se z toho. A třeba si říkat, jaké by to asi bylo být živ jen z ranní rosy a lesních vůní :-) Popravdě, když mě v teplých měsících v roce potkají zákazníci na ploše zahradnictví do půl těla, mám z jejích pohledů dojem, že o mě si to už leckdo myslí :-)))
Navonění krasavci09.06.2016
První v pořadí je bělas viržinský. Tento fešák k pohledání v červnu kvete nesmírně sladce voňavými květy jak nastříhané krajky. Mnoho zákazníků při pohledu na tento velký keř nemohlo uvěřit tomu, že se jedná o odolnou dřevinu a nikoli choulostivku z deštného pralesa.
Navonění krasavci09.06.2016
Navonění krasavci09.06.2016
Takto vypadaly rostliny k prodeji ve velikosti 150 cm.
Navonění krasavci09.06.2016
Druhým krasavcem k pohledání je sturač japonský. Roste u cestičky mezi zahradnictvím a mým domem, takže jej cítím asi 100x za den, když chodím sem a tam. Nádherná, jemně kořeněně jasmínová, mírně sladká vůně. Patrovitý růst a velmi špatně se fotí, protože to, co plasticky vnímá oko, čočka fotoaparátu prostě nezvládne reprodukovat.
Navonění krasavci09.06.2016
Navonění krasavci09.06.2016
Navonění krasavci09.06.2016
Pozorujete, že jsme dnes úplně na bílo? Nebyl to záměr, ale když ona bílá asi voní nejvíc. Neptejte se mě proč. Fakt nevím :-)))

A šeřík "AGNES SMITH" je take bílý. A voní úchvatně sladce. Jinak než běžné květnové šeříky. Roste do úhledného stromečku nebo keříku.
Navonění krasavci09.06.2016
Navonění krasavci09.06.2016
Umístění: upět vedle cestičky, asi nosánky užijou :-)
Navonění krasavci09.06.2016
Dnešním posledním šoumenem je dřín "VENUS". Že ho máte doma a že nevoní? Tak k němu dojděte a čichněte si. Voní méně silně, podobně jako čajové růže a aby voněl celý keř, musí už být větší a mít hodně květů. A je to nádhera. Po všech silných vůních toto je zenová zahrada.
Navonění krasavci09.06.2016
Navonění krasavci09.06.2016
Květy, respektive listeny jsou velmi velké a vydrží kvést 6 až 8 týdnů.
Druhé jaro25.05.2016
Znáte to rčení, že má někdo z něčeho druhé Vánoce? My máme druhé jaro :-) Právě jsme naskladnili nové zboží z Itálie, protože letošní jaro se u nás v zahradnictví prohnalo jako tornádo a bylo potřeba mnoho artiklů doplnit. Hlavně těch, u kterých očekáváte, že jich budeme mít dosti zejména v době květu, jako jsou perská akácie, velkokvětá magnólie nebo lagerstroémie.

Všechno, co dorazilo, je tak krásné, až oči přecházejí. Nabízíme alespoň malou foto-ochutnávku toho, co máme ode dneška k dispozici. Veškeré nové zboží najdete v našem Katalogu, odkud si můžete udělat rovnou objednávku, nebo si poznamenat oblíbence a přijet se na ně podívat osobně. A i když je nedáte do auta, rádi vám je odvezeme až na dvůr :-)
Druhé jaro25.05.2016
zlaté arizonské cypřiše
Druhé jaro25.05.2016
modré arizonské cypřiše
Druhé jaro25.05.2016
blýskavky
Druhé jaro25.05.2016
stromkové blýskavky
Druhé jaro25.05.2016
minikmenové jalovce s větvemi jako přetékající vodopád
Druhé jaro25.05.2016
aukuby
Druhé jaro25.05.2016
polokmenové ovocné stromky
Druhé jaro25.05.2016
stálezelené hlošiny
Druhé jaro25.05.2016
abélie
Druhé jaro25.05.2016
syrské ibišky
Druhé jaro25.05.2016
lagerstroémií Dynamite je omezené množství, ale aspoň něco :-)
Druhé jaro25.05.2016
zato velkokvětých magnólií Goliath je snad dost a už v extra kvalitě a velikostech
Druhé jaro25.05.2016
Tak se těšíme na viděnou!
Fotografie od vás - javor "BRILLIANTISSIMUM"24.05.2016
Moc pěkný časosběrný příběh nám poslal Josef z Dolního Bousova. V roce 2012 si u nás pořídil jeden z nejkrásnějších malých stromků - javor "BRILLIANTISSIMUM" a každoročně dokumentoval jeho stav a krásu. Fotky nám letos nabídl ke zveřejnění, abychom jimi mohli potěšit i ostatní čtenáře našeho fotoblogu. Tady jsou.

Rok 2012.
Fotografie od vás24.05.2016
2014
Fotografie od vás24.05.2016
Fotografie od vás24.05.2016
2016
Fotografie od vás24.05.2016
A nechyběly ani nádherné detaily :-)
Fotografie od vás24.05.2016
Fotografie od vás24.05.2016
Fotografie od vás24.05.2016
Máte-li nějaké pěkné fotky rostlin, o které byste se chtěli zde podělit, pošlete na zahrada(zavináč)safro.cz a ukážeme ostatním, co krásného na svých zahradách pěstíte :-)

Za fotky moc děkujeme a těšíme se na příště!
Ráj pro trpaslíky22.05.2016
Mám pro vás těžkou otázku: jak si představujete ráj? Budu-li vycházet z toho, že čtete tenhle zahradnický blog, je tu logický předpoklad, že tam bude hodně krásných rostlin, mám pravdu? Já si navíc představuji, že ty rostliny budou velké a o hodně vyšší než já a jejich květy budou zářivé a obrovské, tak trochu jako v Avatarovi. Jak by se v tom případě cítil miniaturní trpaslík, kterého mi doma nechal můj malý synovec, mezi takhle krásnými skalničkami? No určitě jako v trpasličím ráji!! :-)
Ráj pro trpaslíky22.05.2016
Ale vážně, nikdy bych nevěřil, že budu takhle milovat skalničky ... Ta pestrost barev, sytost odstínů a neúnavné kvetení až do podzimu, smekám, holky :-)
Ráj pro trpaslíky22.05.2016
V přední části jsou levísie.
Ráj pro trpaslíky22.05.2016
Ráj pro trpaslíky22.05.2016
Jedna hezčí než druhá ...
Ráj pro trpaslíky22.05.2016
A v zadním lemu jsou kosmatce a trvalkový šater.
Ráj pro trpaslíky22.05.2016
Tato odrůda kosmatce se jmenuje WOW, což je zkratka pro Wheels Of Wonder (Zázračná kola) a je fantastická.
Ráj pro trpaslíky22.05.2016
Ráj pro trpaslíky22.05.2016
Nové trvalky20.05.2016
Konečně teplo, co říkáte? Ledoví muži se o chloupek opozdili a dali nám co proto, až se nám kouřilo z pusy :-) Už je hezky i navečer, tak jsem včera po práci šel do naší pražské zahrady trochu čistit záhony a ostříhat odkvetlé keře. Kolem celé zahrady vede chodník, takže jsou chtě nechtě (bohužel) slyšet hovory kolemjdoucích. Když vynechám komentáře individuí z nedaleké ubytovny, člověk zaslechne leccos. Třeba i: "no, to víš, ten dům koupil Kája, protože je tady takovej klídek, tak ho Kája Gott určitě vyplatil" ... No, nevím, jestli tu poblíž božský Kája něco koupil, ale božský klid tu opravdu je :-) A to jak večer, když utichnou místní moudroprdi, tak ráno, než začnou chodit lidé na autobus a rozjezdí se lokální Fittipaldiové v naleštěných oktávkách do práce, aby zase na někoho celý den dělali ramena v oblecích s kravatou. Já jsem radši po lokty v zemi a reju. Někdy do země, někdo do někoho, co je zrovna potřeba :-)

Koukněte na tu nádheru trvalek, co jsme Vám tento týden opět přivezli, až oči přecházejí. A víte, že veškeré nové zboží, které právě dorazí, zveřejňujeme v sekci Katalog, abyste měli dobrý přehled o nově dovezených nádherách? Zatímco nově přidané rostliny jsou v sekci Novinky, v Katalogu naleznete zboží, které právě dorazilo. Tak prohlížejte a objednávejte, nebo úplně nejradši přijeďte - naživo je to nejlepší :-)
Nové trvalky20.05.2016
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Pěkné ráno přejeme, tady je KONEČNĚ tak krásně, jak jen zjara může být. Soukromá meteorologická stanice Safro Stodůlky hlásí teplotu nula stupňů nad nulou :-) Ale přestalo foukat a je skvostně. Že by už počasí přestalo blbnout a my se konečně ohřáli? Uvidíme, dalších pár hodin ukáže! Zatím ukážu pár fotek, co se podařilo nasbírat za uplynulý týden (když zrovna nesněžilo).
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Naše nejkrásnější madam - borovice uprostřed pražského zahradnictví.
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Jinovatka byla všudypřítomná a nepřehlédnutelná.
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
A vůbec, už máte vybraný strom, pod kterým se budete v neděli líbat? No jasně, už jen dva dny a je tu první máj! Tak mávátka a do průvodu, soudruzi!
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Nebo radši pod růžovou?
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Vůbec se nedivím - její květy jsou tak krásné! Jmenuje se Kiku Shidare Zakura.
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
"Mamí, můžu se líbat i pod rozkvetlou mongólií??"

"Myslíš magnolií, zlato? No určitě, co by ne."

"... a mamí, můžu už nosit podprsenku, když je mi osmnáct?"

"Ne, Fando!"

Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Takhle nestoudně se ukazuje přímo před okny mé pracovny. Jmenuje se Betty a je úchvatná.
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Takhle slečna je velmi podobná, jmenuje se Susan.
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Její květy jsou tmavé i zevnitř.
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Takhle ale ne, prosím, to bychom kamarádi nebyli. Já vím, že ne každý máme zahradu dost velkou, aby pojala tak rozlehlou krasavici, jakou je soulangeana, tak si raději kupte nějakou menší, než abyste ji takhle prznili. To je opravdu odstrašující případ.
Stodůky přejí krásné jarní ráno!29.04.2016
Normálně by měla vypadat takto, to je přeci jiná, co říkáte?
Duben - ještě tam budem16.04.2016
Vítejte u pravidelného občasníku s názvem Fotoblog, jež zpravidla hýří barvami, prohlubuje zahradnické smysly i nesmysly a sem tam srší ostrovtipem. Jak ale dodat smíchu, když nám úsměvy mrznou na rtech během vypuštění dechu ve formě par? Co na to rosničky? No že prý jsme ovlivněni nějakou brázdou velmi chladného vzduchu od Baltu – že by Severní ledový oceán mohl za všechna nedávná příkoří? Slyše tuto informaci, člověka tak nějak samovolně napadne, kde asi udělali soudruzi z NDR chybu … Pravda je, že dle starých pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben – ještě tam budem“ si opravdu nemáme nač stěžovat, tak se lépe oblékneme a vydáme se prozkoumávat radosti studeného a pomalého jara. Včerejší podvečer sliboval slunečnou sobotu, což je paradox, protože nad ránem pršelo velmi pěkně …
Duben - ještě tam budem16.04.2016
Jedny z prvních kvetoucích stromů jsou okrasné třešně, višně a slivoně (rod prunus). A mezi ty okázalejší patří rozhodně myrobalán Nigra.
Duben - ještě tam budem16.04.2016
Jeho květy jsou světle růžové, jednoduché, ale jsou jich milióny! Po nich následují temně vínové listy.
Duben - ještě tam budem16.04.2016
Chladno sice je, ale naštěstí v noci nemrzne, tak právě vykvétající magnolia zůstanou bez úhony na květech. tato krasavice se jmenuje Royal Star.
Duben - ještě tam budem16.04.2016
Butterflies
Duben - ještě tam budem16.04.2016
Susan
Duben - ještě tam budem16.04.2016
Léonard Messel
Duben - ještě tam budem16.04.2016
A jedna z nejznáměnších - magnolia x soulangeana.
Nové fotky naší realizace30.03.2016
Často se zmiňujete, že byste rádi viděli fotografie našich novějších realizací. To víte, chce to čas to všechno zpracovat a hlavně nafotit ve správný čas, aby fotky před a po vypadaly dostatečně výmluvně :-)

Tady je tedy nový přírůstek - naše poslední zakázky loňského roku, která se tvořila až na začátku prosince díky velmi teplému nástupu zimy. Celý článek si můžete prohlédnout zde.
První jarní procházka21.03.2016
A jaro je tu. Už i ofiko, nebo-li jak říkají někteří dříve narození 'oficiélně'. Tak jsem šel ven a foťák se mnou. Jéje, to bylo krásy. Tak tady je pár fotek.

Jako první si o pozornost řekla tahle japonská meruňka 'BENISHIDORE'. Je nádherná a navíc silně voní.
První jarní procházka21.03.2016
Takhle vypadá korunka, když začíná kvést - patří mezi úpln první kvetoucí dřeviny.
První jarní procházka21.03.2016
Já vím, že je všichni znáte, ale co by to bylo za první jarní fotoblog, kdyby tam chyběly sněženky. Nejsou překrásné?
První jarní procházka21.03.2016
Po svojí zahradě jsem ale chodil jen chvilku. Zaujal mě třeba velký rozdíl mezi dvěma odrůdami trýzele - 'FRAGRANT SUNSHINE' je zimou naprosto netknutý, zato ...
První jarní procházka21.03.2016
... 'BOWLES MAUVE' byl hodně spálený a řekl si o slušivý jarní sestřih, díky kterému bude letos ještě bohatší :-)
První jarní procházka21.03.2016
A když už jsem měl v ruce nůžky, učesal jsem i trubače. A to pěkně zvostra :-)
První jarní procházka21.03.2016
A mimochodem pod jedním trýzelem krásně raší puky liliochvostce 'CLEOPATRA', šikovně schované před pozdními mrazy právě větvičkami trýzele nad ním. Máte-li doma liliochvostec, určitě už leze ze země a je dobré jej nějak ochránit před:

a) pozdními mrazy (nějakou přikrývkou z chvojí nebo suché trávy)

b) ranými slimáky, kteří mi loni sežraly celé špičky a nic z nich nebylo.
První jarní procházka21.03.2016
Pak už jsem se vydal na obhlídku zahrádek soused ve vsi a v okolí. Téměř všude kvetou krokusy v pestrých odstínech a kombinacích bile, fialové a zlatožluté.
První jarní procházka21.03.2016
První jarní procházka21.03.2016
První jarní procházka21.03.2016
Někomu vylezly - zřejmě už nechtěně - i zpod mučlovací textítlie :-)
První jarní procházka21.03.2016
A i když nejsem nijak velký milovník jehličnatých zahrad, tahle předzahrádka mě docela nadchla - pěkně barevná i tvarová kombinace, povedené!
První jarní procházka21.03.2016
Kromě květů je začátkem jara parádní i áron italský se svými mramorovanými listy.
První jarní procházka21.03.2016
Protože jsem měl volno, nechtělo se mi moc lítat kolem plotů v okolí a hledat další fotoadepty. Namířil jsem si to primo k lesu, kam jsem chodil snad celý svůj život a těšil jsem se na svoje oblíbené místečko. Cestou jsem ještě potkal mnoho barvínků, z jejichž koberců temně zelených kožovitých lístků už vykukovaly první květy.
První jarní procházka21.03.2016
Tady to je. Tohle je pro mě nejkrásnější místo v lese u velešínské/římovské přehrady, kam chodím už skoro 35 let.
První jarní procházka21.03.2016
A protože sluníčko už prohřálo cestičky zasypané suchým listím, sundal jsem boty a letos poprvé vyzkoušel chodit bos. Po šustivých dubových listech, po mechu. Nádhera. Vřele doporučuju, zkuste to! Zbytek dne už byl jen můj, takže tady dnešní fotoblog končí :-)

Mějte se pěkně a zase naviděnou!
Konečně tepleji18.03.2016
No řekněte - kdo ze zahrádkářů nekouká na to modré nebe a žhavou kouli na obloze s nadšením? Já vím, že jste asi slyšeli nebo četli, že březen bude studenější než obvykle a že na opravdové teplo si počkáme do dubna. Ale není to snad v pořádku? Jen ať je nástup jara pomalý, hlavně že vylezlo sluníčko a přes den je dostatečně pěkně na to, aby ty nejprvnější květy jara mohly spustit svou show. jako třeba pierisy. Tenhle nevykvetl u nás, ale v severní Itálii, odkud jsme pro vás přivezli tak velké množství azalek, kalmií, pierisů a dalších vřesovištních rostlin, že měl řidič kamionu strach, jestli mu to někde neprovalí boční plachtu :-) Ale zvládl to a naše zahradnictví je nyní plné těch nejhezčích kousků včetně krasavce na obrázku - pierisu 'VALLEY ROSE'. Je vážně překrásný a voní.
Konečně tepleji18.03.2016
Tenhle je 'FOREST FLAME' - zatím ještě v poupatech.
Konečně tepleji18.03.2016
A třetí je dokonce s panašovanými listy 'FLAMING SILVER'. Přesto jeho nejlepší čas začne až po odkvětu, když raší nové listy - jsou zářivě růžově karmínové.
Máme otevřeno!07.03.2016
Ano, máme otevřeno a i když je za tím vykřičník, neříkáme to nikterak slavnostně ani imperativně, jako že včera skončila zima a dneska už je jaro :-) Není. A máme docela radost, že zima odchází pomaloučku a jaro přichází nanejvýš opatrně a pozvolna. Všimli jste si toho? Žádné extrémní výkyvy 20° přes den a v noci mrazy. Pěkně vyrovnaně, aby nic nepřišlo k úhoně.

22.února je svátek Svatého Petra, ale vykvetlý petrklíč ten den ještě neuvidíte. Možná sedmikrásky a jeden nebo dva barvínky. Petrklíč kvete jen proto, že mu bylo dobře pod sklem skleníku, kde se o něj starali tak dobře, aby už začátkem března mohl těšit svými barvami všechny příchozí.
Máme otevřeno!07.03.2016
Přesto jeden důvod pro ten vykřičník asi je - máme nejenom otevřeno, ale už i nazásobeno. Vcelku příznivé teploty konce února nám umožnily dovézt velké množství nového zboží z těch nejlepších školek, takže už teď se u nás můžete kochat pestrobarevnými stálezelenými keříčky, jehličnany menšími i vyššími, stejně jako množstvím opadavých keřů, které čekají na ten správný impuls, aby jim narašily listy a začaly kvést.
Máme otevřeno!07.03.2016
Prodejní doba se nezměnila - máme otevřeno následovně:

Praha - celý týden od 9 do 19 hodin, otevřeno všechny víkendy i svátky

Chlumec - pondělí až sobota od 9 do 18 hodin, otevřeno všechny soboty i svátky mimo neděle
Máme otevřeno!07.03.2016
A ještě jednu kytičku chci ukázat - macešky jsou ojedinělé v jejich schopnosti dlouho kvést. A vydržet i nějaký ten pozdní mrazík.

Už víte, jaké kytičky a stromečky budete na jaře na svou zahradu potřebovat? Že ne? To nevadí, přijďte se podívat a určitě nějakou vyberete :-)

Těšíme se na vás, na všecky!
Už se to blíží ...17.02.2016
Já vím, že dneska asi není nejlepší den opěvovat nadcházející jaro, když se ráno spustila taková sněhová průtrž mračen, že si mnozí hlavně na silnicích neodpustili nějaké ty hrubší výrazy, které by si jinak nechali až na období voleb.

Ale je to pravda. Jak o víkendu tak i v dalších dnech bylo vidět, že se příroda už pomalu probouzí a prvními vlaštovkami jsou jako obvykle vilíny. Jejich třásnité, barevné květy vykvétají od zimy, někdy už v lednu a když je slunečno a nad nulou, začínají vonět. Odrůda Jelena je už tradičně mezi prvními.
Už se to blíží ...17.02.2016
Lednová zahrada04.02.2016
Přesně na sklonku měsíce, když roztál všechen sníh a ukázaly se opět barvy přírody, udělalo se pozdě odpoledne o víkendu tak pěkné jemně oranžové světlo, že nešlo jinak než vzít foťáček opět trochu vyvenčit :-) Možná si i na fotkách rostlin všimnete, že mají trochu sytější a teplejší odstíny - to je tím ruměncem, co mělo zapadající sluníčko vrhající svou barvu na okolní krajinu.

Bylo na co koukat. A jak tak chodím a kochám se, napadlo mě, že by vás mohly tentokrát spíše než větší kusy zajímat malé rostliny, které jsou pěkné i v zimě - stálezelené trvalky a nízké keříčky jako třeba hebe a leukotoe. Tak tady jsou a pro lepší orientaci přidám u některých i fotku jejich letního nebo kvetoucího období.

Toto je moc krásná kapraď rezavá. Na zimu má bronzově oranžový přeliv a ve vhodné kombinaci vypadá vééélice efektně :-)
Lednová zahrada04.02.2016
Druhou stálezelenou kapradinou, kterou mám moc rád, je kapraď erythrosora. V zimě je prostě pěkně a zelená, ale na jaře a pak ještě jednou v létě ...
Lednová zahrada04.02.2016
... dělá takhle krásné oranžové až lososové nové vějíře.
Lednová zahrada04.02.2016
Teď se podíváme na nějaké půdopokryvky. Mým největším oblíbencem je kamejka.
Lednová zahrada04.02.2016
Od poloviny jara do poloviny léta je zakrytá sytě blankytě modrými květy, nádhera.
Lednová zahrada04.02.2016
Iberka PINK ICE™ tvoří take koberec, možná ještě luxusnější, protože má drobné a velmi leské, sytě zelené listy.
Lednová zahrada04.02.2016
A záplavou svělte lila narůžovělých květů od jara do léta.
Lednová zahrada04.02.2016
Sám jsem nevěděl, že i kuklík si ponechává své listy i v zimě.
Lednová zahrada04.02.2016
A od konce jara do konce léta nádherně oranžově kvete.
Lednová zahrada04.02.2016
Jako dužnaté listy trávy vypadají trsy liriope, které kvetou až na konci léta a podzim ...
Lednová zahrada04.02.2016
... takhle fialově.
Lednová zahrada04.02.2016
I písečnice je stálezelená a půdopokryvná ...
Lednová zahrada04.02.2016
... a kvete od půlky jara do zimy. Takhle vypadala v prosinci ...
Lednová zahrada04.02.2016
... a takhle v květnu v plné síle.
Lednová zahrada04.02.2016
O trochu vyšší dřevnatou trvalkou je trýzel. Tato odrůda se jmenuje Fragrant Sunshine
Lednová zahrada04.02.2016
... a kvete sytě žlutě na pozadí sivě modrostříbrných listů od května až do mrazů NESKUTEČNĚ SLADCE voní. Jako fialky.
Lednová zahrada04.02.2016
Trýzel Bowles' Mauve je take stálezelený ...
Lednová zahrada04.02.2016
... a dokáže kvést krásně fialově v mírně zimě až do doby prvních silných mrazů (pod -10°C).
Lednová zahrada04.02.2016
K barevným i tvarovým zpestřením patří rozhodně hebe. Obzvlášť tato odrůda James Stirling, jejíž barvu se snad ani nebudu pokoušet definovat :-)
Lednová zahrada04.02.2016
Kráná jsou samozřejmě i zelenolisté odrůdy jako hebe vonné.
Lednová zahrada04.02.2016
Nebo je libo raději modrozelenou barvu? Tady je: Cobb Valley.
Lednová zahrada04.02.2016
Úplně jinou hru barev a hlavně kresbu velkých listů nabídnou pestrolistá hybrid dlužich. Jejich nepřeberné množství na trhu v současné době dělá výběr velmi složitým, proto to s nimi raději moc nepřeháníme, abyste se v té různobarevné záplavě neutopili. Ale postupně přidáváme novinky do našeho sortimentu, abyste měli z čeho vybírat. Tuto přidáme zanedlouho, jmenuje se Marmalade. Jak trefné :-)
Lednová zahrada04.02.2016
A rub listů je snad ještě hezčí.
Lednová zahrada04.02.2016
Heuchera 'Silver Scrolls'
Lednová zahrada04.02.2016
Odrůda Georgia Peach je úplně růžově lososová.
Lednová zahrada04.02.2016
No a jak tak koukám, tak jsem těch leukotoe moc nevyfotil. Tak na rozloučenou dnes aspoň jednu - mého oblíbence Royal Ruby.

Mějte se pěkně a jděte se podívat ven, do zahrady své nebo soused, nebo nějaké botanické a objevujte krásy stálezelených trvalek a nízkých keříků. Stojí za to!
Sypání tibetské mandaly v Českých Budějovicích24.01.2016
Já vím, že tohle se zahradou moc nesouvisí, ale chci se s vámi podělit o dnešní silný zážitek. Byl jsem se podívat na poslední den sypání pravé tibetské mandaly Čenrezig z písku dvěma tibetskými mnichy (lámy) během výstavy Šangri-La v Českých Budějovicích. Mandaly jsou původně hluboce duchovní vyobrazení pocházející z Tibetu, které se staly v poslední době velice moderní ve formě jakýchkoli kruhových vyobrazení, ve kterých jejich tvůrce vyjadřuje cokoliv, co cítí, nebo má potřebu vyslat do světa. Tibetské mandaly jsou starobylé a mají svá pravidla i smysl. Jejich vliv na člověka je údajně nezměrný, neboť díky konkrétním dílkům obrazce, symbolům a jejich vzájemnému propojení fungují jako otisk božské informace, jež na člověka působí, ať chce nebo nechce.

Velmi jsem se na tuto událost těšil, protože doposud jsem sypání mandaly viděl jenom v televizi a vždycky mě to nadchlo. Záměrně jsem přišel až poslední den s velkým přáním vidět ji až do úplného dokončení, což se mi podařilo. Nabízím několik fotek, které jsou jen z mobilu, protože jsem foťák nechal doma, ale i tak to stojí za to :-)
Sypání tibetské mandaly v Českých Budějovicích24.01.2016
Musím říci, že v místnosti měli velice zajímavě vyřešené světlo - okraje byly spíše v šeru a pouze ze dvou stran reflektory osvětlovaly střed s mandalou, která se svými jasnými barvami zářila jako vitráž, skrze kterou svítí silné slunce. Bylo kouzelné pozorovat, jak se z černé podložky zvedají tvary a rozsvěcuje se pestrými barvami.
Sypání tibetské mandaly v Českých Budějovicích24.01.2016
Stejně úžasné bylo sledovat lámy při práci a vnímat jejich klid, radost a soustředění při drobnějších kresbách. Ještě silnější ten pocit byl, když si jeden z nich sednul přímo přede mě, když dokončoval obrazec. Jeho energie byla téměř hmatatelná.
Sypání tibetské mandaly v Českých Budějovicích24.01.2016
Zajímalo mě, jak udrží celou dobu pracovní plochu tak čistou. Brzy jsem se to dozvěděl - běžnou malířskou štětkou. Žádné třesoucí se ruce, dojížděl až k samotnému okraji mandaly, stoprocentní soustředění a čistá práce.
Sypání tibetské mandaly v Českých Budějovicích24.01.2016
Většinu času byli oba stále dost daleko od sebe, aby si nepřekáželi, ale před dokončením se s prací potkali a dělali na stejných symbolech. Samozřejmě, že každý z nich měl trochu jiný rukopis, ale stejně jako mandala z písku je odrazem pomíjivosti, tak fakt, že některé linky jsou maličko jinak kroucené od jednoho než od druhého, je předmětem pouze pro šťouraly :-)
Sypání tibetské mandaly v Českých Budějovicích24.01.2016
Povím vám upřímně, že jsem na začátku nevěděl jistě, zda zůstanu do konce. Přesto mě něco přimělo si sednout a sledovat je. Najednou utekly dvě hodiny a byl tu závěr. Seděl jsem tam a vnímal duševní klid a soustředění těch lámů a cítil se úplně stejně. Bylo to tak příjemně nakažlivé.

Když se kruh uzavíral, připadalo mi, jako by celý obrazec získal jinou energii a vnější prstenec se začal roztáčet. A když zbýval na mandale poslední dílek a jeden z lámů už uklízel barvy, zatímco druhý dokončoval, úplně se mi rozbušilo srdce. A za pár minut bylo dílo hotové ...
Sypání tibetské mandaly v Českých Budějovicích24.01.2016
A je hotová.
Sypání tibetské mandaly v Českých Budějovicích24.01.2016
Něco tak krásného jsem snad ještě neviděl.
Sypání tibetské mandaly v Českých Budějovicích24.01.2016
Říká se, že pouhý pohled na původní starou duchovní mandalu bez jakéhokoli vysvětlování jednotlivých symbolů v každém probouzí jeho prapůvodní božskou jiskru, tak se dívejte, prohlížejte a kochejte jako já, ať jsme co nejvíce probuzení :-) Mějte se krásně!
ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK!01.01.2016
Naši milí,

mám pro vás všechny, kdo máte rádi zeleň kolem nás, jen jedno přání: zůstaňte přírodě věrni - ať už té divoké nebo kultivované v měřítku vašich vlastních zahrad. Na světě je mnoho povolání a všechna z nich jsou něčím úžasná. Přesto se domnívám, že být zahradník je jedno z nejpřirozenějších a možná i nejzásadnějších - být v každodenním styku s přírodou, s květy, listy, kmeny, plody, trávou či zemí pod nohama, dokázat si vypěstovat vlastní jídlo, udělat ze dřeva zahradní domek pro děti nebo boudu pro psa, vybudovat zahradní jezírko nebo jen kamenné koryto, a vytvořit zahradu tam, kde předtím byla planina nebo jenom skládka odpadu, je nenapodobitelný zážitek.

Kdysi jsme všichni žili v Ráji - v samém srdci přírody, kde jsme měli všechno. Mnoho z nás si občas vybaví nějaký obraz o tom, jak to bylo krásné, jako minifragment nějaké hodně staré vzpomínky. Přestože logicky víme, že to z časového hlediska zaručeně nemohla být naše vzpomínka. Nebo že by ... mohla? Je možné, že si v DNA (chcete-li to brát vědecky) nebo někde jinde neseme informaci o našem původním nastavení, ke kterému se toužíme vrátit, ale musíme si k němu najít cestu? Já tomu věřím, že každý, kdo v sobě něco podobného zřel, se musel vydat cestou ruku v ruce s přírodou. Mnoho mudrců, myslitelů i světců se vždy odkazují na prastarou pravdu o spojení s přírodou, jen moderní člověk to má stále jako frázi vhodnou do životopisů, konkurzů a do soutěží krásy (kromě celosvětového míru samozřejmě).

Kdo poznal, jakou silou příroda pro člověka je, jak dává, když s ní umíme komunikovat, pomáhá i konejší, když jsme na dně, ví, že se jí nic nevyrovná. Naší prací na zahradě, na poli, nebo jen pouhou procházkou v parku či lese jsme v přímém spojení s Ním. Můžete si o tom myslet, co každý ráčí, ale nic na tom nezměníte: v supermarketu ani na asfaltu vám jahůdky nevyrostou a můžete tam Marušku poslat tisíckrát! :-) Sám Osho pojmenoval závěrečnou kapitolu jednoho ze svých nejzásadnějších děl Hořčičné semínko "Staňte se zahradníkem", nikoli betonářem ...

Přeji vám, ať zima uteče co nejrychleji a venku se svět zase zazelená a začne hýřit barvami a dýchat pulsujícím životem plným květů, vůní a tvarů. A vám opět umožní natáhnout rukavice a pracovní boty a jít tvořit. Protože tvoření je práce člověka. Ta nejkrásnější. Posílám jednu letní fotečku jako malou návnadu, ať víme, na co se těšit :-) Koneckonců i to těšení má něco do sebe ...


VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.