Prunus x yedoensis

Prunus x yedoensis
Prunus x yedoensis
višeň jedoská, sakura
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-7m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Višeň jedoská je krásným zástupcem kvetoucích, okrasných třešní a višní, kterým jsme si zvykli říkat všeobecně sakury. Pochází z Japonska a jedná se o hybridního křížence mezi prunus subhirtella a prunus speciosa. Když se podíváte na obrázek, uvidíte, jak nádherný výsledek toto křížení přineslo. Neuvěřitelně bohaté kvetení v bílé barvě se sytě červenými kalíšky se objeví na začátku jara (v dubnu) ještě před olistěním. Opadavé listy jsou o něco menší než na třešních, stejného tvaru a stejně krásných barevných změn na podzim, kdy přechází přes oranžově zlatou a šarlatovou do temně karmínové.

Jedoská višeň je oblíbená nejenom pro své bohaté kvetení, které podobně jako na ostatních okrasných třešních nemívá dlouhého trvání, ale zejména pro osobitou stavbu koruny, která i po odkvětu a ještě více na podzim po opadání listů tvoří krásnou dominantu kterékoli zahrady. Rychle rostoucí větve jsou v mládí vcelku pravidelně trychtýřovitě vystoupavé a poté se začnou mírně sklánět a vychylovat do stran, čímž vytvoří zvláštní, nepravidelný deštník a každý strom je unikát.

Přestože bude naprosto spokojená i v trávníku, potřebuje vlhčí, dobře vydrenážovanou zem. Má ráda živnou půdu kyselejší reakce, která podpoří podzimní vybarvení. Mladé a čerstvě vysazované stromy potřebují pevný úvaz na první 3 roky, aby dobře zakořenily a rostly rovně. Řez, pokud bude potřeba, provádějte okamžitě po odkvětu. Plně mrazuvzdorná do cca -29°C.

poslední revize: 18-11-2011
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus serrulata (syn. 'Mount Fuji') 'SHIROTAE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.