Viburnum tinus 'EVE PRICE'

Viburnum tinus
Viburnum tinus 'EVE PRICE'
kalina modroplodá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ prosinec - leden
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Modroplodá kalina patří mezi stálezelené ozdoby zahrad. Odrůda Eve Price se pěstuje pro velké listy – mohou mít až 8 cm na délku. Jsou středně zelené, kožovité a mírně lesklé. Jejich barva přetrvává svěže zelená až do zimy. V listopadu a prosinci, pokud je teplý nástup zimy, rostliny vytvoří růžově vínová květová poupata, ze kterých se otevřou vrcholíky čistě bílých, drobných květů. Kvetení může začít už v teplých dnech prosince. V zemích s mírnými zimami kvete od ledna do března, u nás kvetení končí s prvními silnými mrazy.

Tato kalina je ceněná pro svůj kompaktní, velmi elegantní, kuželovitý tvar. Roste hustě, její větve jsou vždy vzpřímené. V jižních zemích se často využívá do nižších živých plotů. Vzhledem k omezené mrazuvzdornosti ji u nás pěstujeme nejraději ve skupině, kde ji necháme vytvořit přirozený tvar.

Listy jsou choulostivé na silný mráz v kombinaci s přímým zimním sluncem. Tuto kalinu můžete pěstovat venku dvěma způsoby – na plném slunci, kde ji únorový mráz nebo slunce při silných zimách může popálit listy nebo horní patra větví – po zimě stačí ostříhat (možno až k zemi) a znovu obrazí, většinou do stejné výšky jako v předchozím roce. Druhá možnost je pěstovat ji v zimním stínu – tedy na místě, kde svítí slunce v létě, ale je chráněná před ostrými slunečními paprsky v měsících, kdy teplota (hlavně v noci) ještě klesá hlouběji pod bod mrazu a přes den slunce zahřívá listy a větve, takže budí rostlinu k životu, která pak vyžene mízu a postupně odmrzá.

Díky bujnému růstu si tuto kalinu i přes omezenou mrazuvzdornost oblíbilo mnoho zahrádkářů i v chladnějších částech Evropy a pěstují ji jako trvalku, jíž vždy zůstane zdravá báze těsně nad zemí, ze které spolehlivě obráží zjara do krásy. Netrpí na choroby ani škůdce. Má ráda živnou půdu, na pH není přímo závislá, ale kyselejší půda zajistí sytější barvu listů. Zem musí být propustná (nesnáší podmáčení). Určitě ji na zimu dobře zamulčujte, malé rostliny můžete při zemi zakrýt chvojím. Plně mrazuvzdorná do cca -17°C, vyzkoušená je až do -25°C, kdy omrzají větvičky, ale stále obráží.

Poslední revize 24-10-2009.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.