Cercis canadensis 'LAVENDER TWIST'® ('Covey')

Cercis canadensis
Cercis canadensis 'LAVENDER TWIST'® ('Covey')
zmarlika kanadská
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Zmarlika je velmi atraktivní nízký strom či rozložitý keř, většinou zavětvený již nízko nad zemí. Díky tvaru a barvě listů získal ještě jedno jméno - strom lásky. Listy zmarliky jsou totiž přesnou kopií srdce, které malujeme jako ikonu. Navíc listy odrůdy Forest Pansy jsou vybarvené od vínově červené, když raší, do temně hnědě-fialové v létě.

Lavender Twist® je fantastický kultivar zmarliky, který v sobě snoubí několik úžasných vlastností najednou. Jedná se o převislou formu s větvemi, které jsou navíc lehce pokroucené. Tvar koruny může připomínat některé japonské javory, protože s věkem nabývá na unikátním tvaru, kdy každý kus je jiný. Listy jsou velké, středně zelené, nápadně srdčité. Zjara vykvétá přímo na holém dřevě zářivě růžově-purpurovými, pantoflíčkovitými květy. Tento způsob kvetení je vlastní některým subtropickým dřevinám.

Kde se tato specialita vzala? V šedesátých letech minulého století slečna Cornelia Covey dostala od svých rodičů jako dárek z cest malou sazeničku této rostliny. Vysadila jí před dům, kde z ní po 30 letech vyrostla taková nádhera, že si jí všiml i majitel školky Brotzman Nursery v Ohiu v USA. Pokusil se ji naroubovat, což se povedlo a protože Cornelie se právě stěhovala do jiného domu s menším pozemkem, strom od ní koupil včetně práva na jeho registraci a množení a v roce 1996 nechal zmarliku patentovat pod názvem Covey s obchodním pojmenováním Lavender Twist®. Na spodní fotografii je původní majitelka Cornelia Covey se svým psem Lukem.

Roste vcelku rychle: 45-70 cm za rok a je možné ji tvarovat zjara před rašením. Nedoporučujeme řezat starší rostliny do silného dřeva - špatně ošetřené řezy mohou vést k infekcím a následnému odumření celé rostliny. Je nenáročná na půdu, ale potřebuje vlhkou, dobře odvodněnou zem. Potřebuje slunnou polohu, ale pokud je to možné, chraňte mladé rostliny před ostrým jarním sluncem a před vysušujícím zimním větrem. Nesnáší přesazování. Plně mrazuvzdorná do cca. -30°C.

Poslední revize 06-01-2010.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cercis canadensis  'RUBY FALLS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.