Rhododendron ferrugineum

Rhododendron ferrugineum
Rhododendron ferrugineum
pěnišník rezavý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ červen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Rododendrony, azalky a mamoty
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pěnišník rezavý je původní druh pěnišníku z Alp, který například Němci nazývají pravým pěnišníkem (echte Alpenrose). Jeho domovem jsou středoevropská a jihoevropská pohoří Alp, kde roste přirozeně až do výšky 2480 m nad mořem a snáší velmi nízké teploty padající běžně pod -30°C.

Pěnišník rezavý své jméno získal díky faktu, že spodní stranu jeho listů zdobí hnědavě rezavý, mírně plstnatý rub, známý například u magnólie grandiflory, který rostlině pomáhá bránit se vysušujícím větrům. Listy jsou menší, kopinatě elipčité až oválné, 2-4 cm dlouhé, sytě zelené a lesklé, mohou připomínat listy buxusů. Úzce trubkovité a doširoka otevřené květy se otevírají ze zvonkovitě svěšených poupat a objevují se od začátku června. V Alpách, kde je chladněji a jaro přichází později, je keř na vrcholu kvetení ve druhé půlce měsíce. Barva květů botanického druhu se může mírně lišit, ale většinou je sytě růžová až načervenale purpurová. Keř roste pomalu a hustě, v dobrých půdních podmínkách a na plném slunci nevyholuje spodní větve. Pokud by se tak stalo, doporučujeme jej pohnojit pomalu rozpustným hnojivem pro vřesovištní rostliny.

Pro bohatší kvetení a růst doporučujeme po odkvětu opatrně otrhat zvadlé květy tak, abyste neporušili nové výhony. Kořeny rostou mělce a nadále se rozrůstají pod povrchem země do stran, kde hledají živiny = nikdy je nesázejte příliš hluboko. Půdu potřebují kyselou (pH 4,5-5,5), bohatou na živiny, chladnou a neustále vlhkou. Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C, pravděpodobně i více.

Poslední revize 14-02-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rhododendron minus (r.carolinianum)
Rhododendron 'Microhirs3' NUGGET BY BLOOMBUX®
Rhododendron 'ANNA BALDSIEFEN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.