Campsis radicans 'SERENA'

Campsis radicans
Campsis radicans 'SERENA'
trubač - popínavý
VZRŮST popínavé/liána
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:červená a zlatá
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Trubače jsou velmi krásné ozdoby letních zahrad, pergol, treláží, plotů a zídek, neboť jako poměrně rychle a snadno rostoucí liány dokáží během pár let vytvořit hustou kulisu zeleného olistění a množství květů. Rádi bychom vám představili naší vlastní selekci otužilého trubače ze skupiny severoamerických radicans. Dostal název Serena.

Barva květů trubače Serena je měkce meruňkově červená, přičemž hrdlo je zlatožluté a někdy dokáže vypláznout i žlutý jazyk na otočený okraj okvětních plátků. Zevnitř hrdla směrem ven probíhají výrazně vínově červené, dobře viditelné žilky. Květ je trubkovitý, pevný a velmi souměrný do pravidelné „kytičky“. Trubače nevoní. Poupata jsou oranžová a objevují se od poloviny července až do prvních mrazů. Opadavé listy jsou velké, lichozpeřené, sytě zelené a lesklé.

Serena tvoří pevné, poměrně dlouhé jednoleté výhony (1m i více za rok) a je vhodná k pěstování jako silná popínavka, bujný keř nebo i menší stromek s nepravidelnou korunou. Růst je velmi vitální a spolehlivý, jakmile dobře zakoření.

POPÍNAVÝ:
Pokud jej pěstujete jako popínavku, v prvních několika letech výhony na jaře moc nestříhejte, spíše je během sezóny upevňujte k opoře tak, aby stále směřovaly vzhůru a brzy dorostly do kýžené výšky, kterou si určíte pro pokrytí své podpory. Teprve poté začněte každé jaro po mrazech razantně zastřihávat vodorovné a přepadavé větve na 2-3 páry pupenů z loňského dřeva. Rostlina zhoustne a více pokvete.

KEŘ:
Pokud jej pěstujete jako keř, stanovte si výšku, kterou by měl mít v základní konstrukci (doporučujeme cca 60-80 cm) a počítejte s tím, že během sezóny vám tuto výšku přeroste o přibližně jeden metr do výšky i šířky. Takže po první zimě po výsadbě jej zakraťte na vámi zvolenou výšku budoucí konstrukce a v dalších letech každé jaro po mrazech ostříhejte všechny loňské větve na 2-3 páry pupenů z loňského dřeva. Tento typ pěstování není závislý na opoře a rostlina tak může stát kdekoli v zahradě.

STROMEK:
Pokud máte tento trubač jako stromeček, určitě jej při výsadbě připevněte k pevné opoře (do trojnožky), kterou mu ponechte po celý život a každé jaro po mrazech ostříhejte všechny loňské větve na 2-3 páry pupenů z loňského dřeva. Tento typ pěstování není závislý na svislé opoře v podobě zdi nebo pergoly a rostlina tak může stát kdekoli v zahradě.

Trubače většinou netrpí na choroby ani na škůdce. Mají rádi mírně vápenitou zem, raději bez vysokého obsahu rašeliny. Koření hluboce a nesnáší přemokření. První rok zalévejte tak, aby substrát nevyschl a rostlina dobře zakořenila, další roky maximálně 1x za týden. Barvu a pevnost květů můžete zesílit letním přihnojováním speciálními hnojivy na květ, ale není to nutné. Pěstujte je na plném slunci, potřebují úpal a dobře snáší i přísušky. Plně mrazuvzdorný min. do -27°C, ale pravděpodobně snese i mnohem silnější mráz. Není vhodný do venkovních květináčů.

Poslední revize 14-11-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Campsis radicans 'SPECIOSA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.