Campsis radicans 'SERENA'

Campsis radicans
Campsis radicans 'SERENA'
trubač - popínavý
VZRŮST popínavé/liána
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:červená a zlatá
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Trubače jsou velmi krásné ozdoby letních zahrad, pergol, treláží, plotů a zídek, neboť jako poměrně rychle a snadno rostoucí liány dokáží během pár let vytvořit hustou kulisu zeleného olistění a množství květů. Rádi bychom vám představili naší vlastní selekci otužilého trubače ze skupiny severoamerických radicans. Dostal název Serena.

Barva květů trubače Serena je měkce meruňkově červená, přičemž hrdlo je zlatožluté a někdy dokáže vypláznout i žlutý jazyk na otočený okraj okvětních plátků. Zevnitř hrdla směrem ven probíhají výrazně vínově červené, dobře viditelné žilky. Květ je trubkovitý, pevný a velmi souměrný do pravidelné „kytičky“. Trubače nevoní. Poupata jsou oranžová a objevují se od poloviny července až do prvních mrazů. Opadavé listy jsou velké, lichozpeřené, sytě zelené a lesklé.

Serena tvoří pevné, poměrně dlouhé jednoleté výhony (1m i více za rok) a je vhodná k pěstování jako silná popínavka, bujný keř nebo i menší stromek s nepravidelnou korunou. Růst je velmi vitální a spolehlivý, jakmile dobře zakoření.

POPÍNAVÝ:
Pokud jej pěstujete jako popínavku, v prvních několika letech výhony na jaře moc nestříhejte, spíše je během sezóny upevňujte k opoře tak, aby stále směřovaly vzhůru a brzy dorostly do kýžené výšky, kterou si určíte pro pokrytí své podpory. Teprve poté začněte každé jaro po mrazech razantně zastřihávat vodorovné a přepadavé větve na 2-3 páry pupenů z loňského dřeva. Rostlina zhoustne a více pokvete.

KEŘ:
Pokud jej pěstujete jako keř, stanovte si výšku, kterou by měl mít v základní konstrukci (doporučujeme cca 60-80 cm) a počítejte s tím, že během sezóny vám tuto výšku přeroste o přibližně jeden metr do výšky i šířky. Takže po první zimě po výsadbě jej zakraťte na vámi zvolenou výšku budoucí konstrukce a v dalších letech každé jaro po mrazech ostříhejte všechny loňské větve na 2-3 páry pupenů z loňského dřeva. Tento typ pěstování není závislý na opoře a rostlina tak může stát kdekoli v zahradě.

STROMEK:
Pokud máte tento trubač jako stromeček, určitě jej při výsadbě připevněte k pevné opoře (do trojnožky), kterou mu ponechte po celý život a každé jaro po mrazech ostříhejte všechny loňské větve na 2-3 páry pupenů z loňského dřeva. Tento typ pěstování není závislý na svislé opoře v podobě zdi nebo pergoly a rostlina tak může stát kdekoli v zahradě.

Trubače většinou netrpí na choroby ani na škůdce. Mají rádi mírně vápenitou zem, raději bez vysokého obsahu rašeliny. Koření hluboce a nesnáší přemokření. První rok zalévejte tak, aby substrát nevyschl a rostlina dobře zakořenila, další roky maximálně 1x za týden. Barvu a pevnost květů můžete zesílit letním přihnojováním speciálními hnojivy na květ, ale není to nutné. Pěstujte je na plném slunci, potřebují úpal a dobře snáší i přísušky. Plně mrazuvzdorný min. do -27°C, ale pravděpodobně snese i mnohem silnější mráz. Není vhodný do venkovních květináčů.

Poslední revize 14-11-2012
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2019 / únor 2020 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Campsis radicans výška 70-90 cm, šířka 30-40 cm
Český výpěstek
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Campsis radicans 'SPECIOSA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.