Hamamelis x intermedia 'ORANGE BEAUTY'

Hamamelis x intermedia
Hamamelis x intermedia 'ORANGE BEAUTY'
vilín prostřední
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:oranžová a zlatá
DOBA KVETENÍ leden - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled foto
Je až úsměvné pozorovat, že z nějakého neznámého popudu se určitá rostlina dostane do obliby pěstitelů natolik, že ji označí za „moderní“. Jako že prostě frčí. (A až přestane frčet, tak se vykopne??) No a právě teď jsou „IN“ vilíny. Ani není divu, protože jsou to krásné keře, jejichž hlavní předností je kvetení v době, kdy květů a barev vůbec je v zahradě poskrovnu = uprostřed a na konci zimy.

Vilín Orange Beauty se stává konkurentem všech doposud známých oranžově kvetoucích vilínů. Nese totiž poměrně velké, třásnité květy, jejichž barva jako by imitovala oheň: při kalichu jsou více dočervena, přechází přes ohnivě oranžovou až ke zlatým krajům. Celkový dojem je sytě pomerančově oranžový. Otevřené kalíšky jsou droboučké, přesto dají vyniknout své temně vínové barvě. Orange Beauty vykvétá na holém dřevě poměrně brzy - při pěkném, slunečném počasí bez zásadnějších mrazů otevírá poupata již v druhé polovině ledna. Pokud je chladný konec zimy, počká si na první oteplení a pak kvete až 6 týdnů a nádherně voní. Listy jsou podobné lísce, jen větší a pevnější a na podzim se barví převážně do korálově červené a oranžové.

Vilíny jsou opadavé keře s otevřenou korunou ve tvaru V, které se svou střední velikostí hodí do téměř každé zahrady. Mladší rostliny můžete stravovat řezem, ale stejně se vždy vrátí do původního tvaru. Zajímavý je modelovací řez straších rostlin, kdy se záměrně odstraňují větve ve spodních patrech, aby keř více zhoustl a koruna byla o něco výše, čímž se zvýrazní jarní kvetení. Jakýkoli silnější řez musí být ošetřen fungicidem proti napadení houbovými chorobami.

Vilín prostřední byl vyšlechtěn záměrně jako zahradní rostlina – je to kříženec mezi asijskými druhy h.japonica a h.mollis. Má rád vlhkou a kyselou půdu, nesnáší vápno. Nejlépe prospívá na výslunném místě v zahradě či v mírném polostínu. Je výborně mrazuvzdorný do cca -29°C, ale není vhodný do otevřených krajin.

Poslední revize 22-02-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hamamelis x intermedia  'JELENA'
Hamamelis x intermedia 'ORANGE PEEL'
Hamamelis x intermedia 'ROBERT'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.