Ilex aquifolium

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium
cesmína ostrolistá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto

Základní forma cesmíny ostrolisté se v našich podmínkách považuje za jeden z nejvzrůstnějších stálezelených keřů či stromů. Má velmi lesklé, tmavě zelené listy o délce 5-7 cm, s ostrými zoubky. Přesto od určitého věku a výšky ostny ztrácí a tvoří listy hladké nebo jen se 3 zoubky, protože už se nemusí bránit proti okusu zvěří.

Nenápadné květy se objevují na konci jara a jsou na podzim následovány zářivě červenými, lesklými plody, tak typickými pro cesmíny. Tato velmi oblíbená rostlina se prodává jako keř, polokmen nebo ve stromové formě. Lze snadno stříhat, nové přírůstky jsou pravidelné a hojné – snadno vymodelujete požadovaný tvar. Jarní střih v dubnu je vhodný pro podporu růstu, letní – do konce července – je tvarovací.

Snáší jakoukoliv dobře odvodněnou půdu, ale pro nejhezčí rostlinu jí dopřejte živnou, hlubokou a přednostně kyselou a pokud možno neustále vlhkou zem. Po dobrém zakořenění výborně snáší dočasné letní vyschnutí. Má ráda plné slunce, ale zvládne i polostín a dokonce roste i ve stínu, kde trochu ztrácí tvar. Je dobře mrazuvzdorná do cca -26°C.

Poslední revize 15-02-2009; 19-01-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)
Osmanthus heterophyllus
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.