Brunnera macrophylla 'MR. MORSE'®

Brunnera macrophylla
Brunnera macrophylla 'MR. MORSE'®
pomněnkovec
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a stříbrná
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Mr.Morse® je novinkovou odrůdou pomněnkovce patentovanou teprve v roce 2007. Objevil ji jako přirozenou mutaci Chris Ghyselen z Belgie. Jméno pomněnkovec rostlina získala díky svým jemně modře až blankytně modrým květům. V tomto případě se ale jedná o výjimku – rostlinu zdobí droboučké květy sněhově bílé barvy. Vykvétají přibližně v polovině jara na tenkých stoncích o výšce kolem 20 cm.

Ne každý si však brunneru oblíbil pro květy. Hlavní atrakcí jsou totiž velké, srdčité listy, které mají nápadné vybarvení. Jsou v základu středně zelené, stříbřitě mramorované, takže původní zelená barva se objevuje jen při okrajích a jako nápadné žilkování. Odrůdy s barevnými listy dokáží udělat půdní pokryv za znatelně delší dobu než základní druh se zeleným olistěním, takže pokud si přejete vytvořit z ní půdní pokryv, vysaďte na určené místo více rostlin nepříliš daleko od sebe.

Pomněnkovec je hlízovitá trvalka, která má ráda mírně přistíněné stanoviště, kde dokáže dokonale rozvinout své atraktivní listy. Není invazní, nerozsévá se kolem sebe, ani se oddenky neplazí po celé zahradě. Zůstává na svém stanovišti a pomalu se množí do čím dál většího a atraktivnějšího trsu. Potřebuje propustnou, vlhkou a chladnou zem. Rostlina je patentována v USA pod č. PP19,947 a v Evropě PBR 25449 a její množení je bez licence zakázáno. Plně mrazuvzdorný do cca. -40°C.

Poslední revize 24-01-2010.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Brunnera macrophylla  'JACK FROST'
Brunnera macrophylla
Pulmonaria 'MOONSHINE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.